Vukovar je mjesto u kojem je pobuna hrvatskih Srba i agresija JNA i Republike Srbije ostavila najteže posljedice. Vukovar je bio općina izvan vitalnih kopnenih prometnica u kojoj je najznačajniji prometni objekt bio most na Dunavu između Iloka i Bačke Palanke. U sjevernom dijelu općine su uglavnom sela s većinskim srpskim stanovništvom, a u južnom dijelu s hrvatskim stanovništvom. Zbog toga je u srpnju 1991. napravljena tri kilometra duga prometnica između sela Bogdanovaca i Nuštra kako bi hrvatsko stanovništvo dobilo pouzdaniju vezu s Vinkovcima.
Zbog zemljopisnog položaja i demografskih značajki obrana Vukovara je bila izrazito zahtjevna, posebice od sredine rujna 1991. kada je JNA okupirala dio grada oko vojarne i spojila se s naseljem Petrova Gora koje su držali pobunjeni Srbi. Otada je obrana grada rijetko gdje bila dublja od tri kilometra, a na dijelu prigradskog naselja Lužac manje od dva kilometra. Zbog male dubine težišta prva crta je često bila i posljednja crta obrane. Povoljna okolnost za obranu Vukovara je močvarno zemljište uz obale rijeke Vuke i šumski kompleksi Đergaj i Mala Dubrava pa su veći napadi bili mogući s pravca sela Sotin, Negoslavci i Borovo Selo. Istočna granica općine bila je rijeka Dunav, ujedno državna granica sa Srbijom pa je česta usporedba sa Staljingradom neodrživa jer je grad od listopada 1991. bio u potpunom okruženju.
Vukovar je branila policija i Zbor narodne grade (ZNG), odnosno Hrvatska vojska (HV). Vukovar je bio sjedište policijske uprave koja je zbog manjka policajaca i opsežnih poslova stalno dobivala pojačanja, najvećim dijelom iz Policijske uprave Varaždin. ZNG je od lipnja do kraja rujna bio organiziran u pričuvnu bojnu i djelatnu bojnu pri 3. brigadi ZNG. Početkom listopada osnovana je 124., odnosno 204. brigada Hrvatske vojske. U obrani grada sudjelovali su manji dijelovi 1. brigade ZNG i Specijalne bojne Zrinski. Početkom rujna u Vukovaru je bilo oko 400, a početkom listopada oko 1800 vojnika. U brojku od 1800 uračunati su logistički i drugi neborbeni dijelovi, s tim da je na crti bojišta bilo oko 1250 vojnika. Obranom grada zapovijedali su Tomislav Merčep, potpukovnik Mile Dedaković i kapetan Branko Borković. Radi učinkovitije obrane zapadnog Srijema u sklopu Operativne zone Osijek osnovana je sredinom listopada 1991. Operativna grupa Vukovar, Vinkovci, Županja kojom su zapovijedali potpukovnici Mile Dedaković i Vinko Vrbanac. U njezinu sastavu bile su 109. brigada iz Vinkovaca, 124. (odnosno 204. brigada) iz Vukovara i 131. brigada iz Županje. U studenom je skupina ojačana 3. brigadom ZNG i 105. brigadom HV iz Bjelovara. Skupina je 10. studenoga imala oko 5300 vojnika.
U napadu na Vukovar sudjelovale su brojne snage JNA, pobunjenih Srba i Teritorijalne obrane Republike Srbije. Napad je vodilo Zapovjedništvo 1. vojne oblasti iz Beograda pod zapovijedanjem generala Aleksandra Spirkovskog i Živote Panića. Na operativnoj razini angažirane su snage iz Vojvodine i uže Srbije. Kompletno ili po dijelovima u napadu na Vukovar sudjelovalo je oko 16 brigada, sedam pukova, Riječna ratna flotila i nekoliko manjih sastava JNA. Iz sastava TO Srbije bile su dvije brigade i oko 9 odreda. Pobunjeni Srbi bili su organizirani u TO Vukovar u čijem su sastavu bili četnički odredi Leva Supoderica i Petrova Gora. Prema podacima od 16. studenoga 1991., u sastavu snaga JNA i TO Srbije u istočnoj Hrvatskoj bilo je 46.902 vojnika. Od toga je u izravnom napadu na Vukovar bilo angažirano oko 7800 vojnika iz sastava JNA, 2186 vojnika iz TO Srbije, uz potporu ekvivalenta pet oklopnih bojni i tri puka za topničku potporu. U listopadu, u početnoj fazi napada, brojno je stanje bilo veće za jednu mehaniziranu brigadu. Vukovar je općina u kojoj je pobijedio SKH-SDP, a koja se sukladno krizi i srpskoj pobuni postupno raslojila po nacionalnom sastavu. U tom pogledu s vukovarskim SDP-om se uglavnom zbivalo sve ono i što na drugim područjima Hrvatske s većim postocima miješanog stanovništva. Utjecaj srbijanskih struktura, posebice MUP-a Republike Srbije, na pobunjene Srbe bio je vrlo velik.
