ZA ŠKOLE BEZ NASILJA

VIDEO: LAUREATKINJE NAGRADE 'LUKA RITZ' POSLALE SNAŽNU PORUKU 'Nitko ne mora biti odlikaš, ali svatko može biti dobar čovjek'

 
Dodjela nagrada Luka Ritz
 CROPIX

Godišnje Nagrade "Luka Ritz" za promicanje tolerancije i škole bez nasilja dodijeljene su u srijedu na svečanosti u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Niki Rusijan iz Pazina i Magdaleni Dakić iz Vinkovaca, a tom su prigodom laureatkinje istaknule da nitko ne mora biti odlikaš, ali svatko može biti dobar čovjek, ako malo promisli o sebi i drugima.

Nika Rusijan učenica je OŠ Vladimira Nazora u Pazinu, područna škola Karojba Motovun, a Magdalena Dakić Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara u Vinkovcima, koja treći put zaredom daje laureate.

Predsjednica Povjerenstva za dodjelu nagrade Suzana Ritz rekla je da je ovogodišnji natječaj, 11. po redu, bio težak za povjerenstvo zbog velikog broja kvalitetnih kandidata te su stoga dodijelili dva posebna priznanja i jednu stipendiju. Navela je i imena petnaestak kandidata koji su, kako je naglasila, jednako mogli dobiti nagradu te čestitala svima podsjetivši na izreku: "Tko želi nešto napraviti naći će načina, tko ne želi naći će izliku".

Posebna priznanja dodijeljena su osnovkama Dariji Vusić iz Kamenice, Doroteji Horvat iz Našica, Nadi Stjepanović iz Čaglina i srednjoškolkama Patriciji Ivanković iz Ivanić Grada te Ljiljani Beljan iz Ogulina.

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak istaknula je da je to dan borbe protiv nasilja i da su današnji dobitnici heroji, pored Luke Ritza, koji bi, da nije bilo nasilja, danas bio odrastao čovjek u naponu snage.

- Zahvaljujem njihovim roditeljima i obiteljima, koji su uz njihove škole najzaslužniji za podršku njihovim nastojanjima. Takvi svjetionici nam trebaju za širenje tolerancije, humanitarnog rada i nenasilnog rješavanja sukoba - rekla je Divjak.

- Treba razmisliti da bude više dječaka, ne samo u prijavama, te da se ta borba ne shvaća samo kao rad djevojčice i žene, nego i kao zajednički posao - izjavila je ministrica.

Najavila je da će Ministarstvo svim školama koje su se prijavile na natječaj, a njih je 26, dodijeliti po deset tisuća kuna za razvijanje programa nenasilnog rješavanja sukoba.

- Nasilje često počinje verbalnim nasiljem i tolerancijom govora mržnja i protiv toga moramo dizati glas - zaključila je Divjak.

Zahvaljujući se na nagradi, Nika Rusijan rekla je kako ne smatra da je napravila neku veliku stvar, nego malu koju bi mogao napraviti svatko od nas, kad bi samo malo bolje promislio o sebi i drugima.

Magdalena Dakić istaknula je kako je sretna što pohađa školu koja je ponudila iznimno širok oblik aktivnosti, među inim i školski volonterski klub, te da nije slučajnost da njezina škola treću godinu zaredom daje dobitnika nagrade.

Zahvalila se svima u školi koji su poticali te aktivnosti i doprinijeli da se razvije u osobu koja voli ljude i svijet oko sebe te koji drže da je osoba vrijedna tako važne nagrade koja nosi ime predivnog dečka Luke Ritza.

- Svatko, ali svatko može doprinijeti stvaranju boljeg društva, ako pokuša razumjeti druge i prihvatiti različitosti, jer one su temelj i bogatstvo života - izjavila je lauretkinja Magdalena Dakić.

- Ne moramo biti odlični učenici ili znanstvenici, ali možemo biti dobri ljudi - zaključila je.

Nagrada se sastoji od skulpture, povelje i jednogodišnje stipendije u iznosu od tisuću kuna mjesečno za jednu učenicu/učenika osnovne škole i jednu učenicu/učenika srednje škole. Škola koju pohađa učenik također dobiva posebno priznanje.

Akcijski plan za prevenciju nasilja u školama upućen u javno savjetovanje

Na svečanosti je predstavljen i Akcijski plan za prevenciju nasilja u školama od 2019. do 2024. koji je u srijedu upućen u javno savjetovanje.

Blaženka Divjak istaknula je da je plan upućen u javno savjetovanje nakon pet mjeseci rada te je najavila povećanja državnih sredstava za prevenciju nasilja u školama.

Prema izvješću, tijekom 2016. godine zabilježene su 24 krizne intervencije, tijekom 2017. godine 19, dok su u 2018. godini zabilježene čak 52 intervencije koje su zahtijevale usluge tima za krizne situacije u školama, što govori o osviještenosti škola za stručnom potporom u kriznim situacijama.

Akcijski plan počiva na načelima da je najbolji interes djeteta nediskriminacija, pravo na život, opstanak i razvoj te na načelu slobode izražavanja i prihvaćanja mišljenja djeteta. Počiva i na tome da su empatija i inkluzija opće vrijednosti odgojno-obrazovnog sustava te nastoji poticati promjene svijesti o odgojno-obrazovnim ustanovama kao ključnim zaštitnim čimbenicima.

Također, Akcijski plan potiče odgovornost, partnerstvo i međuresornu suradnju na svim razinama; razvijanje i organiziranje sustava mreže preventivnih programa i osiguravanje evaluacije svih programa.

Akcijski plan postavio je šest temeljnih ciljeva, među kojima su unaprjeđenje hrvatskoga zakonodavnog okvira prevencije nasilja u školama, sustavno prikupljanje podataka koji su relevantni za prevenciju nasilja u školama, povećanje broja verificiranih školskih programa prevencije nasilja koji se provode u školama te osiguranje sustavnih mjera potpore prevencije nasilja u školama.

Za potrebe kriznih intervencija 2016. godine izdvojeno je 218 tisuća kuna, 2017. godine 104 tisuće kuna, a 2018. godine 418 tisuća kuna.

Broj preventivnih programa narastao je s osam u 2016. godini na 38 u 2018. godini, rečeno je na predsavljanju Akcijskoga plana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 19:26