- Vijeće za obranu, u skladu s izlaganjem Stručnog tima MORH-a, prihvatilo je mišljenje i preporuke kako je najpovoljnija ponuda za višenamjenski borbeni avion ponuda Države Izrael, te je dalo preporuku Vladi za donošenje Odluke o nabavi višenamjenskoga borbenog aviona, objavila je u utorak navečer Vlada i stala na kraj svim špekulacijama o tome za kojim će tipom borbenog zrakoplova Hrvatska posegnuti nakon što je starim MiG-ovima životni vijek praktički iscurio.
Sjednica je započela oko 18 sati, a okončana je nakon oko dva i pol sata.
- Detaljno smo analizirali sve aspekte ponuda, tehničke, stručne, financijske i strateške i smatram da je ovaj odabir plod jedne odgovorne procedure uz punu svijest da je ovo dugoročna odluka za jačanje obrambenih snaga i stvaranje novih sposobnosti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, izjavio je nakon sjednice Vijeća hrvatski premijer Andrej Plenković.
Dodao je kako misli da će Vlada, na temelju tih preporuka Vijeća za obranu, nastaviti proceduru i donijeti konačnu odluku o odabiru.
- Ovo je zahtjevna odluka koju su brojne vlade i političke garniture do sada odgađale. Na prošlogodišnjoj sjednici Vijeća za obranu donijeli smo odluku da krenemo u ovaj proces. On je napravljen prema pravilima struke i sukladno hrvatskim zakonima. Sada slijedi njezina realizacija, a vodimo računa da smo za to planirali sredstva i u državnom proračunu, dodao je Plenković.
Najavio je i da će, zbog velikog interesa javnosti, stručni tim Ministarstva obrane napraviti prezentaciju za medije i za javnost kako bi se otklonile sve primjedbe koje govore o tome koja je ponuda povoljnija.
Nadovezujući se na današnju izjavu predsjednice da bi ona 'najradije kupila novi Mercedes, ali onda si ne mogu priuštiti ni hranu ni mnoge druge stvari', premijer je istaknuo kako bi, da je Hrvatska ekonomski snažnija, mogla odabrati ponudu koja je puno skuplja.
- Nakon duge i iscrpne rasprave o sve četiri ponude koje nam je predstavilo Stručno povjerenstvo za izradu preporuka i analizu ponuda, prihvatili smo prijedlog o najpovoljnijoj ponudi Države Izrael. Odluka je donesena jednoglasno, razmotrili smo sve elemente, od financijskih aspekata do potreba Hrvatske i svih drugih elemenata. Odluka je donesena odgovorno, u skladu s nacionalnim interesima, mogućnostima i cjelokupnim razvojem i stanjem u Hrvatskoj, izjavila je nakon sjednice predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović.
Kako neslužbeno doznajemo, više je elemenata prevagnulo na stranu Izraelaca. Prije svega nabavna cijena paketa koji je ponudio Izrael. Za oko 420 milijuna eura Hrvatskoj se nudi 12 moderniziranih aviona F-16 Barak s naoružanjem, dva simulatora, borbena obuka pilota te garancija izraelske države da stoji iza cijelog posla. Prilagodba infrastrukture trebala bi biti na teret Hrvatske. Kao najveći konkurent Izraelu slovila je ponuda švedske tvrtke SAAB s novim avionima JAS 39 Gripen. Cijena ovih aviona je oko 900 milijuna eura.
No, u tu cijenu ne ulazi naoružanje. To je jedan od minusa na švedskoj strani. Drugi veliki minus je što ponudu, iako je to traženo, nije dala švedska država nego tvrtka SAAB. Izraelska ponuda dobila je zeleno svjetlo nakon što je Hrvatska dobila pismeno uvjerenje da ne postoje skriveni troškovi i da je ponuda od oko 420 milijuna eura konačna cijena.
Isto tako, uvjeravaju nas naši sugovornici, iz Sjedinjenih Američkih Država stigle su potvrde da je riječ o kvalitetnim avionima, da je oprema kompatibilna s NATO-ovim standardima i da SAD stoji iza prodaje ovih aviona Hrvatskoj. Naime, cijeli proces nabave aviona bio je u zastoju nekoliko mjeseci upravo da bi se dobile ove garancije koje su sada na stolu.
Nakon službene preporuke Vijeća, Vlada mora donijeti službenu odluku i potpisati ugovor s ponuditeljem. U ovom trenutku teško je predvidjeti kada bi se to moglo dogoditi. No, zbog alarmantnog stanja u Ratnom zrakoplovstvu odluku je potrebno donijeti što prije kako bi počeo proces nabave. Ministar Krstičević u nekoliko je navrata rekao kako očekuje da prva dva nova aviona u Hrvatsku stignu 2020. godine, a do 2022. preostalih deset.
Uoči same sjednice Vijeća za obranu, Krstičević je poručio da je 'naš san' sa avioni počnu stizati 2020. godine.
- To je bitno jer Hrvatska će tada predsjedati Europskom unijom i slaviti 25 godina od Oluje. Mi želimo ostvariti taj san i zato se godinu dana bavimo tom problematikom. Dolazimo na ovaj sastanak spremni odgovoriti na sva pitanja kako bi se donijela odluka, kazao je uoči sjednice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....