PODACI 191 ZEMLJE

UNICEF-ova analiza o pandemiji: Dijete se češće zarazi izvan škole nego u školskim klupama

Uz osigurane osnovne mjere zaštite, neto korist od držanja škola otvorenima nadmašuje troškove zatvaranja
 Goran Mehkek/Cropix

Podaci iz 191 zemlje ne pokazuju čvrstu vezu između ponovnog otvaranja škola i povećane stope zaraze koronavirusom, izvijestio je UNICEF u prvoj sveobuhvatnoj analizi procjena učinaka pandemije na djecu.

Škole nisu glavni pokretač prijenosa u zajednici, a djeca će vjerojatnije dobiti virus izvan škola, stoji u analizi, prema čijim su pokazateljima djeca činila jednu od devet prijavljenih infekcija covid-19. Prema nalazima UNICEF-a, prijenos koronavirusa s djeteta na dijete u školama nije uobičajen i nije primarni uzrok infekcije među djecom koja su "uhvatila" virus dok su pohađala školu.

Iako se za djecu navodi da su se češće zarazila izvan škola, izvještaj pokazuje da su fakulteti, odnosno sveučilišta, imali utjecaj u prijenosu u mnogim zemljama. Procjene Iz anketa provedenih u 140 zemalja, UNICEF procjenjuje da je tijekom pandemije u 65 posto zemalja došlo do smanjenja broja kućnih posjeta socijalnih radnika. Gotovo jedna trećina zemalja zabilježila je pad pokrivenosti zdravstvenim uslugama od najmanje 10 posto. To uključuje rutinsko cijepljenje, ambulantnu njegu u slučaju dječjih zaraznih bolesti i pružanje zdravstvenih usluga majkama.

"Postoje čvrsti dokazi da, uz osigurane osnovne sigurnosne mjere zaštite, neto koristi od držanja škola otvorenima nadmašuju troškove njihova zatvaranja", stoji u izvještaju UNICEF-a.

Kako navode, u 135 zemalja zabilježen je pad pokrivenosti prehrambenim uslugama za žene i djecu u prosjeku za 40 posto. Prekidi u ključnim uslugama i sve veće stope siromaštva predstavljaju najveću prijetnju djeci. Utjecaj krize Što dulje kriza traje, to je dublji njezin utjecaj na obrazovanje, zdravlje, prehranu i dobrobit djece. Budućnost cijele generacije je ugrožena, upozorava UNICEF, čiji rezultati analize idu u prilog zalaganjima ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa da škole ostanu otvorene jer nisu izvor zaraze.

Ovih je dana Fuchs izjavio kako je zatvaranje škola najskuplja mjera za društvo. Prema zadnjim dostupnim podacima, u Hrvatskoj je 2175 zaraženih učenika (0,5 posto), a pod mjerom izolacije njih oko 14 tisuća. Pozitivno je 872 nastavnika (1,3 posto). Oko 10 posto škola je na C modelu nastave, odnosno nastavu prati od kuće, dok je osam županija donijelo odluku o privremenom prelasku srednjih škola na nastavu na daljinu. Podaci Ministarstva obrazovanja pokazuju da je u ovome trenutku četvrtina srednjih škola na C modelu. I dalje ustraju na modelu zatvaranja škola po županijama, te se pozivaju da takav pristup ima i Njemačka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 18:14