UMIROVLJENI PREDSJEDNIK

STIPE MESIĆ SE ŽESTOKO OBRUŠIO NA ZAGOVORNIKE UKIDANJA NJEGOVOG UREDA 'Lažu narodu da sam skup, neće me otjerati'

 Boris Kovačev/CROPIX

Umirovljeni predsjednik Stjepan Mesić žestoko se obrušio na zagovornike ukidanja njegova ureda koji porezne obveznike stoji oko 800 tisuća kuna godišnje: tvrdi da 'lažu narodu i čak i da uspiju u svojoj namjeri, neće uspjeti ukinuti njega'. Svojim priznanjem da je u Sjevernu Koreju otišao 'na poziv znanca koji je tamo išao svojim poslom' dodatno je zaintrigirao javnost, piše tportal.

Bivši predsjednik malo se konkretnije izjasnio o svom kontroverznom putovanju u Sjevernu Koreju. Tvrdi da se ono dogodilo prije više od godine dana i da je onamo otputovao na poziv jednog prijatelja, kao obični turist. No Stipe Mesić puno je rječitiji kad govori o prilikama u Hrvatskoj: predviđa da će nova vlast na račun građana spašavati koncept neoliberalnog kapitalizma i da će bogatiji imati još više, a siromašniji još manje. U svjetonazorskom smislu očekuje zatvaranje očiju pred neofašizmom, veću kontrolu medija i građana te, ukratko, pretvaranje Hrvatske u tamni vilajet.

'Inicijative koje se lansiraju u javnost, one ne dolaze iz krugova javnosti. Ne iznenađuju me. Svako malo netko od onih kojima smetam ja, odnosno stanovišta koja zastupam, sjeti se da postavi pitanje ukidanja Ureda bivšeg Predsjednika. Oni, međutim, zaboravljaju dvije ključne stvari. Prvo, to nije moj ured, nego ured bivšeg šefa države. Hoće li ga uskratiti i Kolindi Grabar Kitarović? I, drugo, naravno da se taj ured može ukinuti, ali nema te institucije i nema toga zakona koji mogu ukinuti mene. Prema tome, neka ukidaju što hoće, neka lažu narodu kako će time spasiti državni proračun, neka lansiraju priče kako taj ured troši 10 milijuna kuna, a istina je da troši otprilike 800.000; mene se riješiti neće ukidanjem Ureda', kaže Mesić.

Bivši predsjednik komentirao je i novu Vladu.

'Nisam vidovit i ne znam što će poduzeti nova vlada, no ako je suditi po izjavama čelnika stranaka koji je formiraju, kao i nekih od onih koje se spominje kao moguće nove ministre, onda se bojim da ne možemo očekivati puno dobra. Ići ćemo tragom oprobanog recepta neoliberalnog kapitalizma. Spašavat ćemo sistem na račun građana. A pod firmom odbacivanja ostataka komunističke svijesti, uvest ćemo kao pravilo da onaj tko je bogatiji, ima pravo na više – na svim područjima. Betonirat ćemo, dakle, nejednakost građana. Svjetonazorski ići ćemo tragom današnje Mađarske i Poljske, što znači otvoreno koketiranje sa zasadama fašizma, ili u najmanju ruku: zatvaranje očiju pred sve agresivnijim neofašizmom, uvođenje jednoumlja pod krinkom demokracije, sve oštriju kontrolu posebno medija, ali i svih građana. Povijesni revizionizam zavladat će našim obrazovnim sustavom, a u mnogim ćemo se elementima približiti teokratskoj državi, odnosno značajno odmaknuti od onoga što bi Hrvatska po svojemu Ustavu morala biti, tj. od laičke države, zasnovane na načelu sekularizma', rekao je Stipe Mesić za tportal .

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 21:33