NA UDARU ISLAMIZMA

SVJEDOK OTMICE SISAČKOG ZETA 'Uperili su mi pušku u glavu i rekli: Šuti. Davida su strpali u auto'

O slučaju koji je uzdrmao Hrvatsku i Britaniju piše Snježana Pavić u suradnji s The Independentom
An image grab taken from a video released by the Islamic State (IS) and identified by private terrorism monitor SITE Intelligence Group on September 2, 2014 purportedly shows footage of a masked militant in a desert landscape threatening to kill British David Cawthorne Haines. The so-called "Islamic State" released a video today showing the masked militant apparently beheading 31-year-old US freelance reporter Steven Sotloff and threatening to kill the British captive. AFP PHOTO / SITE INTELLIGENCE GROUP / HO === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / SITE INTELLIGENCE GROUP - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S ===
 HO/AFP

Vikali su na nas da izađemo iz auta, i to na službenom arapskom, a ne uličnim jezikom”, izjavio je za londonski The Independent jedan od dva Sirijca koji su bili s Davidom Hainesom tijekom otmice na sjeveru Sirije. “Imali su crne maske i djelovali su kao pravi profesionalci. Znali su da smo mi Sirijci i tko je sve s nama u autu.”

Svjedok otmice, prevoditelj u francuskoj humanitarnoj organizaciji ACTED, s kojom je surađivao i Haines, molio je za anonimnost, a londonskim novinama i Jutarnjem listu ispričao je sve što se toga dana dogodilo. Utjecajni britanski The Independent odabrao je Jutarnji list kao svog partnera u Hrvatskoj za suradnju na priči o otetom Davidu Hainesu kojem islamisti prijete pogubljenjem. Potresnu priču svjedoka iz Sirije, dosad nepoznatu javnosti, Jutarnji list ekskluzivno donosi upravo zbog te suradnje.

Neimenovani Sirijac ispričao je kako su toga dana putovali po sjeveru zemlje. “Vozili smo do izbjegličkog kampa u Atmehu na sjeveru Sirije. Tamo smo proveli neko vrijeme, a zatim se vraćali prema granici. Išli smo seoskom cestom, okruženom drvećem i bez prometa. Nakon otprilike 200 metara pojavila su se dva vrlo brza automobila. Jedan nas je prestigao, a drugi ostao iza nas. Mislim da je jedan bio Toyota Corolla, a drugi mali kombi. Oba su bila crna”, izjavio je. Po svemu sudeći, riječ je o organiziranoj i profesionalno odrađenoj otmici, s jasnim ciljem.

Nakon što su ih zaustavili i nasilno izvukli iz auta, ustvrdio je, otmičari su im počeli prijetiti. “Jedan od otmičara uperio mi je pištolj u glavu i rekao da šutim o svemu što se dogodilo. Vidio sam da mu je ruka tamna, kao da je iz Afrike. Davida su stavili u prtljažnik jednog od automobila. Pucali su u gume našeg auta kako ih ne bismo mogli pratiti”, otkrio je Sirijac kojeg su odlučili poštedjeti. “Pošto su otišli, čuli smo kako pucaju u zrak, vjerojatno da zaplaše otete”, rekao je.

“Pokušali smo zvati pomoć, no nitko ih nije vidio. Ubrzo smo se vratili u Tursku, gdje su nas ispitali o svemu. Tjedan danak kasnije posjetio nas je čovjek s britanskim naglaskom koji je tvrdio da radi za ACTED, ali ja ga nikad prije nisam vidio. Rekao nam je da ne pomišljamo na traženje otmičara ili nekakvu osvetu. Osjećao sam se kao da nam prijeti kako ne bismo pokušali nešto učiniti.”

David Haines (44) Britanac je sa 14-godišnjim iskustvom u humanitarnim misijama na svjetskim ratištima. U ožujku prošle godine uhićen je pokraj izbjegličkog kampa u Atmehu na sjeveru Sirije s jednim talijanskim humanitarcem, prenio je danas britanski The Guardian.

