Snažno nevrijeme praćeno tučom koje je u srijedu poslijepodne zahvatilo sjevernu Hrvatsku izazvalo je velike štete na objektima i poljoprivrednim površinama pri čemu je uništena gotovo polovica hrvatske proizvodnja cvijeća.
Nevrijeme je zahvatilo područje uz granicu sa Slovenijom u Krapinsko-zagorskoj županiji, više općina i gradova u Varaždinskoj te dio Međimurske županije, a najviše su stradala područja Velikog Bukovca u Varaždinskoj i Huma na Sutli u Krapinsko-zagorskoj županiji. OIuja je također pogodila i i Sisačko-moslavačku županiju.
Katastrofa je najjače pogodila Veliki Bukovec, čiji cvjećari proizvode 50 posto hrvatskog cvijeća.
Plastenici i staklenici su uništeni, tuča je razbila staklene krovove pa su gredice, uz komade leda veće od loptica za stolni tenis, bile i pune razbijenog stakla.
Velike nevolje izmučile su cvjećare. Dvije godine pandemije za 200 je hrvatskih cvjećara čija godišnja proizvodnja premašuje vrijednost od 45 milijuna kuna, od kojih polovicu ostvaruju cvjećari općine Veliki Bukovec, nanijelo je sektoru već ionako veliku štetu da bi ih sad, usred sezone, pogodila elementarna nepogoda. Iako su im, kažu, potpore države bile mizerne, tek 5 lipa po sadnici ili dva i pol posto njezine cijene, na što je država potrošila milijun kuna, uspjeli su preživjeti najveću krizu dosad. Pola su cvijeća bacili tada u kompost.
Dvije nevelike općine, Mali i Veliki Bukovec imaju čak 16 cvjećara.
Dok mještani pograničnog dijela Varaždinske županije, uz granicu sa Slovenijom i građani Varaždina zbrajaju ogromne štete, niti desetak kilometara dalje, na Varaždin Bregu, palo je tek malo proljetne kiše.
Stradalo područje u općini Veliki Bukovec, gdje je padala tuča i eličine teniskih loptica, obišao je varaždinski župan Anđelko Stričak.
Nakon nevremena niti jedan plastenik i staklenik nije ostao neoštećen.
"Mještani kažu da se takvog nevremena ne sjećaju. Tuča je oštetila doslovno svaki krov, plastenike, staklenike, usjeve. Uništena je gotovo polovica hrvatske proizvodnje cvijeća", izjavio je Stričak koji je najavio procjenu šteta te proglašenje elementarne nepogode.
"Kad se vidi koliko su plastenici uništeni, sreća je da nije bilo ozlijeđenih, dodao je Stričak.
U Krapinsko-zagorskoj županiji najgore je prošlo područje Huma na Sutli.
Župan Željko Kolar izjavio je Hini da je teško procijeniti štetu, ali je sigurno ogromna - prije svega na krovovima, krovnim prozorima, ogromnom broju automobila dok je šteta na poljoprivrednim nasadima koje je tuča zahvatila uz Sutlu, uz Sloveniju totalna.
Štete su nastale i na objektima tvrtki Vetropack Straža i OMCO.
Načelnik Općine Hum na Sutli Zvonko Jutriša rekao je da se ne sjećaju takve tuče na tom području.
"Vatrogasci pokušavaju zatvoriti rupe na krovovima. Na cesti je granja i drveća kao u priči. Usjeve u vrtu i voćnjaku možemo zaboraviti", rekao je Načelnik Općine Hum na Sutli.
Nevrijeme je pogodilo i dio Međimurske županije čiji je župan Matija Posavec rekao da je u pojedinim mjestima padala tuča veličine oraha.
Službe su poslane na teren, a vatrogasci uklanjanu srušena stabla na cestama.
Sva trojica župana najavila su utvrđivanje šteta te prema njima donošenje daljnjih odluka o proglašenju elementarnih nepogoda.
Osim Zagorja i Međimurja, nevrijeme je pogodilo i susjednu Sloveniju. Naš čitatelj iz Murske Sobote, Robert Konjević, poslao nam je snimku koja najbolje dočarava kakva ih je tuča zadesila.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....