EKSKLUZIVNO U JUTARNJEM

VELIKA MALVERZACIJA Austrijski tužitelji sumnjaju da su 3000 Hrvata žrtve prevare!

Kreditima iz Austrije ne bave se samo austrijski nego i hrvatski istražitelji. Već pola godine DORH i policija prikupljaju informacije

Der Raiffeisenverband Steiermark, odnosno štajerska Udruga Raiffeisen banka, kao krovna organizacija regionalnih Raiffeisen banaka, našla se u problemima uslijed snažnih pritužbi i pritisaka hrvatskih klijenata, javljaju austrijski mediji.

Optužbe klijenata

Službeno je potvrđeno da tužiteljstvo u Grazu provodi istragu da bi se provjerile optužbe hrvatskih klijenata, dužnika spomenutih banaka, odnosno štedno-kreditnih zadruga, za prijevare i pronevjere. Toj istrazi pripojen je i slučaj koji se temelji na nalazu austrijske Agencije za nadzor financijskog tržišta (FMA) protiv bivšeg direktora jedne poslovnice Raiffeisen banke, te njegove supruge i nekoliko posrednika i osnivača tvrtki za promet neketninama u Hrvatskoj. Na temelju nalaza FMA i austrijske Narodne banke u poslovnici u južnoj Štajerskoj došlo je do “teških povreda pravnih propisa vezanih uz novčano i kreditno poslovanje”. Spominju se sumnje da je bivši direktor, otpušten 2011. godine, zajedno sa suprugom i posrednicima iz Hrvatske oštetio banku za milijune eura, a ne isključuje se ni mogućnost da se radilo i o pranju novca.

Bez nekretnina

S druge strane, kako smo već naveli, brojni klijenti - dužnici banke iz Hrvatske (ukupno ih je oko 3000 koji još otplaćuju u prvom redu hipotekarne kredite), počeli su se buniti protiv načina poslovanja banke i njezinih posrednika smatrajući da ih nezakonito potkradaju i otimaju nekretnine koje su dali opteretiti. Početkom ove godine formirali su i udrugu StopBank.

Prema informacijama austrijskih medija, male regionalne Raiffeisen banke, za razliku od “velike” Raiffeisen Bank Austria, nisu imale dozvolu HNB-a za poslovanje u Hrvatskoj. Unatoč tome, kako same priznaju, bile su aktivne na tržištu RH od 2005. do konca 2012. godine. Od početka 2013. austrijski propisi ne dozvoljavaju takvu vrstu poslovanja. U spomenutom periodu lokalne su austrijske banke bez formalnih poslovnica i zaposlenika u Hrvatskoj plasirale našim građanima više tisuća kredita. Radilo se mahom o hipotekarnim kreditima, koje su regionalne Raiffeisen banke odobravale pod povoljnijim uvjetima nego što su vladali u Hrvatskoj, a osim toga realizacija je bila brza i bez komplikacija. Ukupni preostali kreditni plasman u Hrvatskoj iznosi između 250 i 300 milijuna eura. Velik dio tih plasmana su rizični krediti, čija je mogućnost naplate više nego upitna.

Pojedinačni ‘propusti’

Iz Udruge Raiffeisen banaka Štajerske tvrde da su s pojedinim klijentima imali odnose još iz doba Jugoslavije te da nikada nisu zaposlili nikakve posrednike za naše tržište, kao i da nemaju nikakvih saznanja da bi se oglašavali u Hrvatskoj.

“Posrednici su djelovali iz vlastitih financijskih interesa, a ako su bilo što reklamirali, mi ih nismo plaćali niti samo znali za reklame, pa za to ne možemo ni biti odgovorni”, kažu iz Udruge banaka negirajući bilo kakvu prijevarnu namjeru. Pritom su dopustili mogućnost da je možda bilo pojedinačnih “propusta”, kao u slučaju otpuštenog direktora poslovnice.

Međutim, dužnici iz Hrvatske optužuju štedno-kreditne zadruge za usku suradnju s posrednicima ne samo prilikom odobravanja kredita. Tvrde da su posrednici osim provizija bili nerijetko zaduženi za preuzimanje rata u gotovini, te da su na koncu za banku osnivali tvrtke koje su otkupljivale nekretnine koje su se našle na prisilnoj prodaji. Regionalne Raiffeisen banke tako su stekle 226 nekretnina u Hrvatskoj.

Poništenje ugovora

Takvim i sličnim postupanjima Raiffeisen štedno-kreditnih zadruga i njihovih ljudi krše se zakoni obiju država, smatraju dužnici iz Hrvatske najavljujući da će tražiti sudsku zaštitu i poništenje spornih ugovora.

Iako do sada nisu imali previše uspjeha s takvim zahtjevima na sudu, zanimljivo je da se ovim kreditima iz Austrije klijentima u Hrvatskoj ne bave samo austrijski nego i hrvatski istražitelji. Već pola godine DORH i policija prikupljaju dokumentaciju i druge relevantne informacije o tim financiranjima iz Austrije.

Regionalna banka nije RBA Austria

Reginalne banke koje nose ime Raiffeisen banke nemaju nikakve veze s Raiffeisen Bank Austria. Prema navodima u austrijskim medijima, male regionalne Raiffeisen banke, za razliku od “velike” Raiffeisen Bank Austria, nisu imale dozvolu HNB-a za poslovanje u Hrvatskoj.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. siječanj 2025 18:29