- Štrajk službenika i namještenika počinje u 7h u ponedjeljak, a objava odluke o zabrani štrajka biti će u 10 sati. Svi će vjerojatno doći na posao i čekati kakva će biti odluka - kazao je sudac Županijskog suda u Zagrebu odgovarajući na pitanje mogu li sudovi raditi svoj posao, mogu li se održavati ročišta, saslušavati svjedoci, donositi presude i obavljati svi drugi poslovi ukoliko su zapisničari i svi drugi službenici i namještenici u pravosudnim tijelima u štrajku.
Vlada je tražila zabranu štrajka smatrajući da je nezakonit jer Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika traži povećanje koeficjenta za svoje članove koji rade u pravosuđu, a o tome se ne može pregovarati jer koeficjente uredbom uređuje Vlada.
Drugi razlog zbog kojeg traže zabranu je nereprezentativnost Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika. Izgubili su je jer im je dio članstva prešao u policijske sindikate i tako su dva policijska sindikata postala reprezentativna za sve državne službenike i namještenike.
Oni su potpisali kolektivni ugovor koji je na snazi do kraja godine, a u njemu su sve službenike i namještenike obavezali na socijalni mir, odnosno da neće biti štrajkova.
Županijski sud u Zagrebu u petak je odbio zahtjev Vlade da se donese privremena mjera kojom bi se zabranio štrajk najavljen za ponedjeljak u 7 sati, te najavio da će u 10 sati objaviti svoju odluku. To znači da štrajk na sudovima i državnim odvjentištvia u najmanju ruku može započeti.
Profesor radnog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu i bivši predsjednik zagrebačkog SDP-a, Viktor Gotovac smatra da sud treba zabraniti štrajk. - Štrajk je nezakonit jer sindikat koji štrajk organizira nije reprezentativan. Radi se, također o razlozima za štrajk koji ne mogu biti razlozi za dopušten štrajk.
Naime, uvećanje plaća koje državnim službenicima i namještenicima može ići samo kroz odgovarajuću uredbu o koeficijentima i kolektivne pregovore, za koje sindikat nije reprezentativan, ne može ovaj sindikat postavljati kao razlog za štrajk - kaže Gotovac.
Dodaje da neprihvaćanje privremene mjere, "u situaciji kada se iz aviona vidi nezakonitost štrajka", vodi samo šteti i nezadovoljstvu građana.
- Ne želim vjerovati da su suci bili impresionirani time što su sami poduzeli kolektivnu akciju i u njoj uspjeli i da im je to bio razlog za ovakvu odluku o privremenoj mjeri! - rekao je Gotovac.
Na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu prvi sudački komentar bila je nevjerica "što Ministarstvo pravosuđa i uprave dopušta da se ljudi na ovaj način moraju boriti za svoju egzistenciju".
- U pravilu ne možemo ništa bez njih, jer oni pripremaju sve za provođenje rasprave, pišu zapisnike.. Suci mogu sami pisati presude ali ih nema tko otpremiti, kao i svu poštu. Uglavnom mi bez njih ne možemo funkcionirati - kaže sutkinja Općinskog građanskog suda u Zagrebu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....