POSJET VUKOVARU

Tadić se ispričao na Ovčari, Josipović u Paulin Dvoru: Zločin zaslužuje osudu, žrtve naš pijetet

Ovdje sam danas da se poklonim žrtvama i namjera mi je odati im počast. Ovdje sam da, poklanjajući se žrtvama, još jednom uputim riječ isprike, da iskažem žaljenje i stvorim mogućnost da Srbija i Hrvatska okrenu novu stranicu povijesti, rekao je Tadić na Ovčari
 Vlado Kos/CROPIX

VUKOVAR - Točno u 10.15 sati brod simboličnog imena Golubica pristao je u vukovarsko riječno pristanište, a netom zatim srbijanski predsjednik Boris Tadić kao prvi visoki srbijanski dužnosnik kročio je na vukovarsko tlo, gdje ga je dočekao hrvatski predsjednik Ivo Josipović.

Osim akreditiranih predstavnika medija Tadićevom dolasku u Vukovar nazočilo je i nešto više od 50 okupljenih građana, koji su ovaj čin pozdravili pljeskom.

Sastanak dvojice predsjednika u zgradi gradske uprave potrajao je oko pola sata, a neslužbeno nam je potvrđeno da je dokumentacija koju je u svojim rukama nosio predsjednik Komisije za nestale pri Vladi Republike Srbije Veljko Odalović zaista ona iz vukovarske bolnice, koja je iz Vukovara u Srbiju odnesena netom prije početka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja. Više informacija o tome očekuje se u službenom obraćanju dvojice predsjednika.

Po izlasku iz zgrade gradske uprave Tadića su dočekali saborski zastupnici Vesna Pusić, Đurđa Adlešič, Biljana Borzan, Igor Dragovan, Ivan Jakovčić te oni iz srpske nacionalne manjine Milorad Pupovac, Mile Horvat kao i Ratko Gajica te predsjednik SDSS-a Vojislav Stanimirović nakon čega su se svi zajedno uputili na Ovčaru.

Predsjednik Boris Tadić je kod spomenika žrtvama pokolja na Ovčari, nakon što je položio vijenac, izrazio žaljenje zbog nevinih žrtava i uputio ispriku zbog zločina.

- Ovdje sam danas da se poklonim žrtvama i namjera mi je odati im počast. Ovdje sam da, poklanjajući se žrtvama, još jednom uputim riječ isprike, da iskažem žaljenje i stvorim mogućnost da Srbija i Hrvatska okrenu novu stranicu povijesti - rekao je predsjednik Tadić.

- Moja je želja da stvorim mogućnost da Srbija i Hrvatska okrenu novu stranicu u povijesti, da se stvore mogućnosti da naša djeca budu rasterećena njezina bremena, da uspostavim politiku dobrosusjedsva i suradnje, koja otvara ljudima mogućnosti - politiku koja je sasvim suprotna politici 90-ih - dodao je srbijanski predsjednik.

- I zbog toga na Ovčari, u Vukovaru, poklanjajući se žrtvama mislimo na budućnost, na one koji danas istupaju u naše nacionalno ime i mislimo na one koji će se tek roditi u našim narodima. Priznanjem zločina, izvinjenjem i žaljenjem stvaraju se mogućnosti za oproštaj i za pomirenje. Kada se naši narodi izmire, otvara se nova budućnost. I zato smatram da sve što se dogodilo među Srbima i Hrvatima u 20. stoljeću mora biti sklopljeno u jednu knjigu prošlosti, i taj čin predstavlja stvaranje i pisanje jedne nove knjige budućnosti - zaključio je Tadić.

- Došli smo u Vukovar i na Ovčaru da se poklonimo žrtvama i izrazimo sućut obiteljima, ali i da pokažemo kako nijedan zločin neće ostati nekažnjen - kazao je predsjednik Josipović. - Došli smo pokazati kako je moguća drugačija politika - politika mira - izjavio je hrvatski predsjednik te dodao kako želi da današnji događaj bude novi poticaj za pronalaženje sudbine nestalih, poštovanje svih žrtava i okretanje nove stranice u odnosima dviju zemalja.

Na Ovčari su pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojba 20. studenog 1991. tijekom srpske okupacije Vukovara likvidirali 200 civila i vojnika, većinom pacijenata deportiranih iz vukovarske bolnice. Predsjednici Hrvatske i Srbije položit će vijence u spomen žrtvama i dati izjave za novinare.

Nakon što su na Ovčari položili vijence Ivo Josipović i Boris Tadić došli su u palaču Srijem u kojoj ih je dočekala premijerka Jadranka Kosor.

Nakon sastanka s predstavnicima hrvatskih udruga predsjednik Josipović izjavio je da nakon slušanja teških priča o tragičnim sudbinama ljudi nitko iz prostorije nije izašao ravnodušan.

- Jasan rezultat sastanka je potpuno nedvojbena volja i RH i RS, svih predstavnika vlasti u dvije zemlje da se utvrdi sudbina nestalih osoba bez obzira na njihovu nacionalnost, jer RH danas traži nestale i hrvatske i srpske nacionalnosti - rekao je Josipović, dok je Tadić naglasio da on i Josipović imaju obavezu "da cijeli proces koji je dobio svoju tragičnu dimenziju 90-ih godina preokrenemo u proces pomirenja i boljeg razumijevanja i da svaka pravda bude zadovoljena.“ Tadić je najavio i da će Srbija nastaviti potragu za svim ostalim dokumentima koji mogu pomoći u potrazi za istinom

- Danas šaljemo i poruku međunarodnoj javnosti, želeći je uvjeriti da je ovo prostor na kojem se poštuju zajedničke vrijednosti, a ovim činom pokazujemo da smo dio europskog sustava vrijednosti - zaključio je Tadić.

