Protiv sudaca Županijskog suda u Osijeku, Zvonka Vekića i Darka Krušlina, pokreće se stegovni postupak jer je iz snimki koje je objavio Jutarnji list, a dio su materijala dostavljenog USKOK-u, vidljivo da su se družili i veselili sa Zdravkom Mamićem kojemu su istodobno sudili.
I bez Mamićevih optužbi da im je davao velike iznose novca i skupocjene darove te plaćao putovanja, druženje s njim dovoljno je da snažno naruši povjerenje u te suce i počini veliku štetu sudačkoj profesiji. Predsjedniku Županijskog suda u Osijeku Zvonku Vrbanu to je dovoljno da ih izvede pred stegovni sud. Budu li osuđeni, mogu proći s opomenom, kazna može biti novčana, a mogu biti i razriješeni sudačke dužnosti.
Protiv petorice splitskih sudaca - predsjednika Županijskog suda u Splitu Brune Kleina, sudaca tog suda Mihe Mratovića i Dinka Mešina, suca Tomislava Zlodra s Općinskog suda u Splitu te Silvija Čovića, predsjednika Upravnog suda u Splitu - koji su prije nekoliko mjeseci jeli, pili, pjevali i zabavljali se u društvu i na račun Željka Keruma u njegovoj konobi Pršut, kršeći pritom epidemiološke mjere, nema naznaka stegovnih postupaka.
Brojni predmeti
Međutim, Kerum u Splitu, kao Mamić u Osijeku, ima sudske postupke. Jutarnji ih je našao 27, a vjerojatno ih ima još. Na Upravnom sudu u Splitu spore se tvrtke u vlasništvu njegove supruge i sestre u nizu predmeta, od koncesija na pomorskom dobru do građevinskih dozvola.
Na Općinskom sudu u Splitu vodi se kazneni postupak protiv Keruma zbog prijetnji aktivistu. Od 2018. stoji optužnica protiv Kerumove sestre za utaju 4,5 milijuna kuna poreza u vrijeme kad je Kerum bio gradonačelnik, a ona vodila tvrtke. U istom predmetu, koji je star već 13 godina, Županijski sud u Splitu odbio je provoditi istragu, ali je Vrhovni sud tu odluku poništio.
Kruna je to što je Željko Kerum kandidat za gradonačelnika Splita, a predsjednik Županijskog suda u Splitu treba biti predsjednik Izbornog povjerenstva. Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa pozvan je odlučiti o potezanju odgovornosti sudaca. Na prvu u druženju s Kerumom nije prepoznao događaj koji bi toliko naštetio sudstvu i doveo u sumnju nepristranost sudaca da bi pokrenuo stegovni postupak. Sessa je tražio da nadležna sudačka vijeća utvrde jesu li se splitski suci ogriješili o Kodeks sudačke etike.
U odnosu na predsjednika Upravnog suda, Čovića, sudačko vijeće Visokog upravnog suda reklo je da se ogriješio o Kodeks. No, Sudačko vijeće Županijskog suda u Splitu za preostala četiri suca reklo je da se tulumarenjem s Kerumom nisu ogriješili o Kodeks. Odluku, kako su nam službeno rekli, još pišu, no svi od Vrhovnog suda preko zastupnika do Ministarstva pravosuđa i uprave referiraju se na neslužbenu informaciju prema kojoj zabavljanje s Kerumom na njegov račun i u njegovu restoranu uz kršenje epidemioloških mjera ne predstavlja ništa loše.
Prema odgovoru glasnogovornika Vrhovnog suda, suca Željka Pajalića, proizlazi da se cijeli slučaj još uvijek može okrenuti u sasvim drugom smjeru, ali je neizvjesno, a sigurno je samo to da će se još dugo razvlačiti.
Nije kasno
Pitali smo smatra li Sessa i dalje da je posrijedi samo povreda Kodeksa.
- Odluka će uslijediti nakon što postupak u vezi s povredom Kodeksa sudačke etike bude pravomoćno okončan. Odluka sudačkog vijeća Županijskog suda u Splitu još nije dostavljena Vrhovnom sudu. Radi pune informacije, obavještavam vas da je sukladno čl. 65. Zakona o DSV-u rok za pokretanje stegovnog postupka tri godine od počinjenja djela, odnosno jedne godine od saznanja za počinjeno stegovno djelo - odgovorio je Pajalić.
Prevedeno, Sessa će se žaliti na oslobađajuću odluku. Poanta je da, ako i uspije u žalbi, za povredu Kodeksa sudačke etike nema sankcija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....