Nema vam njih ovdje – veli nam mlada konobarica u kafiću Crveni patuljak na Trgu kralja Tomislava, centru društvenog života u Opuzenu.
- Ja tu radim pola godine i nikad mi nijedan nije sjeo u kafić. A nisam ih vidila ni po drugim lokalima.
Tako je izgledao početak naše potrage za oko 400 kineskih radnika iz tvrtke CRBC (China Road and Bridge Corporation) koji grade Pelješki most.
Cilj nam nije bio izvidjeti kako napreduje most, nego otkriti što kineski radnici rade kad ne rade: kako provode slobodno vrijeme, gdje izlaze, kako se slažu s mještanima...
Pokazalo se, međutim, da kineski drugovi nisu baš zahvalni za takvu temu.
Iskazi mještana Opuzena od početka su sugerirali da ti Kinezi žive asketski: nit' se zabavljaju, nit' izlaze, nit' uopće imaju slobodnog vremena, budući da po cijeli bogovjetni dan crnče na gradilištu, radeći na mostu koji će spojiti mjesto Brijesta na Pelješcu s Komarnom na kopnenoj strani Malostonskog zaljeva.
Kasnije ćemo doznati da i kineski radnici, oni koji spadaju u ‘fizikalce’, spavaju u barakama – kontejnerima u Brijesti, na pelješkoj strani mosta, kao i da također, poput naših gastajbajtera, rade najmanje šest dana tjedno na baušteli/gradilištu, a nerijetko im se zalomi i radna nedjelja.
– Evo, bi li vi sad rekli da u Komarni ima 400 Kineza? Di su? Nema ih, ljudi rade.
Reportažu iz Komarne i Opuzena u cijelosti pročitajte u novom broju Magazina Jutarnjeg lista u subotu 07. rujna 2019.
Osim toga u Magazinu donosimo:
Kolinda Grabar-Kitarović vs. Miroslav Škoro: Bitka za srca desnih glasača
Političari protiv društvenih mreža. A možda i demokracije
Industrija mržnje u Srbiji: Komentator Magazina nasumce je izdvojio sto naslovnica srpskih dnevnih novina i analizirao njihovu novinsku scenu
Ona je stroj za brendiranje, ona je Taylor Swift
Koliko seksi može biti čuvarica ‘konclogora’
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....