Muškarac u dobi od 53 godine u srijedu popodne vatrenim je oružjem ubio svoju 47-godišnju suprugu u Donjoj Višnjici kraj Lepoglave, a nakon toga počinio je samoubojstvo, priopćila je varaždinska policija.
Riječ je o 18. ubijenoj ženi od početka 2024., čime je broj ubijenih i prije isteka godine točno dvostruko viši od lanjskog, kad je u Hrvatskoj ukupno ubijeno devet žena.
#NoExcuse
Posljednja dva ubojstva dogodila su se u proteklih tjedan dana, baš za vrijeme trajanja UN-ove akcije "16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja", koja se odvija u periodu između Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama (25. studenoga) i Međunarodnog dana ljudskih prava (10. prosinca). Ovogodišnja je tema "Svakih 10 minuta jedna je žena ubijena. #NoExcuse".
- Naš sustav borbe protiv nasilja prema ženama i u obitelji nije ustrojen na način da učinkovito adresira i uklanja uzroke nasilja kroz prevenciju, edukaciju i obrazovanje, već se isključivo oslanja na adresiranje posljedica nasilja kroz penalnu politiku i kažnjavanje - poručuje pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić.
Prema službenim podacima koje nam je dostavio MUP, ukupan broj ubijenih žena tijekom ove godine izjednačen je s brojem ubijenih muškaraca, što je razmjerno rijetko: prošle godine u prvih 11 mjeseci, prema podacima MUP-a, ubijeno je ukupno 19 osoba, od čega 7 žena.
Čak 12 od 18 žena, koliko ih je ubijeno tijekom 2024., ubile su njima bliske osobe, a njih pet ubili su intimni partneri. Pola ubojstava (njih devet) okarakterizirano je kao femicid, odnosno kao kazneno djelo teškog ubojstva žene. Riječ je o novom kaznenom djelu, koje je uvršteno u Kazneni zakon početkom ove godine, a koje se odnosi baš na rodno utemeljeno nasilje te za počinitelje propisuje minimalnu kaznu od 10 godina zatvora.
Femicid se može spriječiti
- Prave učinke zakonskih izmjena nećemo znati dok se ne provedu analize sudske prakse nakon višegodišnje primjene novog zakonodavnog rješenja. No samo kažnjavanje neće značajnije pridonijeti uklanjanju uzroka nasilja i smanjenju broja ubojstava jer se kažnjavanje uvijek bavi posljedicom nasilja i to tek kada ona nastupi - upozorava Ljubičić.
Femicid je najteži, konačan vid nasilja nad ženama, a u velikom broju slučajeva može se spriječiti ako okolina i stručne službe prepoznaju znakove i adekvatno reagiraju.
- Od ključne je važnosti prepoznavanje indikatora od ponavljanja nasilja, a osobito rizika od femicida, kao što su ranije kršenje izrečenih mjera opreza, posjedovanje ili pokušaj pribavljanja oružja, spoznaje o ljubomori okrivljenika, stvarni ili fingirani pokušaji samoubojstva, dijagnosticirani psihički poremećaji i slično. Zbog toga je jedna od mojih preporuka provođenje redovnih edukacija i specijalizacije policije te pravosudnog sustava isključivo o progonu i kažnjavanju slučajeva obiteljskog i rodno utemeljenog nasilja te pravodobnom prepoznavanju tzv. okidača femicida što vodi njegovoj učinkovitoj ranoj prevenciji - kaže Ljubičić.
Nasilnik želi kontrolirati žrtvu
Ministar socijalne politike Marin Piletić izvijestio je kako socijalna služba nije imala prijave o obitelji iz Lepoglave u kojoj je muž prije dva dana ubio ženu, no je li bilo prijašnjih prijava i intervencija policije zasad nije poznato. Sve su češći slučajevi u kojima ubojica nakon femicida počini samoubojstvo, što je okolina sklona potpuno pogrešno interpretirati kao znak nasilnikove ljubavi prema žrtvi bez koje mu "život nema smisla".
- Samoubojstva počinitelja sigurno ne predstavljaju nikakav dokaz njegove predanosti i ljubavi prema žrtvi već je dokaz upornosti u počinjenju djela i determiniranosti k njegovu izvršenju - poručuje pravobraniteljica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....