KLIMATSKE PROMJENE

Udruga Eko Brezna: ‘Turizam je posebno ugrožen. Jedan dan je +40, a drugi led!‘

Turisti će odabirati odredišta koja im pružaju sigurnost, kaže voditeljica projekta "Dobra klima za turizam"

Lidija Vukojević, Lidija Kaminski i Ana Marić iz udruge Eko Brezna.

 

 Vlado Kos/Cropix

Klimatske promjene, kojima svakodnevno svjedočimo, već su dulje vrijeme iznimno važan, gotovo presudan faktor u brojnim gospodarskim sektorima, realizaciji projekata, uspješnosti poslovanja... Jedan od sektora na koje ove promjene imaju najveći utjecaj svakako je turizam, pa ne čudi što se posljednjih godina provode brojna istraživanja utjecaja klimatskih promjena na ovu u Hrvatskoj iznimno važnu gospodarsku granu, a jedno od takvih provela je i Udruga Eko Brezna iz Slavonskog Broda.

‘‘Dobra klima za turizam‘‘ naziv je njihova projekta koji su provodili od ožujka 2020. do svibnja 2023. u partnerstvu sa Sveučilištem u Slavonskom Brodu te uz posredovanje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, odnosno Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Iz operativnog programa Konkurentnost i kohezija za projekt su dobili bespovratnih 348.225,91 euro, a Fond je osigurao dodatnih 47.825,55 eura.

Nužne brze prilagodbe

- Proveli smo istraživanje koliko klima i klimatske promjene utječu na turizam, ali i koliko turizam utječe na klimatske promjene i što možemo učiniti da smanjimo taj utjecaj, odnosno kako se trebamo prilagoditi ovom procesu koji ne možemo zaustaviti - rekla je Lidija Vukojević, voditeljica projekta, a s njom su radile i kolegice iz udruge Lidija Kaminski i Ana Marić.

- Prvenstveno smo istraživali prilagođenost turističke ponude u ruralnom području Slavonije i Baranje klimatskim promjenama. Prilikom istraživanja krenulo se od utvrđivanja koliko su dionici, a to su poduzetnici u turizmu i potporne institucije, upoznati s problemom i dinamikom klimatskih promjena, te koje su njihove posljedice za ruralno područje i sektor ruralnog turizma.

Istraživanje je bilo usmjereno i na analizu utjecaja turizma na klimu te spremnost potpornih i drugih institucija u ovom području da pruže potporu poduzetnicima u turizmu u prilagodbi klimatskim promjenama. Istraživala se i osviještenost poljoprivrednika o mogućnostima prilagodbe klimatskim promjenama kroz uvođenje novih, otpornijih kultura ili prelazak na ekološku poljoprivredu te o mogućnostima korištenja obnovljivih izvora energije.

Na taj način povezana su tri sektora - turizam, poljoprivreda i energetika i istraženo je na koji se način mogu prilagoditi nadolazećim klimatskim promjenama, unaprijediti turističku ponudu te smanjiti ekološki otisak i utjecaj sezonalnosti na ruralni turizam u području – rekla je Vukojević.

Njihovo je istraživanje samo potvrdilo ranije utvrđenu činjenicu da je sektor turizma izravno ovisan o klimatskim uvjetima te samim time i jedan od najugroženijih. Stoga su brze prilagodbe novim klimatskim uvjetima nužne.

Pitanje opstanka

- Promjene, odnosno prilagodbe se moraju dogoditi, jer je to pitanje našeg opstanka. Istraživanje smo počeli 2020. godine i vidjeli smo da dionici s kojima smo razgovarali nisu toliko svjesni ozbiljnosti tih promjena, niti važnosti prilagodbe. Nisu bili upoznati ni s načinima prilagodbe. No, kroz ove tri godine ta se situacija promijenila, ali na žalost zato što su klimatske promjene postale sve očitije, klimatski ekstremi su svaki dan veliki, jedan dan imamo temperaturu 40 stupnjeva, drugi dan pada led ili imamo neke nepogode koje kod nas nisu bile toliko poznate.

Turizam je jedan od najranjivijih sektora u smislu klimatskih promjena i uopće više nije pitanje hoćemo li uspjeti, nego kako da to uspijemo i kako da to izvedemo što prije, što više i što bolje - istaknula je naša sugovornica i dodala: - Republika Hrvatska pripada skupini zemalja u razvoju koje svoj daljnji razvitak u velikoj mjeri temelje upravo na turizmu te stoga predstavljaju i potencijalno najugroženije zemlje sa stajališta klimatskih promjena.

Istraživanja pokazuju da turisti visokim ocjenama ocjenjuju turističke destinacije s povoljnim klimatskim uvjetima, što ukazuje da će pri odabiru odredišta svog putovanja sve više odabirati destinacije koje im pružaju sigurnost, odnosno da su zaštićene od prirodnih katastrofa, ugodne klimatske uvjete za boravak, sigurnost za zdravlje, dakle minimalni rizik od zdravstvenih tegoba povezanih s klimom i sl.

To sve dovodi do zaključka da će klimatske promjene povećati potražnju za eko turizmom i održivim turizmom zasnovanom na boravku u prirodno očuvanim destinacijama. Očekuje se da će se potražnja za ekoturizmom i održivim turizmom utrostručiti u narednih dvadeset godina – ustvrdila je Vukojević.

Brojne su mjere prilagodbe koje su istaknuli u zaključku projekta. Od integriranja prilagodbe klimatskim promjenama u strateške turističke dokumente na lokalnim i regionalnim razinama, preko jačanja kompetencija i znanja svih dionika u turizmu, njihove edukacije, usmjeravanja prema strateškim dokumentima, edukacije o klimatskim promjenama kod učenika, studenata, predstavnika medija..., prilagođavanja infrastrukture klimatskim promjenama, korištenja biomase za energetske potrebe, korištenja alternativnih goriva za prometna vozila...

Sve su te mjere i preporuke objedinjene u dokumentu pod nazivom ‘‘Prijedlog mjera prilagodbe turističke ponude klimatskim promjenama u ruralnom području‘‘.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 21:03