ZAGREB - U posljednjih 30 dana Jutarnji je upozorio na brojne nepravilnosti na fakultetima i loše rezultate dijela profesora. Predstavnici sindikata s Filozofskog fakulteta Akademska solidarnost svaki dan napadaju Jutarnji.
Prekjučer su im se na sjednici saborskog Odbora za obrazovanje u kritikama pridružili i rektor Bjeliš, profesorica Nada Čikeš i zastupnik Pupovac, koji također predaje na Filozofskom.
Zato opet donosimo glavne činjenice i stavove uglednih profesora. Nadamo se da se problemi na fakultetima više neće kriti nego rješavati, a nezakonite radnje sankcionirati.
ALOJZ KRALJ IEP: Sveučilište ne može razviti misiju ili viziju
Izvješće međunarodnih eksperata ( International Evaluation Programmea) koje je predvodio Alojz Kralj, bivši rektor Sveučilišta u Ljubljani, je govorilo da ovakvo kakvo jest, Sveučilište u Zagrebu nije u položaju u kojemu može razviti bilo koju zajedničku misiju ili viziju, pa je ekstremno teško očekivati da će se pomaknuti unaprijed, u bilo kojem strateškom smjeru. Stoga je najhitniji zadatak Sveučilišta njegovo restrukturiranje.
IGOR ŠTAGLJAR ‘Imaju megahonorare, a vrlo nisku produktivnost’
Očigledno je da na brojnim odgovornim mjestima u hrvatskim znanstvenim institucijama sjede ljudi s nedostatkom stručnosti, odgovornosti, pa i morala, jer kako drukčije objasniti činjenicu da na hrvatskim sveučilištima neki od profesora sebi isplaćuju toliko visoke honorare te zarađuju dvostruko više nego profesori na elitnim svjetskim sveučilištima, a da je njihova produktivnost nekoliko desetaka puta manja.
NENAD BAN ‘Šokanto je vidjeti tolike neregularnosti u radu’
Šokantno je vidjeti da na hrvatskim sveučilištima postoje tolike neregularnosti u poslovanju i isplaćivanju honorara. Osobe na najodogovornijim pozicijama u organizaciji sveučilišta i profesori trebali bi biti primjer odgovornog i moralnog ponašanja.
IVAN ĐIKIĆ ‘Cijeli sustav pao je na ispitu vjerodostojnosti’
Obrazovni sustav u Hrvatskoj pao je na ispitu povjerenja i vjerodostojnosti prema građanima koji financiraju taj sustav. Kontrola rada znanstvenika i profesora na njemački sveučilištima je rigorozna i ako se pronađu nepravilnosti u njihovim radovima ili financiranju projekata, automatski se gubi pozicija i sve beneficije koje ona donosi.
ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU JUTARNJEG LISTA
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....