ZAGREB - Premijeri Mađarske, Albanije, Slovačke, Makedonije i Rumunjske stigli su u ponedjeljak u Zagreb na summit čelnika Srednjoeuropske inicijative (SEI), a uz hrvatske čelnike na svečanoj večeri dočekali su ih i prosvjednici protiv mađarskog čelnika Viktora Orbana.
SEI ima 18 članica, a u Zagreb su stigli premijeri njih pet - Peter Pellegrini iz Slovačke, Vasilia Victoria Dancila iz Rumunjske, Zoran Zaev iz Makedonije, Edi Rama iz Albanije i Viktor Orban iz Mađarske.
Ostale članice predstavljaju veleposlanici ili drugi dužnosnici, a na skup je došao i predstavnik Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi (OESS) te predsjednik Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Suma Chakrabarti.
Na sastanku na vrhu koji traje do utorka očekuju se i europski povjerenik za proširenje Johannes Hahn te bugarski premijer Bojko Borisov.
Goste iz zemalja srednje i jugoistočne Europe ugostili su na večeri u hotelu Esplanade premijer Andrej Plenković, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Sabora Gordan Jandroković, ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić i drugi dužnosnici.
SEI je osnovan s idejom da se pomogne zemljama regije u pristupanju Europskoj uniji i od današnjih 18 članica SEI njih 10 je članica EU, pet je država na putu da to postanu, a tri su članice Istočnog partnerstva.
Osnovan je 1989. u Budimpešti, a u članstvu su danas Albanija, Austrija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Makedonija, Moldova, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Srbija i Ukrajina.
Hrvatska je predsjedala tom organizacijom ove godine, a u Zagrebu će ga preuzeti Italija.
Prioriteti hrvatskog predsjedanja bili su proširenje EU, jačanje suradnje na području gospodarstva, kulturna suradnja, izazovi migracija, jačanje parlamentarne suradnje te jačanje sinergije između SEI-a i drugih regionalnih i međunarodnih organizacija.
Prosvjedi protiv Orbana
Mađarskog premijera su pred Esplanadom dočekali prosvjednici s transparentima: "HDZ - prva crta Orbane", "Deportirajte Orbana, a ne izbjeglice" i "Smrdi na fašizam". U prosvjedu su sudjelovali Centar za mirovne studije (CMS), inicijativa Dobrodošli, GONG.
"Želimo Europu i EU u kojoj jednako vrijede sva ljudska prava i jednako vrijedi vladavina prava u kojoj nema crnih oaza poput Mađarske u kojoj se te temeljne vrijednosti ugrožavaju", poručila je za Hinu Jelena Berković iz GONG-a.
"Orban je osoba koja izbjeglice koristi kao svojevrsnu metu i kao fiktivnu prijetnju europskim vrijednostima koje on tobože štiti dok je zapravo on osoba koja te vrijednosti ugrožava zbog toga što apsolutno želi uspostaviti autoritarnu vlast u Mađarskoj, dokida građanske slobode i zapravo dokida sve demokratske vrijednosti na kojima EU počiva", kazala je Sara Kekuš iz CMS-a.
Srednjoeuropsko sveučilište (CEU), koje je utemeljio američki poslovni čovjek George Soros, priopćilo je u ponedjeljak da se u jesen 2019. seli iz Budimpešte u Beč, nakon što više od godine i pol nije uspjelo dogovoriti kompromis s Orbanovom vladom.
Ustanova osnovana 1991. odavna je trn u oku vladi koja liberalnog milijardera Sorosa, američkog židova mađarskog podrijetla, optužuje između ostalog da putem svoje mreže potiče masovne emigracije nekršćana u Europu.
Budućnost CEU-a budila je zabrinutost u Europskoj uniji koja smatra da je njezina članica Mađarska ovakvim odlukama dovela u pitanje akademske slobode.
Bruxelles se razilazi s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i u drugim pitanjima. Optužuje ga za kršenje vrijednosti na kojima se temelji Europska unija i za zadiranje u tekovine pravne države.
Grabar-Kitarović primila Orbana
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović primila je u ponedjeljak mađarskog premijera Viktora Orbana koji u Hrvatskoj sudjeluje na Sastanku na vrhu Srednjoeuropske inicijative, priopćio je predsjedničin ured.
Grabar-Kitarović je naglasila je kako se vrlo dobri bilateralni odnosi između Hrvatske i Mađarske temelje na dugotrajnim političkim, gospodarskim i kulturnim vezama, istaknuvši kako pojedina otvorena pitanja ne bi smjela ograničavati našu suradnju.
Izražen je interes za daljnje jačanje dobrosusjedske suradnje u mnogim područjima od zajedničkog interesa, s posebnim naglaskom na unaprjeđenje gospodarske i infrastrukturne suradnje, posebice imajući u vidu i projekte Inicijative triju mora.
Sugovornici su se složili kako su manjine važna poveznica između naše dvije države te je izraženo obostrano zadovoljstvo njihovim položajem. Grabar-Kitarović je naglasila potrebu izjednačavanja prava manjina u smislu davanja prava glasa predstavniku hrvatske manjine u Parlamentu Mađarske, kako je to učinila Hrvatska za nacionalne manjine u Saboru.
Grabar-Kitarović i Orban razgovarali su i o jugoistočnoj Europi, potvrdivši još jednom naše zajedničko nastojanje za što bržim ulaskom država kandidatkinja u EU i NATO, za one koje to žele, stoji u priopćenju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....