Veliki ekološki projekt Od izvora do mora u Zaboku je privukao više od 40 volontera, koji su odazvali se na akciju čišćenja ambalažnog i drugog otpada.
Akciju je organizirao Grad Zabok, kao jedan od sudionika na ekološkom projektu Od izvora do mora kojeg su pokrenuli Coca-Cola, Konzum, Jutarnji list i Udruga gradova. Na čelu skupine radišnih volontera bili su članovi Društva "Naša djeca" Grada Zaboka, a pridružili su im se i brojni Zabočani koje vole održavati svoje okruženje čistim i ugodnim za život.
Ambalažni otpad se u Zaboku skupljao na Dan planeta Zemlje, čime je dodatno podignuta svijest o važnosti očuvanja okoliša i zaštite prirode. Akcija je trajala od 9 do 14 sati, a čistilo se područje na potezu od Gospodarske zone Grada Zaboka prema nasipu rijeke Krapine.
Inicijativu je podržao i Ivan Hanžek, gradonačelnik Zaboka, koji je podsjetio na važnost prilagodbe klimatskim promjenama, kao i na dobrobiti od jačanja zelene infrastrukture.
- Akcija Od izvora do mora iznimno je važna jer svaki ulog u zeleniji i čišći okoliš ulog je u našu bolju budućnost. Osim akcije čišćenja u koju će se uključiti i građani, važna stavka ovog natječaja su i sredstva koja se dobivaju za ozelenjivanje. Sadnja zelenila, a pogotovo drveća u urbanim sredinama, uzima sve više maha, čime se uvelike pridonosi ublažavanju i prilagodbi na klimatske promjene. Osim toga, daje se ljepša vizura te stvara ugodnije okruženje. Grad Zabok podržava sve akcije usmjerene ka zelenijem i čišćem okolišu te uz iznimno zadovoljstvo sudjeluje i u ovoj – poručio je gradonačelnik.
Naime, ovogodišnje izdanje projekta Od izvora do mora sadrži i natjecateljski dio, u kojem se gradovi, podijeljeni u tri kategorije – mali, srednji veliki, natječu za nagradni fond od 42.000 eura, a iznos je namijenjen za urbano ozelenjivanje. Zabok se natječe u kategoriji malih gradova, s Crikvenicom, Ilokom, Korčulom, Lipikom, Ludbregom, Malim Lošinjem, Otočcem, Pločama, Vodnjan-Dignanom i Zlatarom.
U slučaju da osvoji nagradu, Zabok planira proširiti postojeću mrežu zelenila na kritične prometnice u industrijskoj zoni - Ulica Ravnice, Ulica Trebež i Ulica Celine - sadnjom 125 autohtonih sadnica kontinentalnog dijela Hrvatske, koje su također medonosne pa će, uz ljude, u njihovim dobrobitima moći uživati pčele i ostali oprašivači.
Prema posljednjim dostupnima podacima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u Hrvatskoj je tijekom 2021. godine proizvedeno oko 291 tisuća tona ambalaže, od čega je najviše bilo ambalaže od papira i kartona te polimerne i staklene. Prosječni Hrvat je odbacio 75 kilograma ambalaže, što je porast od čak 14 posto u odnosu na 2020. godinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....