Vukovar je u ožujku 1991. prvi put skrenuo veću pažnju na sebe kada je organizirano prebacivanje navodno ugroženog srpskog stanovništva u Vojvodinu nakon prvog značajnog incidenta između hrvatske policije i pobunjenih Srba u Pakracu. Bio je to tek uvod u oružane sukobe. U Borovu Selu 2. svibnja u zasjedi je ubijeno dvanaest hrvatskih policajaca. Tim je masakrom počela srpska pobuna u istočnoj Slavoniji. Podržala ju je JNA uvođenjem mehanizirane bojne iz Srijemske Mitrovice u Vukovar i zaposjedanjem mosta na Dunavu kod Iloka.
Izbijanjem sukoba u Sloveniji u Srbiji je mobiliziran dio snaga JNA predviđenih za napad na Hrvatsku. Jedna od mobiliziranih brigada, 51. mehanizirana iz Pančeva, dobila je 1. srpnja zadatak da na području Vukovar - Vinkovci spriječi “međunacionalne sukobe”. Ta formulacija značila je u stvari okupaciju do koje tada nije došlo je jer je brigada zaustavljena na granici Vojvodine i Hrvatske s još tri takve postrojbe. Njihov razmještaj potaknuo je pobunjene Srbe da intenziviraju djelovanje na istoku Hrvatske. U sukobu s pobunjenim Srbima Hrvatske snage su 4. srpnja stavile pod nadzor kompletno Borovo naselje. Pobunjeni Srbi su imali više uspjeha na sjeverozapadnom dijelu općine u selu Ćelije koje su zapalili 9. srpnja, nakon što se stanovništvo povuklo. Do kraja srpnja JNA je zračnim napadima uništila priručne vojarne ZNG-a između Vukovara i Iloka i potisnula hrvatske snage u gradska središta. Hrvatske snage značajan su uspjeh napravile 3. kolovoza kada su stavile pod nadzor prigradsko naselje Lužac i zaokružile obranu grada u jedinstvenu cjelinu. Potkraj kolovoza, nakon okupacije Baranje, JNA je dio snaga usmjerila na Vukovar i podržala pobunjene Srbe koji su iz okolnih sela ugrožavali grad. Prilikom demonstracije sile i uznemiravanja Vukovara obrana grada je 24. kolovoza srušila zrakoplov JNA tipa Jastreb, a drugi lakše oštetila.
Idućega dana, 25. kolovoza, nakon nailaska kamiona JNA na minu između Borova naselja i Borova Sela počele su borbe za Vukovar. U sljedećim danima JNA je presjekla prometnicu Bogdanovci - Vukovar i zauzela sela na prilazima Vukovaru: Sotin i Berak. Nekoliko dana poslije, 5. rujna, slijedio je do tada najjači napad JNA i pobunjenih Srba na grad. Pod izlikom deblokade vojarne JNA je 14. rujna ponovno napala grad s juga i sjevera i povezala snage pobunjenih Srba u naselju Petrova Gora s posadom vojarne na Sajmištu. Slijedilo je kraće “zatišje” jer je JNA pokrenula strategijsku napadnu operaciju s ciljem da u roku od šest do osam dana zauzme Slavoniju i nastavi prodor prema Zagrebu i Varaždinu. U zamisli operacije Vukovar se planirao blokirati i zauzeti snagama mehanizirane brigade iz Srijemske Mitrovice. Operacija je propala pa su JNA i TO u istočnoj Hrvatskoj nastojale zaokružiti kompaktno područje gdje je Srba bilo u većem broju.
Glavna zapreka planu bio je Vukovar jer je bio u zaleđu glavnih snaga i JNA ga je morala zauzeti. Hrvatske snage istodobno su prešle u odlučujuću obranu i počele najveću obrambenu operaciju tijekom 1991. godine. Da osvoji Vukovar, JNA ga je morala odsjeći od Vinkovaca, što je učinjeno 1. listopada zauzimanjem sela Marinci između Nuštra i Bogdanovaca. Hrvatske snage nekoliko su puta pokušale deblokirati prometnicu, no bez uspjeha. Najambiciozniji pokušaj napravile su 13. listopada. U pokušaju proboja poginulo je 10, a ranjena su 44 sudionika. Neuspješan je bio i drugi pokušaj deblokade 12./13. studenoga 1991. Za osvajanje Vukovara formirane su dvije namjenske skupine koje su prema pravcima napada dobile imena Taktička grupa Sjever i Operativna grupa Jug. Zadatak TG Sjever bio je zauzimanje Borova Naselja, a OG Jug Vukovara. Glavna snaga OG Jug bila je Gardijska motorizirana brigada iz Beograda, a TG Sjever snage Novosadskog korpusa. Zapovjednici tih skupina bili su pukovnici Mile Mrkšić i Srboljub Trajković.