Tadić: Srbija čini sve da uhiti Mladića i Hadžića

Nakon sastanka s predstavnicima srpske nacionalne manjine i obiteljima nestalih Srba oba su predsjednika pozvala sve one koji znaju gdje se nalaze grobišta nestalih Hrvata i Srba daju informacije o tome nadležnim institucijama. Istaknuli su da su u odvojenim sastancima s predstavnicima dvaju naroda došli do spoznaja da i Srbi i Hrvati imaju informacije o nestalima. Tadić je pak najavio da će Srbija sudjelovati u izgradnji Vukovara.

- Još ćemo vidjeti da li na nivou općina ili na nivou republičke suradnje, no to je praktički čin koji doprinosi našem boljem razumijevanju – rekao je Tadić, koji je odgovorio i na novinarsko pitanje što Srbija čini po pitanju uhićenja Mladića i Hadžića.

- Srbija čini sve da uhiti Mladića i Hadžića iako o tome postoje mnoge predrasude i nevjerovanja. Ako se oni nalaze na teritoriju Srbija, što ja želim da je istina oni će sigurno biti uhićeni. Srbija je od 46 uhitila i izručila Haškom sudu 44 optuženih i nema zapreka da se taj proces završi – rekao je Tadić.

Kad je riječ o posjetu Paulinu Dvoru, Josipović je naglasio da to "ne znači umanjivanje značaja Vukovara.“

- Vukovar je naš simbol i naša svetinja, a siguran sam da je jednako svetinja Srba koji ovdje žive, kao što sam siguran da će svi koji razmišljaju o našoj budućnosti pozdraviti naš odlazak u Paulin Dvor. Pomirenje podrazumijeva razumijevanje patnje i drugih, pomirenje je naš cilj i vjerujte mi da ćemo ga ostvariti, a Hrvatska i Srbija će biti dvije susjedne prijateljske zemlje - istaknuo je Josipović dok je Tadić na tu temu rekao da "griješe svi koji smatraju da se ovdje radi o brojkama i matematičkom uspoređivanju žrtava, mi se danas ne nalazimo u matematičkoj ravni, nego pokušavamo uspostaviti etičku ravan u našim odnosima.“

Novinari su Tadića upitali je li isprika na Ovčari ujedno i priznanje da je Srbija izvršila agresiju na Hrvatsku, no konkretan odgovor je izostao, dok je tezu da se sve ovo događa pod pristiscima iz Bruxellesa ili Washingtona odbacio.

- Nitko nas ne mora natjerati da budemo ljudi. To je moja moralna obaveza i zadovoljan sam što u Josipoviću imam bliskog sugovornika. Još mnogo barijera morat ćemo srušiti kako bismo na kraju došli do pravog pomirenja srpskog i hrvatskog naroda, a vjerujem da je ovo što danas činimo nužan preduvjet da jednom dođe do zajedničkog udžbenika povijesti, kakav imaju Francuzi i Nijemci, ali ovo nije dovoljno - potrebno je još mnoga toga da se desi među nama, na nivo praktične i državne politike i odnosa među narodima.

Naše dvije države su ovoga trenutka u pravnom sporu pred Međunarodnim sudom u Haagu, tiče se naših optužbi Srbije protiv Hrvatske i Hrvatske protiv Srbije i to je pravni proces koji podrazumijeva i utvrđivanje istine o tome što se dogodilo 90-tih godina. Predložio sam u političkom smislu da se nagodimo izvansudski, da proces prestane - no to ne podrazumijeva da bilo tko tko je kriv bude proglašen nedužnim. Naprotiv, svatko tko je kriv mora odgovarati. I u tom smislu ja pravnicima i historičarima ostavljam u ovom trenutku da definiraju što se dogodilo 90-tih godina.

Predsjednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović nakon Vukovara došli su u Paulin Dvor gdje su se na mjesnom groblju poklonili civilnim žrtvama srpske nacionalnosti stradalim u prosincu 1991. godine.

Uz sve državničke počasti dvojica predsjednika položili su vijence kod središnjeg spomen obilježja čemu su nazočile i obitelji stradalih civila pokopanih na ovom groblju.

- Ovdje u Paulin Dvoru dogodio se zločin, zločin nema opravdanje. Osveta zločinom nije opravdana. Zločin zaslužuje osudu, žrtve naš pijetet a oni koji su ostali iza žrtava zaslužuju našu ispriku - poručio je Ivo Josipović dodajući kako zločini ne zastarjevaju te da će Hrvatska progoniti svaki zločin bez obzira tko ga je počinio.

Isprikom je uzvratio i predsjednik Tadić kazavši kako su u Paulin Dvor Dvor došli kako bi priznali da se ovdje dogodio zločin te se poklonili svim nevino stradalim žrtvama. Rekao je da se na taj način stvara pretpostavka pomirenja te da se borbom za prava svoga naroda uvijek mora otvarati prostor za jednak tretman svakog drugog naroda.

- Svi oni koji su 90-tih godina ili 20-tom stoljeću mislili da zlo koje se nanese drugom narodu otvara perspektivu vlastitog naroda duboko su pogrešili - poručio je Boris Tadić.

U Paulin-Dvoru, nedaleko od Osijeka 11. i 12. prosinca 1991. pripadnici 130. brigade Hrvatske vojske ubili 19 civila, među kojima su svi, osim jednog Mađara, bili Srbi.

Srbijanski predsjednik Boris Tadić u večernjim je satima iz vukovarskog pristaništa trajektom "Golubica", kojim je i doputovao, napustio Hrvatsku.

Ispratili su ga Ivo Josipović, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić i vukovarski gradonačelnik Željko Sabo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
29. prosinac 2024 16:54