BOŽIĆNI PRIJEM SNV-a

U očekivanju pravoslavnog Božića Pupovac upozorio na teško stanje na Baniji

Obraćajući se okupljenima, naglasio je da je potrebno više učiniti kako bi se zaustavilo iseljavanje stanovnika i omogućila perspektiva

Porfirije i Milorad Pupovac

 Tomislav Kristo/Cropix

Srpsko narodno vijeće (SNV) organiziralo je u četvrtak tradicionalni svečani prijem u povodu proslave Božića po julijanskom kalendaru uz poruke mira, tolerancije i međusobnog uvažavanja.

Predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorad Pupovac ustvrdio je da je protekla godina obilježena češćim boravkom u kućama, manjim brojem druženja i okupljanja zbog epidemije koronavirusa.

Pupovac: Banija može postati - ničija kuća

„To nije zato da bi se ograničile slobode i potrebe za druženjem. Naše slobode i potrebe više ograničavaju sve glasnije politike zavodljivih riječi i sve dublje ekonomske nejednakosti, mnogo više nego ove privremene mjere”, upozorio je Pupovac dodavši da nas vjera u medicinu neće dovesti u rizik da ostanemo bez kuća.

Podsjetio je pritom da su na Baniji mnogi ostali bez svojih kuća, a ostajući bez kuća ostajali su i bez sela i gradova, javnog i društvenog prostora, bez radnih mjesta.

„Ostajući bez svega toga realno je da Banija uvelike može postati ničija kuća”, kazao je.

Obraćajući se okupljenima, naglasio je da je potrebno više učiniti kako bi se zaustavilo iseljavanje stanovnika i omogućila perspektiva boljeg života.

image

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević

Tomislav Kristo/Cropix
image

Milorad Pupovac i patrijarh Porfirije

Tomislav Kristo/Cropix
image

Milorad Pupovac i premijer Andrej Plenković

Tomislav Kristo/Cropix
image

Arsen Bauk

Tomislav Kristo/Cropix
image

Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek

Tomislav Kristo/Cropix

„To znači da politiku viška riječi - bilo otrovnih ili praznih - pretvaramo u politiku razgovora, politiku privatnih interesa u politiku javnih dobra”, istaknuo je Pupovac na božićnom prijmu SNV-a u atriju pravoslavne gimnazije „Katarina Kantakuzina Branković”.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je da je vrijeme u kojem živimo izazovno, obilježeno globalnim krizama, elementarnim nepogodama i pandemijom i da je to ostavilo posljedice na svakog ali i društvo u cjelini.

„U vremenu mira dobro je da smanjimo nervozu i polarizaciju...da učinimo korak jednih prema drugima, korak poštovanja, razumijevanja, pijeteta i istine, ali i da budemo okrenuti budućnosti i suradnji”, naglasio je Plenković.

Poručio je da će ustrajati na politici dijaloga, suradnje i uvažavanja, ali i na obnovi Banije nakon potresa, pronalasku svih nestalih u Domovinskom ratu, osudi onih koji su počinili ratne zločine, normalizaciji odnosa sa Srbijom, te na tome da srpska manjina bude respektirana. Pozvao je sve da budu dio tog mozaika i daju doprinos.

„Da zajedničkim naporima učinimo društvo boljim i da život u Hrvatskoj bude bolji za sve”, kazao je Plenković.

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković pozvao je na solidarnost i međusobno uvažavanje i zajedništvo. „Treba nam više razumijevanja i ljubavi, a manje mržnje i netrpeljivosti, treba nam povezivanje, a ne dijeljenje”, kazao je i dodao da treba graditi svijet mira i suradnje.

„Moramo voditi računa svim ljudima, o tome da mir demokracija i sloboda ne dolaze sami od sebe nego da se za njih treba boriti”, istaknuo je.

Iskrena i bezrezervna solidarnost

Specijalni izaslanik Predsjednika Republike Srbije Veran Matić rekao je kako mu je žao što nije donio ohrabrujuću vijest o nestalom Mateju Perišu. Naglasio je da je solidarnost u nesrećama s kojima se suočavamo iskrena i bezrezervna, od poplava do potresa u Zagreb i na Baniji . „Kako je moguće da nas nesreće spajaju, a svakodnevni politički život distancira?”, upitao je.

Govoreći o potrazi za nestalima u ratu istaknuo je kako je nemoguće napraviti ozbiljniji korak bez zajedništva u potrazi. „Zajedničko suočavanje s prošlošću i zajedničko žalovanje otvaraju puteve za normalizaciju međusobnih odnosa”, kazao je Matić.