Na jugoistočnom dijelu općine Gardijska divizija je zauzimanjem prometnice Šid - Mirkovci krajem rujna odsjekla Ilok od Vukovara i Vinkovaca. Zauzela ga je 14. listopada, nakon čega je protjerano oko 10 tisuća ljudi, koji su nakon prihvata u Slavonskom Brodu i Đakovu postupno razmješteni po unutrašnjosti Hrvatske.
Osvajanjem Marinaca, Bogdanovci i Vukovar odsječeni su od Vinkovaca. Bogdanovce je branila skupina od oko 200 vojnika, policajaca, mještana i HOS-ovaca. Obrana sela je u listopadu i prvoj polovici studenoga odbila niz jakih napada, no napad 10. studenoga nije izdržala. Selo je palo, a preostali stanovnici i branitelji po skupinama su se probili prema Vinkovcima. U obrani sela poginulo je 38 branitelja i civila, a oko 60 ih se vodi na popisu nestalih.
Operacija Vukovar, odnosno napad na grad, počela je ujutro 2. listopada. JNA je zaustavljena na prilazima gradu i natjerana da promijeni organizaciju napada. Uz potporu zrakoplova i topništva sustavno je napadala grad, no očekivani uspjesi nisu dolazili. Iznimno jak napad izveden je 16. listopada na području Mitnice, južnom dijelu Lušca, Sajmištu i Trpinjskoj cesti. U tim borbama poginuo je i Blago Zadro, zapovjednik hrvatskih snaga u Borovu naselju, što je bio velik udarac za obranu grada. U kraćem “zatišju” hrvatska strana pokušala je evakuirati dio ranjenika iz gradske bolnice. Nakon neuspješnog pokušaja 13. i 14. listopada, ujutro 19. listopada u Vukovar je bez većih problema stigao novi hrvatski konvoj i tijekom dana s ranjenicima napustio grad. “Primirje” koje je trajalo nekoliko dana JNA je koristila za prestrojavanje i sređivanje stanja.
Završni napadi JNA za osvajanje Vukovara počeli su u noći 29./30. listopada. Premoć je bila nemjerljiva i rezultati su počeli stizati: 2. studenoga zauzeto je naselje Lužac, 9. studenoga prekinuto je prometovanje između Borova naselja i Vukovara, a 10. studenoga odvojena je Mitnica od središta Vukovara. Obrana Vukovara presječena je na dva mjesta, čime su branitelji zbijeni u tri odvojena džepa koja se nisu mogla dugo održati. Primirje koje je stupilo na snagu u 18 sati 16. studenoga JNA nije poštovala, već je nastavila napad i tijekom 18. i 19. studenoga osvojila grad. Većina branitelja se predala, a dio se u skupinama uz velike gubitke probio prema Vinkovcima.
Tijekom priprema za evakuaciju preživjelog stanovništva na poljoprivrednom dobru Ovčara u blizini Vukovara u noći 20./21. studenoga ubijene su 194 osobe odvedene iz gradske bolnice. Ukupan broj poginulih u Vukovaru procjenjuje se na oko 2000 osoba, uglavnom Hrvata, kao i drugih koji su branili grad i općinu. Hrvatsko stanovništvo i ranjenici iz bolnice koji nisu pobijeni na Ovčari počeli su 19. studenoga u organizaciji JNA napuštati razrušeni grad. Konvoje s njima hrvatske su vlasti prihvatile 21. i 22. studenoga u Bosanskoj Rači i Dvorovima kod Bijeljine. JNA je navodno na istočnom bojištu do veljače 1992. godine imala oko 900 poginulih pripadnika od kojih je značajan dio stradao u Vukovaru. Hrvatske procjene znatno su veće. Gubitke JNA u bici za Vukovar Glavni stožer Hrvatske vojske procijenio je na 8000 poginulih vojnika, 100 uništenih tenkova, 60 oklopnih transportera i 27 srušenih zrakoplova.
Bitka za Vukovar ima posebno mjesto u suvremenoj hrvatskoj povijesti. Ne zbog samog ishoda bitke, nego zbog simboličnog značenja. Obrana grada utjecala je na civilnu populaciju, posebice u krajevima koji nisu bili izloženi strahotama rata. Vukovar je tijekom bitke postao simbol i njegov se pad godinama obilježava kao dan sjećanja na sve one koji su poginuli u ratu za Hrvatsku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....