Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić kazao je u subotu da je do 9 sati u Hrvatsku ušlo 66.500 ljudi.
U deset dana izbjegličke krize najveći val izbjeglica dospio je u Hrvatsku drugog dana, kada je ušlo 10.700 izbjeglica.
ajveći pritisak sada je na Strošince, a za sada još uvijek funkcionira odvoz preko mađarske granice, javlja Dnevnik.hr .
"Horgoš se ne koristi", rekao je ministar Ostojić, i dodao da je ono jučer bila predstava. 'Imali su pressicu sa 200 ljudi u Principovcu, a poslije pressice nema nikoga', rekao je.
Ostojić se nada da će se i taj prijelaz početi koristiti.
Jug Hrvatske za mogući izbjeglički val pripremaju, kaže, unazad pet dana i po potrebi će se otvoriti prihvatni centar u vojnim objektima. Uvjeren je da će suradnja s Crnom Gorom biti puno bolja, kako prenosi Dnevnik.hr .
Inače, srpski dnevni list Danas u nedjelju piše, pozivajući se na diplomatske izvore, da će tijekom vikenda po svemu sudeći ipak doći do preusmjeravanja dijela izbjeglica na mađarsku granicu te da je za to posebno zaduženje dobio Vučićev ministar rada Aleksandar Vulin.
Slovenija za 20 dana produljila mjere pojačanog nadzora granice s Mađarskom
LJUBLJANA - Slovenija je za dodatnih 20 dana produljila mjere pojačanog nadzora granice s Mađarskom zbog migrantske krize, potvrdilo je u subotu slovensko ministarstvo unutarnjih poslova o čemu je obaviještena i Europska komisija.
Osim Bruxellesa, Ljubljana je o tome obavijestila i sve zemlje Schengenskog područja u koje spada i Mađarska.
Slovenija je pojačan nadzor uvela sredinom rujna nakon prvih slučajeva manjih skupina izbjeglica koje su iz Mađarske pokušale u Austriju ući slovenskim koridorom. Na taj su način skupine nastojale izbjeći oštrije kontrole mađarsko-austrijske granice, a Budimpešta je odbila njihovu readmisiju.
Da nisu bile produljene mjere pojačane kontrole prestale bi vrijediti u nedjelju, a po ocjeni slovenske policije one su pomogle Sloveniji da proteklih desetak dana ne bude izložena i većem migrantskom valu.
U Sloveniju je zato kontrolirano propušteno samo oko 3800 izbjeglica s graničnih prijelaza s Hrvatskom i svi su prešli u Austriju i Njemačku.
Mađarska je prije dva dana počela postavljati ogradu i bodljikavu žicu i na granici sa Slovenijom, ali je akcija obustavljena pošto je Ljubljana to ocijenila neprimjerenim i zatražila objašnjenje.
Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec nazvao je to velikim uspjehom slovenske diplomacije, a idućih dana za konačno rješenje tog pitanja najavljen je susret ministara unutarnjih poslova dviju država.
Civilni i teretni promet na graničnim prijelazima Mađarske i Slovenije nije prekidan.
Mađarski premijer Viktor Orban u petak je u Beču rekao da su pojačana prisutnost mađarske vojske i policije u pograničnom području sa Slovenijom privremena mjera jer je riječ o dvije zemlje schengenskog područja i da svaka zapreka koja se postavi zbog ilegalnih migranata može biti uklonjena u roku do dva dana.
Zbog svoje politike prema migrantima i pozivima na obranu "kršćanske Europe", većina slovenskih medija mađarskog premijera vidi kao personifikacije onoga u što se Europa zbog migrantske krize i nejedinstva pretvara.
Ljubljansko "Delo" u subotu u komentaru navodi da su Orban i "orbanizam" kao politički fenomen za Europu opasniji od navodne izbjegličke najezde na koju on i njemu slični političari upozoravaju.
"I mi, liberalni Europejci, prečesto zatvaramo oči i gledamo u stranu kad nam različiti orbani pokušavaju dokazati da navodno brane kršćansku Europu od prodora i invazije migranata. Orbanizam je mnogo opasniji za Europu od izbjeglica i migranata", komentira vodeći slovenski list i dodaje da je na žalost bodljikava žica koju je Orban postavio prema Srbiji i Hrvatskoj, a sada je postavlja i prema Sloveniji, postala "simbolom nove Europe".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....