ZAGREB - Stavovi prema homoseksualnim osobama u Hrvatskoj polako, ali sigurno postaju sve pozitivniji. Pokazuju to istraživanja zagrebačkog IDIS-a (Instituta za društvena istraživanja), vođena 1996., 2004. i 2010. godine. IDIS provodi istraživanja na uzorku od oko 1000 ispitanika, i to neposrednim terenskim upitnikom. Ispitanici su 1996., 2004. i 2010. suočeni s istom tvrdnjom koja glasi: “Homoseksualci nisu bolji od kriminalaca i treba ih najstrože kažnjavati”.
Prije petnaest godina, 1996., s tom se tvrdnjom u potpunosti ili djelomično složilo 25,7 posto ispitanih. Dakle, čak jedna četvrtina građana Hrvatske izjednačavala je homoseksualne osobe s kriminalcima te tvrdila da ih treba kažnjavati.
Raste tolerancija
U istraživanju osam godina poslije, 2004., homoseksualce je s kriminalcima izjednačavao neznatno manji broj ispitanih - njih 24,5 posto.
Međutim, od 2004. do 2010. dogodio se zamjetan pad homofobnih stavova kod građana. U terenskom istraživanju provedenom na uzorku od 1002 ispitanika, koje je prošle godine za IDIS vodio sociolog prof. dr. Duško Sekulić s Pravnog fakulteta u Zagrebu, postotak onih koji su homoseksualne osobe bili spremni izjednačiti s kriminalcima pao je na 18,3 posto. Lani je 62,3 posto ispitanih iskazalo neslaganje sa stavom da se prema homoseksualcima treba odnositi jednako kao i prema kriminalcima, a njih 19,5 posto nije imalo stav o tom pitanju. I u dva prethodna istraživanja postotak onih koji nisu znali odgovoriti na pitanje treba li homoseksualce izjednačiti s kriminalcima kretao se između 16,9 i 19,9 posto.
Istraživanje je otkrilo da žene imaju pozitivniji stav o homoseksualcima od muškaraca. Među ispitanim ženama je 15,2 posto homofobnih koje izjednačavaju homoseksualce s kriminalcima, a kod muških 1,5 posto.
Također sve hrvatske regije nisu jednako homofobne. Najnegativniji stav imaju u Slavoniji gdje čak 25,8 posto ispitanih smatra da se između homoseksualaca i kriminalaca može staviti znak jednakosti. Najpozitivniji stav o homoseksualcima imaju u sjevernoj Hrvatskoj, u kojoj je 15,1 posto ispitanih homofobno, te u Istri, Gorskom kotaru i Primorju gdje je homofoba 15,9 posto.
Zagreb i Split
Iako bi se usporedbom ovogodišnje reakcije Zagrepčana na Gay Pride s onom kojoj smo svjedočili u Splitu moglo zaključiti da su Zagrepčani neusporedivo tolerantniji prema seksualnim manjinama od Dalmatinaca, IDIS-ovo istraživanje to opovrgava. U Zagrebu je 16 posto onih koji tvrde da između homoseksualaca i kriminalaca nema razlike, a u Dalmaciji je postotak homofoba tek neznatno veći - 16,7 posto.
Agencija Mediana Fides je na uzorku od 643 ispitanika telefonskom anketom, provedenom od 16. do 20. lipnja, pokušala doznati tko je najviše kriv za nasilje tijekom Gay Pridea u Splitu. Najviše ispitanih, njih 35 posto, uvjereno je da je za nasilje kriv opći hrvatski mentalitet. Većina ispitanih smatra da je policija dobro obavila svoj posao.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....