POGORŠANJE VREMENA

VIDEO: SNAŽNA OLUJA Grmljavinsko nevrijeme s tučom i pijavicama pogodilo jug zemlje

Tijekom srijede očekuje se promjena vremena i na kopnu. Ciklona koja dolazi sa zapada donijet će kišu i pljuskove
 Željko Šop / CROPIX, Screenshot

Iako je u ponedjeljak ujutro u većem dijelu Dalmacija proteklo u znaku djelomice sunčanog vremena, jug je pogodilo grmljavinsko nevrijeme.

Tako je u Konavlima oko 8 ujutro zabilježena pijavica koja je s mora udarila u Konavonske stijene poslije čega se vratila na more, piše crometeo.hr.

U dijelovima Konavala grmljavinsko nevrijeme bilo je praćeno i tučom.

Inače, u većini kopnenih krajeva Hrvatske u ponedjeljak će biti pretežno sunčano, dok će se promjenjivo oblačno s malo kiše ili kratkotrajan pljusak zadržati u gorju i središnjim krajevima.

U utorak se na Jadranu očekuje pretežno sunčano vrijeme.

Izvor: DHMZ

U kopnenom području ujutro i dio prijepodneva mjestimice se očekuje magla ili niski oblaci.

Poslijepodne i u noći na srijedu sa zapada se očekuje porast naoblake, a uglavnom u Hrvatskom zagorju, Međimirju i Gorskome kotaru ponegdje kiša i pljuskovi, predviđa DHMZ.

Tijekom srijede na kopnu se očekuje promjena vremena. Ciklona koja dolazi sa zapada donijet će kišu i pljuskove. U Dalmaciji će ostati pretežno sunčano, dok će na sjevernom Jadranu tijekom dana biti promjenjivo, a navečer će posvuda biti kiše.

Izvor: DHMZ

Klimatološka ocjena ljeta: prosječno toplije i kišnije od višegodišnjeg razdoblja

Ljeto je u Hrvatskoj bilo prosječno toplije i kišnije od višegodišnjeg razdoblja, kaže se u netom objavljenom izvješću o odstupanjima klime u Hrvatskoj Državnog hidrometeorloškog zavoda.

"Najniži" ovoljetni prosjek izračunat je za Knin, gdje je srednja temperatura zraka bila posve identična višegodišnjem prosjeku od 1961. do 1990. godine. Drugdje je prosjek bio veći, od 0,3 Celzijeva stupnja u Komiži do 1,1 Celzijeva stupnja u Gospiću i zagrebačkom Griču.

Prema raspodjeli percentila, odnosno postotaka višegodišnjeg prosjeka, toplinske prilike u Hrvatskoj za ljeto 2014. opisane su kategorijom normalno, koja obuhvaća pojas od Knina do Komiže, srednju Istru i zapadnu Slavoniju; kategorijom toplo, koja obuhvaća dio Istre, Kvarner, Gorski kotar, dio Like i najveći dio Slavonije; te kategijom vrlo toplo, koja obuhvaća prostor između Poreča, Gospića i Zadra te dubrovačko područje.

Iz navedenih ocjena proizlazi da je ljeto bilo umjerenije budući da nisu zabilježene kategorije ekstremno toplo, kao ni negativne kategorije od hladno do estremno hladno.

Meteorološki ljeto su najviše obilježile oborine, koje su u gotovo cijeloj Hrvatskoj bile više od prosjeka. Izuzetak čine Osijek i Parg gdje su ljetne količine oborine bile jednake višegodišnjem prosjeku. Količine su se kretale od 100 posto ljetnih oborina u Osijeku i Pargu do 302 posto višegodišnjeg prosjeka u Zadru.

Srednja Istra i Slavonija bili su oborinski "normalni". Kvarner, dijelovi Istre i Gorskog kotara, sjeverna Hrvatska i Šibenik sa zaleđem označeni su kategorijom "kišni". Banovina, Lika i veći dio Dalmacije bili su "vrlo kišni", a Zadar s otocima na zapad "ekstremno kišni".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. rujan 2024 13:15