ISTRAŽIVANJE U HRVATSKOJ >>>>> INFOGRAFIKA!

U 15 godina za 7,4% pao broj protivnika homoseksualaca; Splićani nisu puno veći homofobi od Zagrepčana

Istraživanje se već godinama provodi s pitanjem: ‘Homoseksualci nisu bolji od kriminalaca i treba ih najstrože kažnjavati?’
Zagreb, 180611.Na Trgu zrtava fasizma poceo je "Zagreb Pride 2011". Tema ovogodisnje Povorke ponosa Zagreb Pridea je "Nasih prvih deset", kojom se zeli zatvoriti prvo desetljece borbe za LGBT prava u Hrvatskoj. Povorka sa Trga zrtava fasizma krece prema centru grada a zavrsava u parku Zrinjevac gdje ce se odrzati prigodan program. Na slici: park Zrinjevac.Foto: Ranko Suvar / CROPIX
 Ranko Šuvar / CROPIX

ZAGREB - Stavovi prema homoseksualnim osobama u Hrvatskoj polako, ali sigurno postaju sve pozitivniji. Pokazuju to istraživanja zagrebačkog IDIS-a (Instituta za društvena istraživanja), vođena 1996., 2004. i 2010. godine. IDIS provodi istraživanja na uzorku od oko 1000 ispitanika, i to neposrednim terenskim upitnikom. Ispitanici su 1996., 2004. i 2010. suočeni s istom tvrdnjom koja glasi: “Homoseksualci nisu bolji od kriminalaca i treba ih najstrože kažnjavati”.

Prije petnaest godina, 1996., s tom se tvrdnjom u potpunosti ili djelomično složilo 25,7 posto ispitanih. Dakle, čak jedna četvrtina građana Hrvatske izjednačavala je homoseksualne osobe s kriminalcima te tvrdila da ih treba kažnjavati.

Raste tolerancija

U istraživanju osam godina poslije, 2004., homoseksualce je s kriminalcima izjednačavao neznatno manji broj ispitanih - njih 24,5 posto.

Međutim, od 2004. do 2010. dogodio se zamjetan pad homofobnih stavova kod građana. U terenskom istraživanju provedenom na uzorku od 1002 ispitanika, koje je prošle godine za IDIS vodio sociolog prof. dr. Duško Sekulić s Pravnog fakulteta u Zagrebu, postotak onih koji su homoseksualne osobe bili spremni izjednačiti s kriminalcima pao je na 18,3 posto. Lani je 62,3 posto ispitanih iskazalo neslaganje sa stavom da se prema homoseksualcima treba odnositi jednako kao i prema kriminalcima, a njih 19,5 posto nije imalo stav o tom pitanju. I u dva prethodna istraživanja postotak onih koji nisu znali odgovoriti na pitanje treba li homoseksualce izjednačiti s kriminalcima kretao se između 16,9 i 19,9 posto.

Istraživanje je otkrilo da žene imaju pozitivniji stav o homoseksualcima od muškaraca. Među ispitanim ženama je 15,2 posto homofobnih koje izjednačavaju homoseksualce s kriminalcima, a kod muških 1,5 posto.

Također sve hrvatske regije nisu jednako homofobne. Najnegativniji stav imaju u Slavoniji gdje čak 25,8 posto ispitanih smatra da se između homoseksualaca i kriminalaca može staviti znak jednakosti. Najpozitivniji stav o homoseksualcima imaju u sjevernoj Hrvatskoj, u kojoj je 15,1 posto ispitanih homofobno, te u Istri, Gorskom kotaru i Primorju gdje je homofoba 15,9 posto.

Zagreb i Split

Iako bi se usporedbom ovogodišnje reakcije Zagrepčana na Gay Pride s onom kojoj smo svjedočili u Splitu moglo zaključiti da su Zagrepčani neusporedivo tolerantniji prema seksualnim manjinama od Dalmatinaca, IDIS-ovo istraživanje to opovrgava. U Zagrebu je 16 posto onih koji tvrde da između homoseksualaca i kriminalaca nema razlike, a u Dalmaciji je postotak homofoba tek neznatno veći - 16,7 posto.

Agencija Mediana Fides je na uzorku od 643 ispitanika telefonskom anketom, provedenom od 16. do 20. lipnja, pokušala doznati tko je najviše kriv za nasilje tijekom Gay Pridea u Splitu. Najviše ispitanih, njih 35 posto, uvjereno je da je za nasilje kriv opći hrvatski mentalitet. Većina ispitanih smatra da je policija dobro obavila svoj posao.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 23:17