Većina stručnjaka koje smo ovih dana pokušali kontaktirati kako bi nam prokomentirali najavu tri prva poteza Vlade mandatara Tihomira Oreškovića, o čemu smo izvijestili, kažu kako je još uvijek prerano za davanje bilo kakvih komentara. Sve dok se ne vide konkretni prijedlozi te modeli provedbe, nije moguće donijeti ocjenu hoće li ti potezi biti od koristi za hrvatske građane, rekli su nam ugledni poduzetnici, ekonomisti i analitičari.
Jutarnji list jučer je ekskluzivno objavio kako će se Vlada Domoljubne koalicije i Mosta, odnosno najizgledniji budući premijer Tihomir Orešković, u početku fokusirati na tri žarišta. Orešković smatra kako je potrebna reforma javne uprave - županija, gradova i općina, zatim reforma javnog zdravstva te brojnih vladinih agencija, odnosno, birokratskog aparata.
‘Iste reforme’
Ekonomist Velimir Šonje, uz ogradu kako je prerano za komentar, kaže da je za analizu svakog Oreškovićeva poteza potrebno najprije vidjeti konkretne mjere koje će predložiti te veličinu i strukturu državnog proračuna. Bivši ministar zdravlja Siniša Varga bio je nešto rječitiji pa kaže da je reforma zdravstvenog sustava u tijeku te u tom pogledu Orešković samo nastavlja posao koji je započela SDP-ova Vlada.
- To su reformski paketi za koje Europska komisija očekuje da budu provedeni kao sastavni dio plana suzbijanja proračunskog deficita i smanjenja javnog duga. Nova Vlada teško da će moći raditi drukčije reforme od onih koje smo započeli. Tihomir Orešković kao tehnomenadžer dobro to zna i njegovi su izbori samo hoće li nastaviti provoditi te reforme ili ih - ubrzati. Govorilo se i o privatizaciji HZZO-a, no netko tko je iz Kanade teško će to podržati - smatra Varga.
Predsjednik Uprave Orbica Branko Roglić, inače u javnosti poznat i kao jedan od najvećih financijera platforme Most, kaže da su tri najavljene reforme nešto o čemu on “govori već 15 godina”.
- Treba balansirati potrošnju i prihode. Ako se to ne dovede u red, sve je uzalud. Čovjek poput Oreškovića koji je menadžer dobro zna da je sustav neodrživ ako su rashodi veći od prihoda. Nama je potreban gospodarski rast na razini većoj od tri posto godišnje jer sve manje od toga znači da samo plaćamo kamate, a ne vraćamo dug. Alternativa je stečaj, a mi smo sve bliže grčkom scenariju - upozorava Roglić.
Napominje kako je uvjet takvog rasta smanjenje fiskalnih i parafiskalnih davanja na svim razinama.
Pet dana za odluku
- Mi smo 20 godina trošili iznad svojih mogućnosti, za što odgovornost, po vremenu provedenom na vlasti, leži 25 posto na SDP-u i 75 posto na HDZ-u, a sada nam je potrebno barem toliko da stvari dovedemo u red.
Orešković će morati u prvih pet dana svoje Vlade odrediti svoje prioritete. Dobar je potez što je za početak odabrao tri reforme jer nije moguće sve raditi odjednom - zaključuje Roglić
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....