Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu provodi potrebne izvide vezane uz dvije suspektne transplantacije bubrega obavljene 2019. godine u KBC-u Zagreb koje su, po prvi puta u Hrvatskoj, postavile sumnju na trgovinu organima. Iako je slučaj star već tri godine, tek je ovih dana UNA TV objavila priču potkrijepljenu dokumentima.
Prema tim podacima, dvojici hrvatskih državljana transplantirani su organi od nesrodnih donora, državljana drugih zemalja, za koje se vjeruje da su lošijeg imovinskog stanja. Jedan je donor bio vozač iz Srbije, a drugi državljanin Kosova, nekvalificirani pekar, otac šestero djece, koji nije znao hrvatski jezik, a procijenjen je kao osoba čije su intelektualne sposobnosti na granici slabijeg prosjeka.
Ono što dodatno baca sumnju na moguće nezakonite radnje jest činjenica da se osoba kojoj je trebala transplantacija prvo obratila KB-u Merkur te je ta bolnica odbila odraditi transplantaciju zbog sumnje na moguće neetičke okolnosti, o čemu je obaviješteno i Ministarstvo zdravstva. Ministarstvo je pak o tome obavijestilo KBC Zagreb, no unatoč tome na KBC-u su odradili transplantaciju.
- Oduvijek smo u pravilu odbijali raditi transplantacije s nesrodnih živih donora, jer tu uvijek ima prostora za manipulacije. Naime, pravilo je da se kod živih donora mora dobro provjeriti poveznica s osobom koja treba transplantaciju kako ne bi bilo zloupotreba. Mi stoga na to pristajemo obično samo onda kad je osoba koja daruje organ supružnik ili nevjenčani supružnik - pojašnjava nam jedan od liječnika s KB Merkura. Navodi i kako je transplantacijski program kod nas itekako dobro organiziran te ne vidi razlog zašto bi bilo tko 'kupovao' organe.
Propust u obavljanju djelatnosti
U međuvremenu je Jutarnji list od Ministarstva zdravstva doznao da je Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu 27. travnja 2021. godine poslao Državnom odvjetništvu cjelokupnu dokumentaciju vezanu uz ove slučajeve.
Inspektori navode kako su stručnjaci na temelju pregleda i analize medicinske i druge dokumentacije izuzete tijekom zdravstveno-inspekcijskog nadzora i dodatno dostavljene, na završnom sastanku održanom 5. ožujka 2021.godine donijeli stručno mišljenje u kojem se navodi propust u obavljanju djelatnosti. Godinu ranije, 26. veljače 2020., Nacionalna i transplantacijska koordinatorica je Transplantacijskom centru dala uputu o postupanju kod zahtjeva za presađivanje bubrega od živih nesrodnih donora.
U Zaključnom mišljenju, saznajemo, stoji kako se transplantacija bubrega u RH temelji na programu transplantacije s preminulih donora pa manjkavosti u postupku darivanja bubrega živih nesrodnih davatelja nisu do sada dolazile do izražaja.
"Međutim, sustavnom analizom ova dva predmetna slučaja darivanja bubrega od živih nesrodnih darivatelja uočene su manjkavosti koje nisu prihvatljive. Otkrivanje i prepoznavanje tih manjkavosti otvaraju mogućnost njihova ispravljanja", stoji u Mišljenju.
Prema pisanju UNA-e, te 2019. godine u prostorijama Ministarstva održao se sastanak s transplantacijskim centrima KB Merkur, KBC Zagreb, KB Dubrava, KBC Osijek, KBC Split i Hrvatskim društvom za transplantacijsku medicinu.
Sastanak su, prema dokumentaciji, piše UNA, sazvale dr. Lada Zibar, predsjednica Povjerenstva za medicinsku etiku i deontologiju HLK i nefrologinja Pododbora za transplantaciju bubrega pri Ministarstvu zdravlja i Pododbora za registar transplantiranih bolesnika pri Ministarstvu zdravlja i dr. Mirela Bušić, nacionalna transplantacijska koordinatorica u Ministarstvu zdravstva.
Beroš: Reagirali smo inspekcijom
Jutarnji list, pak neslužbeno doznaje, da je upravo dr. Lada Zibar bila najustrajnija u rasvjetljavanju slučaju oko spornih transplantacija, odnosno da je bila izrazito sumnjičava.
Ministar zdravstva Vili Beroš kaže kako su postupili u skladu sa svojim ovlastima te da je daljnje postupanje na drugim instancama.
- Po saznanju da postoje sumnje, reagirali smo inspekcijom, obavijestili smo Hrvatsku liječničku komoru, a sve nalaze inspekcije proslijedili smo Državnom odvjetništvu - navodi ministar Beroš i dodaje da daljnje komentiranje nije u njegovoj ingerenciji.
Potvrdio je i da je u ovom trenu zabranjena transplantacija bubrega sa živih nesrodnih donora.
- Činjenica je da imamo izvrstan transplantacijski program. Hrvati su iznimno humani u tom dijelu i od svojih najmilijih, nažalost preminulih, doniraju organe kojima se spašavaju životi. Upravo zato moraju se eliminirati sve manjkavosti kada je u pitanju transplantacija sa živih nesrodnih donora, kako bi se spriječile moguće zlouporabe - navodi ministar Beroš.
Iako smo dobili neslužbenu potvrdu da je HLK, odnosno Povjerenstvo za etiku i deontologiju ocijenilo da je transplantacijski tim Zavoda za nefrologiju, arterijsku hipertenziju, dijalizu i transplantaciju napravio etičke propuste, HLK se odlučio na šutnju i nisu htjeli potvrditi, ali niti demantirati takvu ocjenu.
Iz KBC Zagreb, do zaključenja teksta nismo dobili službeno priopćenje koje su najavili, ali su nam neslužbeno kazali kako imaju potpisane i ovjerene izjave donora o tome da nisu ostvarili financijsku korist, za što smatraju da je dovoljan dokaz da nije bilo nikakvih nezakonitih radnji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....