VUKOVAR - Vukovar se priprema za dolazak sto tisuća ljudi, a njegov gradonačelnik Željko Sabo očekuje da će Kolona sjećanja biti dostojanstvena, kako to i zaslužuju svi oni koji su živote dali za slobodu Vukovara i Hrvatske,
Vukovarska Kolona sjećanja kojom će sutra ulicama grada Vukovara proći tisuće građana Vukovara i domoljuba iz svih krajeva Hrvatske, biti će veličanstvena i dostojanstvena, upravo onakva kakvu i zaslužuju svi oni koji su živote položili za slobodu ovoga grada i Hrvatske, izjavio je Hini vukovarski gradonačelnik Željko Sabo.
REFERENDUM PROTIV ĆIRILICE Počelo skupljanje potpisa, Stožer tvrdi: 'Ovdje se ne radi o mržnji'
"Grad Vukovar se priprema za dolazak 100.000 ljudi među kojima će se naći i kompletan državni vrh te cijela Vlada, a akreditirano je i više od 25 članova diplomatskog zbora", kazao je Sabo.
Izrazio je očekivanje da će i ovogodišnja Kolona sjećanja pokazati Hrvatskoj i svijetu što je grad Vukovar, a on je, kako je ustvrdio, grad mira i tolerancije bez obzira na neke različitosti i događanja proteklih mjeseci.
MINISTAR MATIĆ ZA NEDJELJNI 'Nadam se da je razum nadvladao i da će sve proći bez izgreda'
Kolona sjećanja 18. studenoga središnji je događaj obilježavanja stradanja Vukovara u Domovinskom ratu i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, koji je proglašen 1999. godine odlukom Hrvatskog sabora kako bi se na dostojanstven i primjeren način odala počast svim sudionicima obrane Vukovara – grada simbola hrvatske slobode.
Sudionici obilježavanja u Koloni sjećanja u hodnji prolaze gradskim ulicama od vukovarske Opće županijske bolnice do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata. Put je dugačak 5,5 kilometara, a po dolasku na groblje državna i druga izaslanstva polažit će vijence i zapaliti svijeće, dok će za poginule i nestale u agresiji i okupaciji Vukovara 1991. godine biti služena misa zadušnica.
Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine obilježava se 18. studenoga u spomen na 18. studenoga 1991. godine kada je nakon tromjesečnog otpora slomljena obrana Vukovara, a u Vukovar počeli ulaziti pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi. U bitki za Vukovar, koja je počela 25. kolovoza, a završila slomom obrane grada, po podacima vukovarske bolnice, ubijene su 1624, a ranjeno 1219 osoba dok je nakon okupacije, u srbijanske logore odvedeno oko 8.000 vukovarskih branitelja i civila, a iz potpuno razrušenog grada prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.
Mirni skup u Sarajevu posvećen Vukovaru
SARAJEVO - Udruženje za društvena istraživanja i komunikaciju (UDIK) organizirali su u nedjelju u središtu Sarajeva mirovnu akciju kao znak potpore Vukovaru koji u ponedjeljak obilježava 22. godišnjicu ratnog stradanja u srpskoj agresiji.
Desetak članova UDIK-a su sat vremena ispred katedrale Srca Isusova postavili transparent „Odajmo počast žrtvama Vukovara“, te su šutnjom izrazili solidarnost s gradom herojem i mjestom najvećeg stradanja tijekom rata u Hrvatskoj.
“Ako očekujemo istinsko pomirenje tako što će samo netko dolaziti na obilježavanje okupacije grada Sarajeva ili u Srebrenicu, onda i mi moramo pokazati solidarnost prema svim žrtvama”, rekao je koordinator UDIK-a Edvin Kanka Ćudić.
Dodao je da je cijelo društvu u BiH do sada šutjelo o zločinima u Vukovaru koji se dogodio u dramatičnim trenutcima raspada bivše Jugoslavije.
Članica mreže 'Žene u crnom' i mirovna aktivistica iz Crne Gore Sabina Talović rekla je kako je važno da se sve zajednice na prostoru bivše Jugoslavije suoče s teškom prošlošću i počinjenim zločinima, te je poduprla današnju akciju UDIK-a.
Izaslanstvo ovoga udruženja će sutra sutra posjetiti Vukovar te položiti vijenac na spomen obilježje vukovarskim žrtvama. ( Hina)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....