TRAGEDIJA NA KORNATIMA

SUDSKI SPOR PREŽIVJELOG VATROGASCA 'Ako je plaćena odšteta obitelji, isto se mora učiniti i Frani'

 Jure Mišković / CROPIX

Frane Lučić, jedini vatrogasac koji je preživio pakao kornatske tragedije, priželjkuje dostojanstven život i primjerenu naknadu za tjelesne i duševne boli koje je prošao. Ne želi se godinama povlačiti po sudovima ne bi li od države, Grada Šibenika te tišnjanske Općine i tamošnjeg DVD-a ishodio novac na ime neimovinske štete i doživotnu mjesečnu rentu, Slobodna Dalmacija .

Mlad je čovjek, a mirovina od 2200 kuna ni izdaleka se ne može usporediti s primanjima koje bi zarađivao kao inženjer računarstva. Kaže to njegov punomoćnik Tvrtko Bilić-Erić, zagrebački odvjetnik koji mladog Tišnjanina zastupa u nizu sudskih sporova. Potvrđuje nam da su ostali pri jednokratnom odštetnom zahtjevu za povredu prava osobnosti “teškom” 17 milijuna kuna, uvećanom za propisane kamate koje rastu već više od pet godina, konkretno od ožujka 2009. godine, te također na doživotnoj mjesečnoj renti od 7317 kuna.

Tolika je, naime, po izračunu vještaka, razlika između Franinih sadašnjih umirovljeničkih primanja i onih koje bi imao da je diplomirao i zaposlio se u svojoj struci.

Odvjetnik Bilić-Erić naglašava da njegovu branjeniku nije u interesu nikakvo odugovlačenje parničnog postupka pred pravosudnim tijelima, a upravo je tako protumačena neuplata 1500 kuna predujma za financijsko vještačenje višemilijunske rente koja je u cijelom slučaju najspornija.

– Jedini razlog zbog kojeg predujam nije uplaćen jesu pregovori koje smo vodili u ovih godinu dana. Kakvog smisla ima plaćati vještačenje ako se to može riješiti mirnim putem?! Uvjeravam vas da ni s Franine, a ni moje strane, kao njegova opunomoćenika, ni u jednom trenutku nije poduzeto ama baš ništa radi otezanja procedure.

Dapače, išli smo u mirni postupak, koji nam, uostalom, nalaže i zakon. Sve što radimo, radimo s ciljem da se izbjegnu bilo kakvi daljnji troškovi i da se na slučaj stavi točka – kaže Bilić-Erić.

U nekoliko se navrata, dodaje, činilo da će to tako i biti, no kako je vrijeme odmicalo, pregovori su se ohladili, što smatra bezrazložnim.

– Ako je Franinim roditeljima, bratu i baki isplaćeno obeštećenje od oko 1.100.000 kuna, a oni su posredni sudionici tragedije, ne vidim razloga da se isto ne postupi i u Franinu slučaju, to više što je on neposredni sudionik i jedini preživjeli vatrogasac. Dolazimo, stoga, do zaključka da se to ne želi isplatiti, ili barem ne tako skoro.

Bilić-Erić također navodi kako njegov branjenik u ovom trenutku ne razmišlja o tome hoće li ili neće dobiti presudu. To, veli, nije predmet njegova zanimanja jer je u svakom sudskom postupku jedna strana uvijek nezadovoljna.

– Tako se opet vraćamo na početak. Gotovo svaki kontakt s Franom dovodi do istog zaključka: najviše bismo voljeli sve riješiti mirno – rezimira odvjetnik.

Da bi mirno rješenje bilo najbolje, slaže se i Ivan Klarin, načelnik općine Tisno, koji duboko suosjeća s Franom i njegovom obitelji. Lučići, kaže, trpe strašne posljedice kornatske tragedije.

– I otac Vilim teško se razbolio, što mi osobno teško pada. Sve što mogu reći jest da se Općina Tisno 2009. godine nije usprotivila tužbenom zahtjevu obitelji Lučić za duševne boli te da je obitelji prema presudi Općinskog suda u Šibeniku isplaćena naknada. Što se, pak, tiče novog zahtjeva, Općina Tisno tom zahtjevu nesumnjivo ne može udovoljiti bez pomoći države.

Mi ne možemo isplatiti 17 milijuna kuna iz našeg proračuna – rezolutan je Klarin. I on drži da cijeli postupak predugo traje te da njegov mladi sumještanin ima pravo na dostojanstven život bez stresa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 23:10