U osječkom naselju Jug 2 pojavila se najezda štakora koji su prije nekoliko dana prestravili jedno dijete. Da doista nije riječ o izoliranim slučajevima, potvrdio je u Zavodu za javno zdravstvo za Glas Slavonije Vedran Bertić, voditelj Službe za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju, koji je rekao da ovi glodavci ne bi smjeli biti viđeni po ulicama.
- Mi kontroliramo njihov broj da ne bi prešao maksimalnu granicu. Procjena tzv. infestacije iznosi 500 do 1000 jedinki koje se redovito viđaju noću, a povremeno danju, odnosno 1000 do 5000 jedinki čije se mnoštvo vidi noću. Činjenica je da je ove godine povećan broj reklamacija, točnije građani traže da se na određena mjesta postave dodatne, veće količine otrova. Njihov broj nije moguće doznati, no činjenica je da ih ima, i to zbog neodgovornog ponašanja građana, odnosno radi loše izvedene kanalizacije kroz koju, iako je rijetka pojava, štakor može ući i u stanove i kuće. Lako je da štakor dođe i na mjesto gdje ljudi ostavljaju hrane za mačke, odnosno ne zbrinjavaju otpad na pravilan način. Ako uz to nije uredna kanalizacija, broj štakora će porasti, što se i događa - upozorio je Bertić.
Kako bi im stali na kraj, građani na svoju ruku u rupe na travnjacima ubacuju opuške, zatrpavaju rupe pijeskom i gipsom, ali bez uspjeha.
Birtić kaže da je rješenje tek pozivom u ZZJZ odakle će nadležni pružatelji usluga biti obaviješteni te će rupe zatrpati tzv. parafinskim kockama, koje neće ugroziti pse i mačke budući da se postavljaju dublje u zemlju.
Prema izvješću Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo Grada Osijeka, u razdoblju od 22. travnja do 7. svibnja ove godine deratizirano 49.156 stambenih objekata, 1000 kanalizacijskih otvora, 70.000 četvornih metara zelenih površina, ali i odlagalište otpada u Sarvašu površine 15.000 četvornih metara, kao i deponij Lončarica Velika na prostoru od 3000 četvornih metara, kako piše Glas Slavonije .
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....