SUĐENJE SANADERU

Svjedokinja iz mađarskog MOL-a: Izmjenom dioničkog ugovora Hrvatska je zaštitila svoja prava u Ini

 Dragan Matić / CROPIX

Zaposlenica mađarskoga MOL-a Ilona Fodor, koja je sudjelovala u pregovorima s hrvatskom Vladom o izmjenama dioničarskoga ugovora o vlasništvu u Ini, ustvrdila je na suđenju bivšem premijeru Ivi Sanaderu da je Hrvatska izmijenjenim ugovorom postigla bolju zaštitu svojih vlasničkih prava u nacionalnoj naftnoj kompaniji .

"Mislim da je Hrvatska postigla bolju zaštitu svojih upravljačkih prava nego što je imala ugovorom iz 2003.", kazala je Fodor koja je na suđenje bivšem premijeru pozvana kao svjedokinja obrane. Pojasnila je da prema odredbama prvoga ugovora Hrvatska nakon istjeka petogodišnjega roka nije mogla utjecati na volju MOL-a da proda svoj udio u hrvatskoj naftnoj kompaniji.

Tvrdi i da je izmijenjenim ugovorom, koji je s MOL-om potpisala Sanaderova vlada, hrvatska strana u Ini imala pravo prvokupa.

Suprotno tvrdnjama ove svjedokinje USKOK Sanadera tereti da je za deset milijuna eura mita Mađarima prepustio upravljačka prava u Ini, iz koje je pritom trebalo izdvojiti nerentabilno plinsko poslovanje.

Tvrdnje tužiteljstva da je izmjenama dioničkoga ugovora između vlade i MOL-a hrvatska strana izgubila kontrolu nad Inom na ovom su suđenju ranije potvrdili i hrvatski predstavnici u upravi i Nadzornom odboru Ine. Posvjedočili su i da je Ina postala tvrtka u sastavu MOL-a te da joj je mađarski partner oduzeo dio tržišta.

Ilona Fodor, međutim, tvrdi da je još u ugovoru iz 2003. postojala odredba kojom se branila konkurencija Ine i MOL-a na hrvatskom tržištu, koja nije izmijenjena niti 2009.

Kazala je i da su pregovori između MOL-a i vlade bili vrlo teški te da je tijekom sastavljanja ugovora u zadnji čas izostavljena odredba da će Ina, ako se ne izdvoji plinsko poslovanje, moći reotkupiti podzemno skladište plina.

Na pitanje Sanaderove obrane, svjedokinja je kazala da je prije izmjena dioničkoga ugovora Ina bila u teškoj financijskoj situaciji te da se morala konsolidirati. No, MOL ju je, kazala je, zbog mađarskih propisa mogao kreditirati jedino po tržišnim uvjetima.

Kazala je i da se na početku pregovora razmatrala opcija razmjene dionica između hrvatske Vlade i MOL-a. Mađarska bi kompanija na taj način stekla 19 posto dionica Ine, a hrvatska Vlada pet do deset posto dionica MOL-a, no od tog se odustalo zbog neplaniranih poremećaja na burzi.

Suđenje se nastavlja poslijepodne, kada bi se na klupi za svjedoke trebao pojaviti pravni savjetnik MOL-a Gyorgy Bacsa.

Osim za uzimanje deset milijuna eura mita od mađarskog MOL-a, Sanadera se u objedinjenom postupku tereti i za ratno profiterstvo zbog uzimanja provizije od austrijske Hypo banke, koja je Hrvatskoj u vrijeme rata odobrila kredit za kupnju veleposlanstava.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 22:49