OTROV BAČEN U MORE

TOKSIČNI OTPAD IZ SRBIJE KOJI UZROKUJE LEUKEMIJU ZAVRŠIO U JADRANU? Hrvatska provodi hitnu istragu

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode RH istražuje tvrdnje srbijanskih medija i Novog lista koji navode da su „ogromne količine toksičnih tvari iz nekih srbijanskih pogona završile u Grčkoj, Rumunjskoj i u hrvatskoj Jadranu".
 Davor Pongračić/CROPIX

ZAGREB - Srbijanske vlasti istražuju sumnje prema kojima su ogromne količine toksičnih tvari iz nekih srbijanskih pogona, umjesto u Kini, završile negdje u Hrvatskoj, Grčkoj i Rumunjskoj, konkretnije i u našem Jadranu, piše Novi list.

U istragu se uključilo i naše Ministarstvo zaštite okoliša, iz kojeg našem listu odgovaraju kako im je iz Ministarstva zaštite okoliša Republike Srbije potvrđeno da se provodi intenzivna istraga te će i naša inspekcija zaštite okoliša, u suradnji sa Carinom RH i nadležnim tijelima u RH, također poduzeti odgovarajuće korake.

Priču o sumnji na krijumčarenje opasnog otpada objavio je srbijanski 'Kurir', prema čijim je informacijama do sada iz Srbije, unatrag godinu i pol dana, izašlo oko 2.200 tona veoma toksičnog otpada koji izaziva leukemiju, i za kojeg se sumnja da je umjesto u jednoj kineskoj tvrtki za zbrinjavanje, završio negdje drugdje.

Otpad je iz čeličane 'Sirmium steel' preuzimala tvrtka 'Pro-plast' iz Sremske Mitrovice, te ga s deklaracijom cink-oksida prevozila dalje.

Srbijanska je carina nedavno, analizom izvozne dokumentacije i utovara »Pro-plasta«, utvrdila da u pošiljkama cink-oksida te tvari zapravo ima samo 30 posto.

U istragu se stoga uključilo i srbijansko Ministarstvo zaštite okoliša, Ministarstvo energetike, policija i tužiteljstvo. Pošiljke su, piše 'Kurir', bile upućene put luke Rijeka, Constantze u Rumunjskoj i Soluna u Grčkoj, i dalje prema Kini.

– Sumnja se da otpad nije stigao u Kinu jer je transport do Kine vrlo skup. Ne zaboravite da bi i Kinezi radili analizu, i vidjeli da nije riječ o cink-oksidu, kako piše u deklaraciji, već o toksičnom otpadu, punom olova, cinka, kadmijuma, koji se lako prenosi vjetrom i razlaže u vodi i zemlji. Očekujemo i suradnju s Grcima, Hrvatima i Rumunjima kako bi se utvrdilo gdje je otpad završio - navodi sugovornik 'Kurira' upoznat s istragom. Ističe da se sumnja da se čak četiri šlepera ove materije prosulo na teritoriji između Srbije i Makedonije, ali i da je određena količina završila u Jadranskom moru.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 21:35