Od posljedica zaraze koronavirusom u posljednja 24 sata u Općoj bolnici Varaždin umrlo je deset pacijenata, a to je pet puta veća smrtnost nego što je uobičajeno u ovo doba godine, rekao je u srijedu ravnatelj te bolnice Nenad Kudelić poručivši kako su podaci alarmantni.
- Naši podaci nisu zabrinjavajući, oni su alarmantni, trenutno se na liječenju nalazi 212 pacijenata. Samo u posljednja 24 sata 10 pacijenata je umrlo od koronavirusa što je pet puta veća smrtnost koja je inače normalna u ovo doba godine. Svi liječnici su preopterećeni, priljev pacijenata je dva i pol puta veći u odnosu na isto razdoblje lani. Nažalost, jučer smo morali aktivirati i vojne šatore koji za sada služe kao tranzicijski odjel za privremeni smještaj do transporta na druge lokacije, no kako sada stvari stoje šatori će morati biti i novi stacionarni odjel. Zahvaljući iznimnom naporu svog osoblja i dalje zbrinjavamo i pacijente koji nisu oboljeli od koronavirusa - rekao je Kudelić nakon sastanka s predsjednikom Hrvatske liječničke komore Krešimirom Luetićem.
On je još jednom apelirao na građane da se pridržavaju mjera jer će u suprotnom uslijediti slom zdravstvenog sustava.
Luetić je u Varaždin došao dati podršku zdravstvenim djelatnicima. Podsjetio je da su prije tri tjedna s još pet krovnih liječničkih organizacija Vladi uputili zahtjev za uvođenjem strožih mjera.
- Tada, 2. studenog, Hrvatska je imala 1100 hospitaliziranih bolesnika i 94 pacijenta na respiratoru. Danas, tri tjedna kasnije, imamo dvostruko više pacijenata u bolnicama i gotovo tri puta više pacijenata na respiratorima - rekao je Luetić.
- Svaki dan je iznimno bitan za donošenje strožih mjera kojima jedino možemo usporiti epidemiju. Otvaranje šatora u Varaždinu je možda i najslikovitiji primjer kamo idemo s ovom epidemijom - dodao je predsjednik HLK koji je o epidemiji govorio i u HRT-ovoj emisiji "Studio 4".
- Mi smo u onoj crvenoj zoni, rekao bih da smo "vrištećoj crvenoj zoni" i svi trebaju jasno znati o čemu se ovdje radi. Dakle, liječnici, zdravstveno osoblje, rješavaju posljedicu epidemije, no, uzroci, priljev pacijenata i dalje je jednako visok te se treba poraditi na priljevu pacijenata u zdravstvene ustanove, izjavio je Luetić za HRT.
Dodao je kako su Varaždinska, Međimurska i Krapinsko-zagorska županija među najugroženijim županijama pa tako i njihove bolnice. Rekao je da je i Grad Zagreb u sve težem epidemiološkom položaju, te se boji da Hrvatska kreće prema negativnom smjeru epidemije.
Dr. Renata Krobot, voditeljica intenzivne u OB Varaždin, kazala je da se u ovom trenutku u jedinici intenzivnog liječenja nalazi 16 bolesnika odnosno 14 bolesnika je na respiratoru, a dva bolesnika se nalaze na potpori s visokim protocima kisika.
Dodala je da je prvi bolesnik u bolnicu na respirator primljen 17. listopada, a smrtnost iznosi 77%. Prosječna dob umrlih je 67 godina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....