Uz njih, poruke mira i tolerancije poslalo je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević koji je rekao da je Zagreb uvijek bio i biti će dom za sve koji u njemu žive bez obzira na nacionalnost i vjeru.

Na primanju sudjelovali su i potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, saborski zastupnici, predstavnici ambasada....no izostao je predsjednik Republike Zoran Milanović.

Na božićnom prijemu dodijeljene su i godišnje nagrade SNV-a.

Nagrada za antifašizam "Dr. Gojko Nikoliš" dodijeljena je Vladi Oreškoviću i Josi Obućini, nositeljima inicijative ”Spomenik ostaje u parku” koja se usprotivila premještanju antifašističkom spomeniku u Perušiću.

image

Milorad Pupovac

Tomislav Kristo/Cropix
image

Patrijarh SPC Porfirije

Tomislav Kristo/Cropix
image

Patrijarh SPC Porfirije

Tomislav Kristo/Cropix
image

Milorad Pupovac i patrijarh Porfirije

Tomislav Kristo/Cropix
image

Prijem SNV-a

Tomislav Kristo/Cropix
image

Premijer Andrej Plenković

Tomislav Kristo/Cropix
image

Andrej Plenković, Gordan Jandroković, Milorad Pupovac

Tomislav Kristo/Cropix
image

Porfirije i Milorad Pupovac

Tomislav Kristo/Cropix

Nagradu "Nikola Tesla" za doprinos razvoju srpskih institucija dobio je predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Splitsko-dalmatinske županije Božidar Simić za dugogodišnji istraživački rad na području cetinske i imotske krajine.

Nagrada "Svetozar Pribičević" za unaprjeđenje hrvatsko-srpskih odnosa dodijeljena je specijalnom izaslaniku predsjednika Republike Srbije Veranu Matiću za dugogodišnje djelovanje na pitanjima nestalih u ratnim događanjima devedesetih.

Nagrada "Diana Obexer Budisavljević" za humanost i pravednost dodijeljena je Zakladi za ljudska prava i solidarnost -Solidarna i petrinjskom parohu Saši Umićeviću.

Uz dodjelu nagrada, održan je i obred osvećenja i lomljenja česnice, pri čemu je novčić za sreću iz česnice pripao gradonačelniku Zagreba Tomislavu Tomaševiću.

Vjernicima je božićni blagoslov udijelio i zaželio sretan Božić patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije uz tradicionalnu poruku "Hristos se rodi".

Poruka Božića je mir među ljudima, davanje prostora drugome i drugačijem, različitost koja postoji među nama je dar od Boga, kazao je patrijarh.

image
Tomislav Kristo/Cropix
image

Boris Milošević

Tomislav Kristo/Cropix
image
Tomislav Kristo/Cropix
image
Tomislav Kristo/Cropix
image
Tomislav Kristo/Cropix
image
Tomislav Kristo/Cropix

Milanović: Mir božji, Hristos se rodi

Uoči pravoslavnog Božića vjernicima se obratio i predsjednik Republike Zoran Milanović.

- Svim našim sugrađankama i sugrađanima, pravoslavnim vjernicima koji sutra slave najradosniji kršćanski blagdan želim sretan Božić. Blagdan Božića uvijek je poziv na bliskost s bližnjima i obiteljsko okupljanje, pa je moja iskrena želja da ga provedete u miru i veselju sa svojim najmilijima.

Božić je i prilika da pokažemo međusobno razumijevanje i toleranciju, pogotovo u ovako teškom vremenu za brojne naše građanke i građane koji su pogođeni posljedicama potresa. Svima njima koji božićne blagdane i ove godine ne mogu proslaviti u svojim domovima, sa svojim obiteljima, moramo iskazati solidarnost i ljudsku dobrotu kao najvažniju poruku Božića. I ovom prilikom pozivam odgovorne da pokažu više razumijevanja za ljude, pogotovo na Baniji, kojima je nužna pomoć državne vlasti.

U nadi da ćemo nastaviti graditi tolerantno hrvatsko društvo u kojemu će za svakoga biti mjesta i mogućnosti, koje će sve hrvatske građanke i građani osjećati svojim domom, svim pravoslavnim vjernicima još jednom čestitam Božić uz tradicionalni pozdrav – Mir Božji, Hristos se rodi! - napisao je predsjednik. (T. Kukec)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 06:31