Talijan Federico Motka (31) pušten je na slobodu u svibnju. Poslije je ispričao da su ga mučili i šest puta premještali, jer islamisti često premještaju taoce kako bi im se što teže ušlo u trag. Britanski mediji prenose da su islamisti još ranije kontaktirali Hainesovu obitelj i tražili otkupninu. Britanci i Amerikanci u pravilu odbijaju plaćati otkupnine. U posljednjih nekoliko mjeseci islamski su ekstremisti pustili šest stranih talaca, vjerojatno u zamjenu za otkupninu. Kad se pojavila videosnimka IS-a na kojoj ekstremisti prijete da će ubiti zavezanog Britanca ako se Velika Britanija pridruži američkim vojnim akcijama na Bliskom istoku, britanska je vlada zamolila medije da zaštite Hainesov identitet, na molbu njegove obitelji. No, gotovo je istodobno njegovo ime objavljeno na internetu na stranicama niza medija, od New York Timesa i Washington Posta do Sydney Morning Heralda, pa su ga objavili i britanski mediji.

Haines je rođen na istoku Yorkshirea i odrastao u Perthu u središnjoj Škotskoj. Dva puta se ženio, drugi put u Hrvatskoj, i ima dvije kćeri. Osim u Hrvatskoj i Siriji, radio je za nevladine organizacije u Libiji i Južnom Sudanu, prenosi Guardian. Tiffany Easthom iz belgijske nevladine udruge Nonviolent Peaceforce, izjavila je za Guardian da je 2012. šest mjeseci radila s Hainesom u Južnom Sudanu. Za njega je rekla da se znao ponašati na nesigurnim područjima i opisala ga kao brižnu osobu s dobrim smislom za humor. Koliko je njoj poznato, Haines je otišao u Siriju s francuskom nevladinom udrugom ACTED, za koju je radio i Talijan koji je s njim zarobljen.

Foto: Facebook

Daily Mail opisuje Hainesa kao sigurnosnog stručnjaka iz Škotske, oca dviju kćeri, od 17 i četiri godine. Starija kći, iz prvog braka, živi u Perthu, kao i njegovi roditelji Herbert (77) i Mary (79). S prvom suprugom Louise vjenčao se sa 22 godine, dok je još radio u vojsci, u kojoj je proveo 12 godina, a nakon toga se posvetio humanitarnom radu.

Mate Piskor / CROPIX
Sisak, 030914.Sisacki zet David Haines, britanski humanitarac, vec je godinu i pol dana u zarobljenistvu islamista. Njegova obitelj u Sisku, supruga Dragana i cetverogodisnja kcer ziive u strahu i neizvjesnosti sa Davidovu sudbinu, jer i njemu islamisti prijete odsjecanjem glave. Obitelj nije zeljela razgovarat s novinarima.Na fotografiji: Kuca obitelji Prodanovic, u kojoj su do njegovog odalska zivjeli David, njegova supruga Dragana, njezina mama Dragica i njihova kcer.Foto: Mate Piskor / CROPIX

Kuća obitelji Prodanović, u kojoj su do njegovog odalska živjeli David, njegova supruga Dragana, njezina mama Dragica i njihova kćer

Iako je Britanija dosad odbijala platiti otkupninu za svoje otete državljane, britanski premijer David Cameron obećao je da će razmotriti svaku opciju kako bi oslobodio Hainesa te otkrio da je vlada već pokušala stupiti u kontakt s otmičarima. Haines je otet pokraj izbjegličkog kampa u Atmehu, gdje je smješteno više od 30.000 izbjeglica. Izbjeglički kamp udaljen je kilometar od sela u kojem se sastaju strani džihadisti u lovu na humanitarce i novinare iz cijelog svijeta.

Jedan od bivših kolega koji je s njim radio u Hrvatskoj opisao ga je za Daily Telegraph kao bitno različitog od novinara koji su s njim oteti. “Premda je otišao prije deset godina, ljudi još pričaju o njemu. Zovu ga Ludim Škotom”, ispričao je i dodao da je Haines u Hrvatskoj pomagao svima podjednako: i Srbima, i Hrvatima, i Muslimanima.

SURADNJA JUTARNJEG I THE INDEPENDENTA Kako je ispovijest došla do novina

Utjecjani britanski dnevni list the Independent odabrao je Jutarnji list za suradnju na priči o otetom Britancu Davidu Hainesu. The Independent jedna je od najmlađih, ali i najuglednijih novina u Britaniji, osnovana je 1986 godine. Osvojili su brojne nagrade za svoj istraživački rad, između ostalog naradu za najbolji dnevni list Britanije u 2004. godini. The Independent je poznat kao jedna od rijetkih novina u Britaniji koja nema iskazanu političku ili stranačku orijentaciju, iako po svojim stavovima pripada centru i umjerenoj ljevici. Smatra se jednim od kvalitetnijih dnevnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 01:19