JOSIP ĆELIĆ

ZAMJENIK GLAVNOG RAVNATELJA POLICIJE KOJI JE VOZIO 166 KILOMETARA NA SAT 'Ako se dokaže da sam bilo što zataškavao, istog trenutka podnosim ostavku'

 
Josip Ćelić
 Robert Fajt / CROPIX

Zamjenik glavnog ravnatelja policije Josip Ćelić u četvrtak je opovrgnuo da je zataškao prometni prekršaj, ali je priznao da je vozio 166 kilometara na sat cestom gdje je dopuštena brzina 50 kilometara na sat, te istaknuo da će, dokaže li mu se zataškavanje, odmah podnijeti ostavku.

"Ako se dokaže da sam bilo što zataškavao, istog trenutka podnosim ostavku", izjavio je Ćelić u Korenici novinarima, koje je zanimalo kako tumači sinoćnji prilog RTL televizije da ga je 12. ožujka policijski presretač u Briševu kod Zadra zaustavio jer je automobil karlovačkih registracija vozio višestruko prekoračenom brzinom.

RTL je emitirao i snimku iz presretača koja je, navode u prilogu, misteriozno nestala iz MUP-ovog sustava i policijske evidencije, odnosno da je Ćelić odmah kada je zaustavljen nazvao načelnika PU zadarske i tražio da se njegov prekršaj izbaci iz policijskog izvješća i ne bilježi u informacijskom sustavu.

Ćelić priznao prekršaj, ne i zataškavanje

Na pitanje novinara zašto je vozio tako brzo i je li razmišljao o posljedicama, Ćelić je odgovorio kako definitivno i nedvojbeno priznaje počinjenje prekršaja.

"S obzirom da je postupak u tijeku, ja ne bih sad o razlozima, neka ide sve svojim tijekom. Postupak je u tijeku i ja ga ne bih mogao ni ne bih smio komentirati javno. Definitivno, prihvaćam i priznajem počinjenje prekršaja. Ono što ne mogu prihvatiti su zlonamjerne optužbe da sam u bilo kojem dijelu zataškao, stornirao ili nekome izričito nešto naredio ili naložio da se stornira, to je apsolutno netočno", istaknuo je.

Ukoliko mu se ipak to na bilo koji način dokaže, izrazio je spremnost preuzeti kompletnu odgovornost, ali da to u ovom trenutku odlučno opovrgava.

Upitan zašto se toliko dugo čekalo s tim slučajem te da li mu to netko sada podmeće, Ćelić je kazao kako sada ne bi želio ništa staviti u svoju obranu.

Ubrzati procesuiranje prometnih prekršaja

Zauzeo se za ubrzanje procesuiranja prometnih prekršaja, posebno u nekim policijskim upravama gdje postupak ide presporo.

"U mom slučaju to je sedam mjeseci, a u nekim slučajevima to je i preko dvije godine. To definitivno nije dobro i moramo raditi na projektu modernizacije rada Prometne policije, da kad netko počini prekršaj to bude u najkraćem mogućem roku, a ne da traje sedam mjeseci, godinu ili dvije i pol godine što je, nažalost, slučaj i ovom trenutku u drugim policijskim upravama", kazao je Ćelić.

Novinari su ga pitali i cure li ovakve i druge informacije iz policije, na što je odgovorio kako bi to dao istražiti, a vjeruje da će policija pokrenuti detaljnu istragu te utvrditi jesu li informacije iscurile i u kojoj mjeri, te od koga.

Milina: Posebno oformljen tim istražit će slučaj zamjenika ravnatelja policije

Glavni ravnatelj policije Nikola Milina rekao je u četvrtak da će posebno oformljen tim utvrditi sve činjenice vezane za slučaj njegova zamjenika Josipa Ćelića, koji je još u ožujku uhvaćen u vožnji trostruko bržoj od dozvoljene, ali je navodno prijavljen tek nakon medijskog upita o tom slučaju.

Na upit je li to točna informacija i kakva se poruka šalje javnosti, Milina je kazao kako može reći da je tu informaciju "vidio jučer temeljem upita" medija te da se i njegov zamjenik očitovao.

"Poruka je da stalno upozoravamo policijske službenike da se u službi i van službe moraju pridržavati svih pravila, posebno pravila u prometu", rekao je Milina, napominjući da je donesen novi zakon, stroži o prometu koji "vrijedi za sve".

Milina je kazao da je, s obzirom da se radi o zamjeniku glavnog ravnatelja, oformio stručni tim koji je upućen da ispita sve činjenice o tom događaju. Nakon toga moći će, kazao je, nešto više reći.

"Policijski službenici moraju biti primjer. Od policijskog službenika pa do mene osobno, mi moramo biti primjer svim građanima u svom ponašanju u službi i van službe", rekao je Milina. Naglasio je da će sankcije uslijediti, ako se utvrdi odgovornost.

Ćelić je u četvrtak opovrgnuo da je zataškao prometni prekršaj, ali je priznao da je vozio 166 kilometara na sat cestom gdje je dopuštena brzina 50 kilometara na sat te istaknuo da će, dokaže li mu se zataškavanje, odmah podnijeti ostavku.

Upitan zašto se toliko dugo čekalo s tim slučajem te da li mu to netko sada podmeće, Ćelić je kazao kako procesuiranje prometnih prekršaja, posebno u nekim policijskim upravama, ide presporo.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je kako je činjenica da je čak i u zakonu o prekršajima predviđeno da se prekršajni nalozi mogu podnijeti u roku od tri godine.

No, analize su pokazale da rješavanje prometnih prekršaja u nekom dugom vremenskom roku nije doprinos pravdi ni javnom redu niti sigurnosti prometa na cestama pa su od 1. kolovoza stupile izmjene zakona po kojem se prometni prekršaji rješavaju u roku od 15 dana.

U izmjene se išlo kako bi se pridonijelo pravnoj sigurnosti i poslala poruka o izvjesnosti penalizacije prometnih prekršaja, a time neizravno i izravno pridonijeli rastu sigurnosne kulture, rekao je Božinović.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 10:19