ZANEMARENI PROBLEM

‘Tražila sam da minimalna udaljenost kladionica od djece bude kilometar. Ministarstvo financija me odbilo‘

Veći dio prijedloga koje je pravobraniteljica za djecu iznijela u javnom savjetovanju 2020. godine prihvaćen je djelomično ili nije prihvaćen

Helenca Pirnat Dragičević

 Bruno Konjevic/Cropix/Cropix

Problem ovisnosti o kocki kod mladih prepoznat je i u Uredu pravobraniteljice za djecu Helence Pirnat-Dragičević kojoj smo uputili upit o tome koliko saznanja imaju o toj problematici, posebno o ovisnosti o kockanju i internetskom klađenju kod adolescenata te poštuju li se odredbe i koliko o zabrani pristupa osobama do 18 godina hazardnim igrama, znaju li koliko je kockarnica i kladionica u blizini škola, dječjih vrtića i drugih obrazovnih institucija.

Propis koji je regulirao prostorne i tehničke uvjete za priređivanje igara na sreću, a koji je vrijedio do početka 2012. godine predviđao je da udaljenost casina i automat klubova od odgojno-obrazovnih i vjerskih objekata ne smije biti manja od 500 metara (pješačkim putem od ulaznih vrata casina ili automat kluba do prve najbliže točke građevinskog objekta obrazovne ustanove, bez obzira na ulaz).

Nažalost, 2012. je ta odredba brisana čime se značajno snizio standard zaštite prava i interesa djece. Držeći da su navedene izmjene donesene nauštrb dobrobiti i interesa djece te da se prednost daje interesima priređivača igara na sreću, pravobraniteljica za djecu upućivala je Ministarstvu financija, kao stručnom nositelju izrade spomenutog propisa, inicijative za izmjenu i dopunu Pravilnika o prostornim i tehničkim uvjetima za priređivanje igara na sreću u casinima, na automatima i uplatnim mjestima kladionica, ali i Zakona o igrama na sreću, u dijelu oglašavanja igara na sreću, napominju iz Ureda pravobraniteljice.

Pritužbe zbog automat klubova

Kažu da je Ministarstvo financija prihvatilo inicijativu pravobraniteljice za djecu tek kada je u veljači 2020. godine uputilo u javnu raspravu prijedlog Pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o prostornim i tehničkim uvjetima za priređivanje igara na sreću u casinima, na automatima i uplatnim mjestima kladionica kojim bi se ponovno regulirala minimalna udaljenost casina, automat klubova i kladionica od odgojno-obrazovnih i vjerskih objekata. Taj je pravilnik donesen u ožujku 2020. godine te je njime ponovno predviđena minimalna udaljenost od 500 metara između lokacije poslovnog prostora casina ili automat kluba od odgojno-obrazovnih ustanova te vjerskih objekata. Iako su iz tadašnje perspektive predstavljale poboljšanje (jer u prethodnom periodu uopće nije bila predviđena minimalna udaljenost casina i automat klubova od ustanova u kojima borave djeca), izmjene koje su se dogodile u biti predstavljaju vraćanje na raniji standard, koji je postojao do veljače 2012. godine.

Veći dio prijedloga koje je pravobraniteljica za djecu iznijela u javnom savjetovanju 2020. godine prihvaćen je djelomično ili nije prihvaćen. Primjerice, nije bio prihvaćen prijedlog da se osiguraju mehanizmi primjene odredbe o minimalnoj udaljenosti od odgojno-obrazovnih i drugih mjesta na kojima organizirano borave djeca i za one prostore u kojima se igre na sreću priređuju otprije, čime bi se prednost dala zaštiti interesa djece u odnosu na interese priređivače igara na sreću.

Potaknuti pojedinačnim pritužbama zbog otvaranja automat klubova u blizini nekih škola nakon stupanja na snagu Pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o prostornim i tehničkim uvjetima za priređivanje igara na sreću u casinima, na automatima i uplatnim mjestima kladionica u rujnu 2020. godine ponovno smo se obratili Ministarstvu financija te upozorili na propuštanje zaštite djece. Preporučili smo ponovnu dopunu odredbi važećeg Pravilnika o prostornim i tehničkim uvjetima za priređivanje igara na sreću u casinima, na automatima i uplatnim mjestima kladionica i tražili da se:

- osiguraju mehanizmi primjene odredbe o minimalnoj udaljenosti od odgojno-obrazovnih i drugih mjesta na kojima organizirano borave djeca i za one prostore u kojima se igre na sreću priređuju otprije

- kao preduvjet za izdavanje odobrenja za otvaranje ili preseljenje casina, automat kluba te uplatnog mjesta za primanje uplata klađenja traži i suglasnost jedinica lokalne samouprave

- kao preduvjet za izdavanje odobrenja za otvaranje ili preseljenje uplatnog mjesta za primanje uplata klađenja traži i suglasnost predstavnika stanara

- poveća minimalna udaljenost prostora u kojima se priređuju igre na sreću (casina, automat klubove i kladionice) od mjesta na kojima organizirano borave djeca na 1000 metara.

Na žalost, ova inicijativa nije uvažena i gore spomenuti Pravilnik naknadno nije doživio izmjene.

Djeca pričaju o klađenju

Iako o sudjelovanju djece u igrama na sreću pravobraniteljica za djecu nije provodila vlastita istraživanja, na postojanje problema ukazuju javno dostupni podaci i rezultati različitih istraživanja. O sudjelovanju djece u klađenju govore nam i sama djeca u različitim prilikama i susretima s pravobraniteljicom i njezinim suradnicama, odgovorila nam je pravobraniteljica.

Online klađenje i ona smatra posebnim problemom, posebice kada ga organiziraju strana trgovačka društva, kao i agresivno oglašavanje industrije kockanja. Oglašavanje različitih igara na sreću, kladionica i casina posve se "provuklo" i u svijet sporta tako da priređivači igara na sreću preuzimaju ulogu sponzora, ne samo sportskih emisija, već i različitih nacionalnih i međunarodnih sportskih natjecanja.

Kako se ne radi samo o industriji zabave, već aktivnosti koja predstavlja ozbiljan javnozdravstveni i društveni problem, smatramo da bi se donositelji odluka na svim razinama, krovna sportska udruženja i sva druga tijela u svom radu trebali zalagati za izmjenu takvih štetnih praksi. Jačem osvješćivanju ovog problema mogu pridonijeti i mediji.

Vrlo je važno i ovom prilikom naglasiti da djeca mogu postati ovisnici o kockanju i klađenju što zahtijeva punu pažnju roditelja, odgojno-obrazovnih i zdravstvenih institucija, kao i društva u cjelini. Od neizmjerne su važnosti preventivne aktivnosti i programi kojima je cilj educirati djecu o rizicima, opasnostima i štetnim posljedicama kockanja i klađenja, a nužne su i ranije spomenute izmjene normativnog okvira koji regulira industriju igara na sreću, zaključuje pravobraniteljica za djecu.


Tekst je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz programa poticanja novinarske izvrsnosti

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 22:49