Kako se temperature snižavaju, po baranjskim domaćinstvima kreću svinjokolje, pa raste i broj trihineloskopskih pregleda. No njihov broj nije ni približan onome od prije desetak i više godina. Smanjuje se iz godinu i godinu, pa tako u Veterinarskoj stanici Beli Manastir, koja je nadležna za veći dio Baranje, ove godine očekuju 20-ak posto trihineloskopskih pregleda manje u odnosu prema prošloj godini, piše Glas Slavonije.
- Prošle smo godine u ambulantama u Dražu, Dardi, Kneževim Vinogradima i Belom Manastiru pregledali 4016 uzoraka, što je 700-tinjak manje nego godinu dana prije - kaže Vinko Benić, direktor Veterinarske stanice Beli Manastir, nastavljajući kako se podatak odnosi na ukupan broj pregleda, među kojima su i pregledi divljači, koje je znatno više nego prije, što potvrđuje tvrdnju da je broj tradicionalnih svinjokolja u stalnom padu.
- Od sredine studenoga do danas (jučer, nap. a.) u belomanastirskoj ambulanti pregledano je 300-tinjak uzoraka, a od početka godine približno 460 - nastavlja ističući kako nešto veću “navalu” očekuju u drugoj polovini prosinca, ali je već sada siguran da će brojka biti manja nego lani. Prisjeća se kako je belomanastirska Veterinarska stanica obavljala i po 10-ak tisuća pregleda godišnje u individualnom sektoru.
- Nepobitna je činjenica da je svinjokolja sve manje. Teško je ulaziti u razloge zbog čega je tako, ali nekoliko njih kristalno je jasno. Osim što je u Baranji manji broj ljudi, iz iskustva znam kako je sve manje mladih obitelji koje drže svinje ili se bar odlučuju na kupnju svinjskih polutki - objašnjava. Prenoseći priče onih koji donose uzorke na pregled, kaže kako se svaki drugi žali da je teško naći ljude koji žele sudjelovati u tradicionalnoj svinjokolji, zbog čega “nagodinu više neće organizirati svinjokolju”. I on je čuo za nekoliko ekipa koje, sa svojim alatima, “kolju po kućama” za određenu naknadu, bilo novčanu bilo onu u naturi, svjesne kako su oni vičniji takvim poslovima već prilično stari i teško mogu izdržati fizičke napore kakve zahtijeva jedna “uredna” baranjska svinjokolja.
- Neće nama nitko zabraniti tradicionalne svinjokolje. Vrlo će brzo doći vrijeme kada neće biti ljudi spremnih za taj posao - zaključuje Benić.
A samo prije nekoliko godina svinjokolje su se u Baranji podrazumijevale. Ne tako davno, 2017. godine, pisalo se kako je zbog jednog takvog događaja bila otkazana i misa. Slučaj je to iz mjesta u okolici Bilja. Svećenik je misu služio u jednoj od tamošnjih kuća jer u mjestu nije bilo crkve, a kada je došlo vrijeme svinjokolja, žena zadužena za otključavanje kuće u kojoj se služe mise, znajući da će na unaprijed dogovorenoj svinjokolji biti i njezine prijateljice, inače redovite na misama, zamolila je župnika da misu odgodi za neki drugi dan. Svjestan što ljudima znače svinjokolje, njezinoj je molbi, bez problema, udovoljio, piše Glas Slavonije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....