ANALIZA

TKO ĆE SVE BITI ZA OPOZIV PREDSJEDNIKA VLADE? Za Oreškovića jedino Most i Gordana Rusak

Tihomir Orešković
 Goran Mehkek / CROPIX

- SDP će glasati za opoziv Oreškovića. Pričali smo danima. Moguće je da oni to skinu s dnevnog reda. Ako skinu s dnevnog reda, onda ćemo razgovarati opet - izjavio je predsjednik SDP-a Zoran Milanović u srijedu nakon sastanka Predsjednišva svoje stranke.

U SDP-u su dugo dvojili kako postupiti u vezi s opozivom premijera Tihomira Oreškovića budući da je predsjednik Sabora Željko Reiner taj zahtjev stavio na dnevni red prije SDP-ova za izglasavanje nepovjerenja Tomislavu Karamarku.

Izglasa li se nepovjerenje Oreškoviću, to znači da je pala Vlada i više nema temelja za raspravu i glasanje o opozivu predsjednika HDZ-a i prvog potpredsjednika Vlade Karamarka.

Zato se u SDP-u dugo kalkuliralo je li im oportunije rušiti kvorum u Saboru i omogućiti preživljavanje Vlade da bi se raspravljalo o Karamarku, ali ujedno riskirati hoće li se skupiti većina koja bi glasala za raspuštanje Sabora i nove izbore.

Kako se situacija i odnosi između HDZ-a i Mosta mijenja iz sata u sat, a usložnjavaju se i odnosi unutar Domoljubne koalicije, te stalno nalaze nove kombinacije u kojima bi se ostalo na vlasti i izbjeglo izbore, u SDP-u su očigledno procijenili da tamo gdje mogu utjecati na procese idu prema raščišćavanju.

- Nadam se da Most neće više dopuštati čerupanje. Mi se ne veselimo problemima Domoljubne koalicije. Cijela Hrvatska zbog njih sada ima probleme. Nismo Most kontaktirali u prosincu, ali to je sada nebitno - rekao je Milanović i dodao da je nebitno i to kakva će biti odluka o Karamarku jer stvari su puno ozbiljnije.

- Neki od nas drže do riječi, ali mnogi nisu takvi - zaključio je lider oporbe.

Obrana Oreškovića

Ključne su međutim odluke Mosta. Jedan dio njihove taktike jasan je od samog početka krize Vlade, a to je da će braniti premijersku poziciju Tihomira Oreškovića do zadnjeg daha.

Petrov je jučer rekao da je spreman dati ostavku ako to HDZ traži kao uvjet da ostane Orešković.

- Ništa se ne događa slučajno. Prije dva mjeseca došle su poruke da će se rušiti Vlada, a u pozadini je politika prema slučaju Ina - MOL. Vjerujte, Karamarku nije problem Petrov, nego mu je Orešković. Kad bi maknuo Oreškovića, vjerojatno bismo se odmah povukli iz arbitraže i zasigurno bi se odmah inicirala smjena šefa SOA-e - kaže nam osoba koja iznutra dobro poznaje sve prilike u Mostu.

Na pitanje znači li to da će, ako HDZ sruši Oreškovića, Most potpisati inicijativu za raspuštanje Sabora jer bi to za posljedicu imalo da se ide odmah na izbore i ne bi bilo mogućnosti za preslagivanja u Saboru i dovođenja mandatara koji bi nastavio provoditi Karamarkovu politiku, odgovor je bio da će se to odlučiti u srijedu do kraja dana.

Neizbježni Milanović

U Mostu se, kako se može čuti, ne boje prijevremenih izbora radi rezultata. Sada su ostali na 12 zastupnika u Saboru, a toliko bi ih, prema istraživanjima javnog mijenja, osvojili i na prijevremenim izborima.

Premda u Mostu govore kako žele da opstane ova Vlada jer je smatraju dobrom, čini se da im je nepremostiv problem realna mogućnost da nakon zbrajanja glasova, ako žele ponovno participirati u vlasti, moraju opet razgovarati sa Zoranom Milanovićem. Čelnici svih političkih opcija javno komentiraju aktualnu krizu Vlade, ali iza zatvorenih vrata slažu kombinacije za prijevremene izbore.

Osim HDZ-a koji ih nipošto ne želi, i to prije svega jer nakon Karamarkovih afera i neuspjeha u Vladi nemaju vodstvo koje bi moglo artikulirati kampanju, na mukama je i HSS. Nakon unutarstranačkih izbora i smjene vodstva stranka je ostala podijeljena.

HSS vodi Krešimir Beljak koji se drži političkog centra svoje stranke, ali kada je riječ o suradnji s drugim strankama, lijevi blok mu je bliži od desnog.

No premda je pobijedio na unutarstranačkim izborima, ne dijele svi njegov stav. Snažni oponenti koji i dalje vuku prema HDZ-u su bivši predsjednik Branko Hrg, ali i europarlamentarka Marijana Petir.

U HSS-u procjenjuju da im nije dobra opcija da sami izlaze na izbore, ali je pitanje s kim će. SDP bi HSS-u ponudio tri sigurna mjesta na izbornim listama, no HSS-ovci kažu da im to isto nudi i HDZ koji također radi svoju predizbornu kombinatoriku.

Pitanje formacije

U razgovorima koje HSS-ovci vode sa SDP-om pozivaju se na istraživanja po kojima je njihov rejting približno kao HNS-ov, pa kao uvjet za koaliranje traže koalicijski tretman kakav ima HNS. U HNS-u nemaju dvojbe da će na izbore izaći u lijevom taboru, a neki samo kažu da je pitanje u kojoj formaciji.

Najizvjesnija je opcija kao i na prošlim izborima - dakle koalicija Hrvatska raste plus eventualno HSS i možda još koja manja politička stranka, plus IDS s kojim bi se postizborno koaliralo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 02:30