TikTok izazovi postali su globalni trend među mladima, za njih je to zabava i prilika za kreativno izražavanje. Međutim, često nose velik rizik za zdravlje i sigurnost. Rumunjski mediji prošli su tjedan izvijestili da je u samo jednome danu više od dvadesetero djece primljeno u bolnice s teškim prijelomima nakon što su pokušali snimiti viralni Superman izazov s TikToka. Isti trend počeo se širiti i u hrvatskim školama, piše HRT koji prilog o opasnom izazovu donosi i u središnjem Dnevniku.
Izazov su svi već vidjeli: poletjeti poput Supermana uz pomoć dobrih prijatelja. Problem nastaje kada te prijatelji bace previsoko ili čak ispuste iz ruku kako bi video bio zabavniji.
- Ovo je stvarno opasno i nepromišljeno. Imaju previše vremena, ta djeca stvarno imaju previše vremena i da rade nešto pametno u životu ne bi se tako slomili, dodaje Borna.
Iza svega stoji želja da se istaknu i povežu s vršnjacima, tvrde psiholozi, ali i još jedna razvojna komponenta adolescencije - oni žive ovdje i sada. I misle da su neuništivi.
- Iz tog razloga spremni su nekim rizicima i nekim opasnijim ponašanjima. Radi te neke prividne neranjivosti oni zaista smatraju da se njima ništa strašno ne može dogoditi i ne razmišljaju što i kako će biti sutra s tim posljedicama, kaže Hana Hrpka, psihologinja, predsjednica Hrabrog telefona.
- Svi mediji su regulirani, a TikTok je društvena mreža koja nije pod nikakvim nadzorom. Dakle imamo bez kontrole uređaj u rukama, a djeca nemaju razinu medijske pismenosti da taj sadržaj i procesuiraju, upozorava Andro Anić, kreator sadržaja na TikToku.
Sve dok se ta društvena mreža ne regulira zakonski, upozorava ovaj TikToker s milijunima pregleda i stotinama tisuća pratitelja, možemo samo apelirati na osobnu odgovornost onih koji objavljuju sadržaj.
- Danas ono što vidimo na TikToku prenosimo u stvaran život odmah i to je iznimno opasno. Moji pratitelji jako puno slijede ono što ja radim, zato ja jako pazim što objavljujem, ne objavljujem sadržaj koji je opasan i vulgaran i koji može utjecati negativno, kaže Andro Anić.
A sve što roditeljima preostaje jest - razgovarati s djecom.
- Nekako ih više potaknuti na razmišljanje i probuditi tu zrelost u njima koja se budi u adolescentsko doba, nego osuđivati. Jer na osuđivanje i omalovažavanje tog ponašanja dobit ćemo odbijanje i prkos da baš onda to idu napraviti, savjetuje Hana Hrpka.
Iz istog razloga ne otkrivaju ni liječnicima kako su zadobili višestruke prijelome. Hitne službe bilježe takve ozljede kod djece i mladih, no s TikTokom ih zasad samo neslužbeno povezuju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....