Krajem ovoga ili najkasnije početkom sljedećeg tjedna počinje veliki štrajk u bolnicama. Za pacijente to znači da će na svoje dugo čekane termine na radiološke pretrage još pričekati. Neće raditi niti laboratoriji, a bolničke ljekarne neće izdavati materijale. Ništa bolje neće proći niti oni pacijenti koji koriste sanitetski prijevoz, koji se ionako trenutno čeka satima, a od sljedećeg tjedna ga neće uopće biti, osim za osobe na dijalizi.
- Odrađivat će se isključivo ono što se ne može odgoditi, dakle hitni pacijenti. Naravno da nam ovo nije želja i da će odgođeni poslovi opet doći nama, ali izbora nemamo. Nema nikoga tko ima sluha za naše probleme - kaže Petra Medač Čorak, voditeljica Odjela laboranata u Sindikatu Zajedno.
Štrajku će se, prema procjenama Sindikata Zajedno, priključiti oko četiri tisuće djelatnika iz gotovo svih hrvatskih bolnica. U tijeku su završne pripreme, pregledavanje dokumentacije, kako bi sve bilo prema zakonu, a nakon toga kreće i službena najava štrajka.
Uskoro najava
- Dužni smo tri dana prije početka najaviti štrajk. Ministarstvo zdravstva nam daje popis svega što je neodgodiv posao. Bez obzira na štrajk, niti jedan hitni pacijent neće biti uskraćen - dodaje Medač Čorak.
No, s druge strane, svi oni koji su naručeni na, primjerice, mamografiju, kontrolne magnete, rengene, bit će odgođeni, što će dodatno produljiti liste čekanja.
- Kompletan radiološki program će stati - kaže nam Dorotea Krčar Vlahov, voditeljica Odjela radioloških tehnologa Opće bolnice Šibenik.
Krčar Vlahov dodaje da će se u toj bolnici svi radiološki tehnolozi priključiti štrajku. Isto tako, velik dio laboranata, što će stvoriti potpuni kaos.
- U šibenskoj bolnici radimo oko 100 nehitnih radioloških pretraga. Za svaki dan štrajka lista čekanja se pomiče za 200 neodrađenih pretraga. Dan štrajka, plus dan koji će se kad se štrajk okonča odraditi ti pacijenti. Dakle, ako štrajk bude trajao samo sedam dana, lista će se produljiti za 1400 neodrađenih radioloških pretraga - pojašnjava Krčar Vlahov i dodaje da se već sada čeka i do šest mjeseci za pojedine radiološke pretrage.
Kolaps će, tvrdi, doći i zbog laboranata.
Opseg štrajka tek će se vidjeti
- Nije nam cilj naštetiti pacijentima, ali naše obitelji moraju jesti. Moja osnovna plaća je 1300 eura, a po cijele dane sam izložena zračenju. Nekada je to bilo uračunato, ali su to maknuli i izjednačeni smo s drugima koji su bez rizika od oboljenja - naglašava Krčar Vlahov.
Na pitanje očekuju li da će Ministarstvo zdravstva nešto napraviti kako bi zaustavilo štrajk, iz Sindikata Zajedno kažu da nisu previše optimistični.
- Tim ljudima su se povećale plaće, to što su oni nezadovoljni što im se povećalo za manji iznos, to je druga stvar - citirala je Krčar Vlahov državnog tajnika u Ministarstvu zdravstva Tomislava Dulibića.
A konkretno radiološkim tehnolozima se, kaže Krčar Vlahov, novom Uredbom plaća povećala od 30 do 80 eura.
Koliki će kolaps nastati u kojoj bolnici, zasad nije poznato jer se još ne zna koliko je članova u kojoj bolnici.
- Ne znamo još detalje, ali činjenica je da na dnevnoj bazi imamo brojne pristupnice za članstvo i kolege koji se žele pridružiti. Evo baš danas su nam se odlučili pridružiti i iz bolnice u Vukovaru i Novoj Gradiški. Uglavnom članova imamo u svim bolnicama - kaže Medač Čorak.
Ravnatelji bez informacija
Ravnatelji bolnica nam pak kažu da za sada samo iz medija znaju za najavu štrajka, ali ako do njega dođe, tvrde, napravit će sve da najugroženiji ne pate.
- Nitko mi ništa nije rekao. Ne znam niti koliko je članova tog sindikata u našoj bolnici. Ako dođe do štrajka, liste čekanja će neizbježno porasti i naravno da strepimo od toga. No, siguran sam da će momentalni problem nastati zbog saniteta. Vi imate ljude koji ne mogu kući automobilom ili taksijem, nego trebaju ležeći. Stvarno ne znam kako će to izgledati - kaže nam ravnatelj jedne zagrebačke bolnice.
I Sandra Čubelić, ravnateljica gospićke Opće bolnice, kaže da je još na razini ‘rekla - kazala‘.
- Zatražila sam podatak koliko se djelatnika sprema za štrajk, ali još nemamo te podatke. Da li ne žele reći ili članova sindikata ovdje nema, ne možemo znati. Moj je stav da se sve treba riješiti mirnim putem - kaže Čubelić i dodaje da je bila ravnateljica i kada je bio još veći štrajk 2013. i 2014. godine te da jamče pacijentima adekvatnu zdravstvenu skrb.
No, i ona smatra da će se u slučaju štrajka ozbiljnije povećati liste čekanja.
- Koliko će trajati štrajk, ovisi isključivo o drugoj strani. Dok se ne odluče prema nama ponašati onako kako zaslužujemo, nećemo raditi, a onda ćemo vidjeti jesmo li važni ili ne - zaključuju iz Sindikata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....