Prema najnovijoj prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda, toplinski udar u Hrvatskoj je na polaganom izmaku. Vrlo visoke temperature zraka, koje u unutrašnjosti dosežu nerijetko i 37 Celzijevih stupnjeva, od ponedjeljka postaju prošlost.
U nedjelju je već zabilježen niz lokalnih pljuskova s grmljavinom na području Istre, ali i sjeverozapada unutrašnjosti.
DHMZ najavljuje da bi se ista stvar, odnosno lokalno jači razvoj oblaka, pljuskovi i grmljavina, mogla ponoviti prema večeri, ponajprije u Međimurju, Podravini te u Hrvatskom zagorju, ali pravo pogoršanje kreće s početkom novog tjedna.
Očekuje nas postupno naoblačenje uz mjestimičnu kišu i pljuskove s grmljavinom na zapadu već sredinom dana, a zatim i drugdje. Lokalno je moguće jače grmljavinsko nevrijeme, osobito kasno poslijepodne i navečer.
Na južnom Jadranu u većem dijelu ponedjeljka još uvijek sunčano i vruće.
Vjetar slab do umjeren, u gorju ponegdje i jak jugozapadni, popodne u okretanju na sjeverni i sjeverozapadni. Na Jadranu umjereno jugo i jugozapadnjak. Jutarnja temperatura zraka od 17 do 22, a na Jadranu od 22 do 26 °C. Najviša dnevna malo niža od današnje, uglavnom između 28 i 33 °C.
DHMZ je putem Meteoalarma za veći dio države izdao žuta upozorenja zbog najavljenog nevremena. Žuta uzbuna upućuje na potencijalno opasne vremenske uvjete.
U utorak i dalje povremeno kiša i pljuskovi s grmljavinom, s tim da će se oborine proširiti i na dobar dio Jadrana. Temperature zraka u radikalnom padu. U Zagrebu se, primjerice, očekuje najviša dnevna temperatura od 'samo' 21 stupanj, što je u usporedbi s nedjeljnim i subotnjim maksimumom pad za gotovo 15 stupnjeva.
U Osijeku se u utorak očekuje najviša dnevna temperatura od 24 stupnja, u Rijeci 23, u Splitu 24.
Najstabilnije vrijeme očekuje se na krajnjem jugu države.
Jak pljusak u istarskom Borutu
Nestabilne vremenske prilike u nedjelju prekinule su niz vrućih dana kad su temperature dosezale i 37 stupnjeva, a osvježenje u obliku pljuskova već je stiglo u Istru.
Predznaci destabilizacije već su jutros bili vidljivi u obliku porasta visoke naoblake i sparine, a oko 13 sati došlo je do razvoja jače naoblake na istoku Pazinštine i oko Učke, piše Istramet. Olujni sustav do 15 sati donio je 10-ak mm kiše (Cerovlje, zapad Učke) uz osjetan, no ipak kratkotrajan pad temperature zraka.
Snimku jakog pljuska u Borutu, u istarskoj općini Cerovlje, poslao je čitatelj Istrameta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....