MARTINA FRANJO

VIDEO: SENZACIONALNA INOVACIJA STUDENTICE IZ OKOLICE ĐURĐEVCA Izumila 'pametni stroj' koji bi mogao predstavljati poljoprivrednu revoluciju!

 
Martina Franjo sa svojim strojem za odvajanje ‘žita od kukolja’
 Privatna arhiva

Martina Franjo iz Molva kod Đurđevca, studentica druge godine diplomskog studija financijske matematike i statistike, s kolegama Ivanom Židovom i Božidarom Đambićem te srednjoškolcem Petrom Židovom izradila je stroj za automatsko sortiranje graha.

Inovacija u području poljoprivrede radi na principu umjetne inteligencije i s lakoćom odvaja ispravna i neispravna zrna graha. Prvi prototip stroja u jednom satu može sortirati 25 kilograma graha, a plan je Martine i njene ekipe usavršiti inovaciju i njome pokrenuti biznis.

- Moja obitelj bavi se uzgojem graha, a kako je sortiranje mukotrpan posao koji zahtijeva i zapošljavanje radnika, došla sam na ideju da s kolegama izradim stroj koji će biti od koristi svim većim uzgajivačima. U samo mjesec dana izradili smo prvi prototip koji radi bez greške - ponosno je rekla Podravskom.hr Martina Franjo.

Kako radi ta umjetna inteligencija? U njezin su ‘mozak’ pohranjene mnoge fotografije ispravnih i neispravnih zrna pa stroj nakon skeniranja s lakoćom ‘žito odvaja od kukolja’.

Svoju inovaciju namijenili su malim i srednjim poduzetnicima, a prema prvim procjenama cijena usavršenog stroja koji će sortirati 100 kilograma graha po satu kretala bi se oko 30.000 kuna. Iako je stroj prvenstveno prilagođen grahu, može se ovisno o potrebama tržišta, uz minimalne modifikacije, prilagoditi za sortiranje lješnjaka, badema, maslina i sličnih kultura.

- Naš je plan da stroj u skoroj budućnosti izađe na tržište. Sad se okrećemo njegovom usavršavanju i patentiranju. Prema dostupnim podacima, u Hrvatskoj imamo čak 1554 obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja se bave uzgojem graha, a ukupno 9492 koji bi ga uz modifikacije za slične kulture mogle koristiti pa nam se samo na području Hrvatske nudi veliko tržište - kaže Martina Franjo.

Privatna arhiva
Martina Franjo s kolegama koji su sudjelovali u izradi stroja

Stroj je, dodaje Martina, prvenstveno namijenjen uzgajivačima koji godišnje imaju urod oko tri tone i njima bi već nakon četiri godine investiranje u kupnju ove inovacije bilo isplativo.

- S ovom inovacijom sudjelovali smo na najvećem startup natječaju u Hrvatskoj Good Game Liftoff te se plasirali u finale među deset najboljih projekata, što je potvrda da smo osmislili korisnu i isplativu inovaciju - zaključila je za Podravski.hr Martina Franjo.

Privatna arhiva

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. prosinac 2024 18:52