MOSTOVA INICIJATIVA

Zadnji dan prikupljanja potpisa za referendum: ‘Hvala SDP-u, nismo očekivali da će nas napasti‘

Budući da ulazimo u blagdansko vrijeme, Grmoja očekuje da će Most potpise predati DIP-u domah nakon Tri kralja

Nikola Grmoja ispred štanda na kojem se prikupljaju potpisi za referendum o Izmjeni zakona o zastiti pučanstva od zaraznih bolesti

 Luka Gerlanc/Cropix

Čelnici Mosta zadnjeg dana prikupljanja potpisa za referendum bore se za svaki potpis, pa su tako i sami zauzeli pozicije na štandovima. U Zagrebu na Trgu bana Jelačića potpise prikupljaju Marin Miletić i Zvonimir Troskot, glavni tajnik Mosta Nikola Grmoja je u Splitu, predsjednik Mosta Božo Petrov dio dana je u Metkoviću, a drugi dio dana trebao bi se pridružiti volonterima u Dubrovniku.

Zastupnik Nino Raspudić je subotu prije podne proveo s volonterima na štandu u Bjelovaru, a poslije podne se seli u Sesvete. Njegova supruga, Marija Selak Raspudić tijekom poslijepodnevnih sati biti će na štandu kod Trešnjevačke tržnice u Zagrebu.

- Jučer je bio jako dobar dan, a ako bude i danas tako, biti će dobro - izjavio nam je Grmoja koji se smrzava na jakoj buri, te dio vremena bude na štandu na Rivi, a dio ispred HNK. Kaže kako je unatoč buri, odaziv u Splitu jako dobar.

Napominje kako još nemaju procjenu broja prikupljenih potpisa jer nisu dobili podatke iz udaljenijih mjesta, a uz to su fokusirani na prikupljanje potpisa. - Bitno je da ova zadnja tri dana imamo pozitivan trend, a prije srijede nećemo znati gdje smo i što smo - kaže Grmoja.

Navodi i kako im nije naškodio zadnji dan zasjedanja Sabora prije stanke kada je izbio sukob s predsjednikom SDP-a Peđom Grbinom jer ih je prozvao da parazitiraju na bolesti i smrti od korone, na što su svi Mostovci burno reagirali, a Nino Raspudić je čak došao do Grbina i ostavio dojam da želi fizički sukob.

- To je pokazalo koliko ljudi vjeruju političarima i medijima koji nas gaze preko mjere. Iako sam bio isprvo jako razočaran jer sam s oporbom dogovorio podršku, to je dobro ispalo. Nisam očekivao da će nas SDP napasti, što se i čulo jer su bili upaljeni mikrofoni. Na kraju je ispalo da nam je to pomoglo - kazao je Grmoja.

Dodaje kako nije preneseno što je tijekom "bure" u Saboru rekla Marija Selak Raspudič. - Ona je kazala kako je sve to organizirano. Grbin ne improvizira, on nije taj tip, nego unaprijed ima sve napisano. U SDP-u su se prepali da ćemo pokupiti birače koji su skloni Milanoviću, pa su, umjesto da napadaju HDZ, rekli da mi idemo u ekstrem. Zapravo su pripomogli referendumu - smatra Grmoja.

Preduvjet za raspisivanje referenduma je prikupljanje potpisa 10 posto ukupnog broja birača što iznosi 368.446 potpisa. Sredinom tjedna u Mostu su imali procjenu kako je prikupljano oko 300.000 potpisa, te građanima slali poruke da je svaki potpis važan kako bi se srušila "stožerokracija". Ne bi li potaknuli građane na što veći odaziv, najviđeniji članovi i zastupnici Mosta u petak i subotu i sami su stali za štandove.

Rok za prikupljanje potpisa istječe danas do ponoći, a do tada će, kažu nam u Mostu, biti aktivni i njihovi štandovi. Budući da je vikend i vrijeme adventa, očekuju da će se veći broj građana do kasnih večernjih sati zadržati vani pa smrzavanje na štandovima do ponoći ima smisla.

Grmoja kaže da će Most sam prebrojati, ali i provjeriti valjanost potpisa. - Imamo softver koji detektira čitkost podataka i znat ćemo može li se što pročitati ili ne, a također ćemo evidentirati duple potpise. Kad sve odradimo, predat ćemo potpise Državnom izbornom povjerenstvu i očekujemo da u istom vremenu koje je nama trebalo i oni odrade provjeru potpisa - kazao je i napomenuo da je svim referendumskim inicijativama trebalo nešto manje od dvadeset dana za vlastitu provjeru potpisa. Budući da ulazimo u blagdansko vrijeme, Grmoja očekuje da će Most potpise predati DIP-u domah nakon Tri kralja.

Na pitanje očekuje li da će, budu li prikupili dovoljan broj potpisa, HDZ tražiti provjeru ustavnosti referendumskih pitanja Grmoja odgovara da očekuju kako će "HDZ učiniti sve da opstruira referendum".

Na referendumu su postavljena dva pitanja. Jedno se odnosi na izmjenu Ustava kako bi se u njegov članak koji predviđa okolnosti zbog kojih se odlukom dvije trećine zastupnika u Saboru mogu suspendirati određena prava i slobode izričito navelo da je to pandemija. Drugo pitanje se odnosi na izmjenu zakona i ukinulo bi Nacionalni stožer civilne zaštite kao tijelo koje odlučuje o mjerama za suzbijanje pandemije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 04:05