SISAK – U Sisku niče kulturni biser. Uz arheološki park, bogato arheološko nalazište iz doba rimske Siscije, grad Sisak, uz potporu Ministarstva kulture i fondova EU gradi jedinstveni Interpretacijski centar Segestika – Siscia. Naime, Sisak je prije dvije godine kupio staru proizvodnu halu s dimnjakom Segestice, najstarije sisačke tvornice, u kojoj će se izgraditi interpretacijski centar arheoloških nalaza.
- Godinama slušam od građana da svo sisačko arheološko blago nije dovoljno prezentirano. Novi centar, koji je jedinstven u Hrvatskoj i u Europi, koji je zapravo znanstveni, turistički, kulturni i baštinski projekt, to će riješiti. Tu će biti mjesta i za turiste, školske grupe, konzervatore i sve istraživače koje se bave arheološkim nalazima.
Grad će dobiti novu vizuru, otvoriti se nova radna mjesta. U Sisak će dolaziti ljudi koji će se baviti arheologijom. Dio kompleksa obuhvaća, konferencijsku salu, radionice za konzervatore, spavaonice za njih… Novi centar objedinjavat će sve segmente – od istraživanja na lokalitetu, do konačnog proizvoda, a to je prezentiranje nalaza, pojašnjava gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček.
U galeriji Sv. Kvirin Doma kulture, otvorena je izložba natječajnih radova za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja Interpretacijskog centra Segestika – Siscia. Pobjednički rad potpisuju Sara Jurinčić, Aleksandar Matijašević, Dino Mišković te Tatjana Barišić – Antolić.
Ocjenjivački sud prepoznao je kao najveću vrijednost pobjedničkog rada što predloženo funkcionalno rješenje Interpretacijski centar arheološkog područja Siscija – Segestika prvenstveno jest u funkciji daljnje prezentacije i istraživanja arheološke baštine Siska. - Osnovna vizija bila je približiti ovaj centar korisnicima. Nismo željeli napraviti zatvorenu zgradu koja ne komunicira s okolinom, već napraviti nekoliko ulaza i neovisnih modela korištenja. Korisnici mogu tako primjerice, doći samo u muzej ili samo u konferencijsku salu. Dolaskom u centar, šetnicom koja spaja sve dijelove, možete obići čitav kompleks, kaže Aleksandar Matijašević, jedan od autora pobjedničkog rada.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....