Unatoč jakoj kiši, na obilježavanju Dana antifašističke borbe u šumi Brezovica nedaleko od Siska, na mjestu gdje je prije 77 godina 22. lipnja 1941. godine formiran prvi partizanski odred, okupilo se nekoliko stotina građana, političara, predstavnika stranaka i raznih udruga.
Na spomenik Prvom partizanskom odredu položeni su crveni karanfili umjesto vijenaca, a odavanje počasti prvim hrvatskim antifašistima, sisačkim partizanima, nije ni ove godine prošlo bez političkih prepucavanja i svađa. Tako je predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Franjo Habulin prozvao predsjednicu države Kolindu Grabar Kitarović i premijera Andreja Plenkovića što nisu došli na ovu proslavu nego su poslali izaslanike, gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček za jačanje fašističkih tendencija optužila je državu pod vodstvom HDZ-a, zviždalo se Milanu Bandiću prigodom polaganja karanfila, a govor izaslanika premijera, ministra Dražena Bošnjakovića, prekidan je zvižducima i povicima negodovanja.
Franjo Habulin, predsjednik Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske je kazao da se u samostalnoj Hrvatskoj od osnivanja do danas, zločini hrvatskih fašista relativiziraju sa čak najviših mjesta u zemlji, potomci antifašista se boje reći na kojoj su im stranci bili preci dok se potomci fašista ponose otvoreno svojima. Kazao je da se želi prikazati da su pravi zločinci bili Titovi partizani. Također je kazao da mnogi ne žele da se poruke iz Brezovice ne čuju dalje od ove šume.
Gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček (SDP), koja je lani s govornice u šumi Brezovica žestoko napala gradonačelnika Zagreba Milana Bandića zbog licemjerja, jer „dolazi u Brezovicu na proslavu Dana antifašističke borbe, a istovremeno nagrade daje ustaškim falsifikatorima kao što je Jakov Sedlar“, i ove je godine održala žestok govor. Ispričala se što nije mogla spriječiti postavljanje spomenika na ulazu u šumu Brezovicu, koji se ruga žrtvama i svima koji se danas bore protiv fašizma. „Na tome spomeniku, koji je postavljen uz asistenciju crkve i države, a to ne bi bilo moguće bez HDZ-a, je ispisana laž o nepostojećih 5 tisuća žrtava u šumi Brezovici nakon rata“, rekla je Kristina Ikić Baniček.
Zanimljivo je da se, iako članica SDP-a, gradonačelnica nije ni približila predsjedniku SDP-a Davoru Bernardiću, a s gradonačelnikom Zagreba se nije ni pogledala. Najglasnije zvižduke je zaradio ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, izaslanik premijera Andreja Plenkovića, kada je u svojem govoru upozorio i na nedostatke države koja je nastala iz antifašističke borbe.
„Istina je da je antifašizam u temeljima hrvatske države, no, isto je tako istina da je nakon 1945. godine uspostavljena država u kojoj nije bilo dovoljno slobode, nije se nije poštivalo privatno vlasništvo, a mnogo je ljudi proganjano i stradalo zbog različitih stavova i političkog opredjeljenja. Ovo mjesto nije za strančarenje i produbljivanje podjela. Ja sam govorio istinu, kada govorimo o prošlosti moramo biti objektivni“, kratko je prokomentirao Bošnjaković činjenicu da je dio njegova govora dočekan s hukom negodovanja.
Izaslanik predsjednice međimurski župan Matija Posavec je kazao da je besmislena podjela na one koji su za antifašizam i koji su za Domovinski rat jer jedno ne isključuje drugo, a upozorio je i da nije bilo antifašističke borbe ne bi bilo ni Međimurja u sastavu Hrvatske.
Na obilježavanju Dana antifašističke borbe u šumi Brezovici su između ostalih predsjednik SDP-a Davor Bernardić, bivši predsjednici Ivo Josipović i Stjepan Mesić, brojni saborski zastupnici, predstavnici diplomatskih predstavništava.
Na ulazu u spomen-područje Brezovica dvije desničarske skupine organizirale su okupljanje. Jedna je pobola velike transparente s kojih su poručivali da komunisti nisu antifašisti, te da su komunisti bili zločinci, dok je dr. Vlatka Vukelić, predsjednica udruge „Hrvatska slobodna desnica“ održala pred šumom Brezovica kratku tiskovnu konferenciju. Istaknula je kako godinama „argumentirano pokazuje da se državni praznik Dan antifašističke borbe održava temeljem povijesno i činjenično netočnih podataka“.
Istaknula je i kako se 22. lipnja 1941. godine u šumi Brezovica nije se dogodilo ništa, jer su se sisački komunisti na vijest o napadu Hitlerove Njemačke na SSSR okupili u šumi kod sela Žabno, a ne u Brezovici. „Uz sve to na tom mjestu je zvjerski ubijeno više od 6.000 nekomunista, o čemu postoji zavjet šutnje. Doslovce, oni koji obilježavaju na ovom mjestu Dan antifašizma gaze po njihovim kostima“, rekla je dr. Vukelić. Tiskovnu je održala kod 'bijelog križa istine' na ulazu u šumu Brezovica, postavljenog prije dvije godine, jednog od istovjetnih obilježja kojima po Županiji društvo Hrvatski domobran i Sisačka biskupija obilježavaju masovna stratišta Hrvata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....