ZAGREB - Skan mozga mogao bi predvidjeti hoće li djeca u budućnosti biti delinkventi, ustvrdio je kriminolog Adrian Raine, profesor na Sveučilištu Pennsylvania. Govoreći na godišnjem sastanku Američke udruge za unapređenje znanosti (AAAS) u Washingtonu, Raine je predstavio istraživanja koja pokazuju da psihopati i kriminalci imaju manju amigdalu i prefrontalni korteks, dijelove mozga koji reguliraju i kontroliraju emocije i ponašanje.
Eksperimenti koje su vodili Raine i njegovi suradnici pokazali su da bi se neurooslikavanjem mozga kod trogodišnje djece već mogu vidjeti znakovi poremećaja ponašanja u budućnosti.
Spielbergov film
- Ako bismo takvu djecu mogli dovoljno rano identificirati, mogli bismo im pomoći lijekovima i hranom bogatom omega-3 masnim kiselinama. Preliminarna istraživanja pokazuju da omega-3 masne kiseline kod zatvorenika smanjuju nasilno ponašanje - izjavio je Raine, naglasivši da je svjestan dvojbi koje pobuđuje ideja da se neurooslikavanjem traga za “urođenim kriminalcima”.
Na istup poznatog kriminologa, koji budi asocijaciju na Spielbergov film “Minority Report”, kritički su se osvrnuli i naši stručnjaci.
- Potpuno je jasno da podlogu ponašanja čini sustav veza u mozgu. Ako netko ima prirođeno veću izražajnost funkcija amigdale, uz manju inhibiciju iz orbitalnog korteksa, uz abnormalne transmitore, jasno je da će ta osoba biti veći kandidat za delinkventno ili barem agresivno ponašanje. Međutim, utvrđeno je u eksperimentima na majmunima kao i na istraživanju malih delinkvenata da kontakt i blagotvorni utjecaj odgoja majke može potpuno kompenzirati taj genetski deficit - pojasnio je akademik Ivica Kostović, ravnatelj Hrvatskog instituta za istraživanje mozga.
- S druge strane, postoje dokazi da djeca koja su imala socijalnu deprivaciju, primjerice u Rumunjskoj, imaju abnormalnu strukturu i kemijsko ustrojstvo amigdale. Znači utjecaj okoline, uz određene rezerve, jednako je važan kao i genetski ustroj - istaknuo je Kostović.
ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU JUTARNJEG LISTA
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....