Pulski gradonačelnik Filip Zoričić poziva roditelje iz jedne pulske osnovne škole da sutra pošalju djecu na nastavu i time ne bojkotiraju preseljenje jednog učenika u tu školu. Naime, roditelji s time nisu suglasni. Tvrde da je dijete problematičnog ponašanja i nasilno zbog čega strahuju za svoju djecu te su taj problem ovih dana iznijeli u javnost.
Za novog učenika u školi saznali su nedavno, a na Staru godinu žalili su se Gradu Puli kao osnivaču osnovnih škola i Istarskoj županiji koja je donijela odluku o preseljenju djeteta. Održalo se i nekoliko sastanaka s nadležnim službama, ravnateljem škole te djetetovom majkom. Zoričić smatra kako je djetetu potrebno dati podršku da se uklopi u novu školu te da će njegovo obrazovanje pratiti stručne službe. Ne slaže se s odlukom o preseljenju, ali smatra da su škole i Istarska županija sve napravile prema procedurama i zakonu.
- U školi iz koje dolazi dijete učitelji, djeca i ravnateljica su napravili svoj dio posla. Pratili su to dijete profesionalno te su prema Pravilniku o pedagoškim mjerama donijeli odluku o preseljenju. Sve je napravljeno kako treba po pitanju struke i isto tako je sve prema pravilima napravila i druga škola u koju je dijete upisano. Sve je prema pravilima struke napravio i Županijski odjel za obrazovanje. Oni imaju rok od sedam dana nakon odluke škole da o tome odluče. I odlučili su se za drugu školu koja ima sve stručne službe i ona je bila najbolji izbor. Dakle, sve je napravljeno prema pravilima i zakonu - izjavio je Zoričić.
Dodao je kako to nije jednostavan posao ni laka odluka, ali će očito takvih situacija ubuduće, generalno gledajući, biti sve više.
- Pulske škole napravile su svoj posao. Treba mijenjati Pravilnik o pedagoškim mjerama. Nije rješenje da iz jedne škole selite dijete u drugu. Škole su to morale napraviti jer su takve procedure. Ali, ako ovo stvori val nezadovoljstva i time se zatvori jedan problem, ali otvori drugi, onda nešto ne štima u pravilnicima i zakonima, onda to treba mijenjati - smatra pulski gradonačelnik. Dodaje da su u cijeloj priči zanemareni učiteljice i učitelji.
- Nema se povjerenja u sustav. Rekao bih da je to nepovratno. Postoje i drugi modeli, kao što je jedan u Sloveniji, a to je obrazovanje od kuće. Kad nemate rješenje ili kad roditelj iskaže takvu želju, onda se involvira u obrazovanje svog djeteta na taj način. Očekujemo da će od 2025. i to biti moguće kod nas, pa da se i tako riješe ovakve situacije koje su problematične - rekao je Zoričić.
Napomenuo je da je u ovom slučaju najbitnije sačuvati kako dijete tako i učitelje, učiteljice i stručne službe jer je velika većina posvećena svom poslu.
- Nijedno dijete ne zaslužuje biti izolirano i da mu se ne pruži prilika u novoj školi. Dijete će imati individualizirani pristup i pomoćnika u nastavi, kao što je to imalo i u prijašnjoj školi. Roditelji mogu biti i jesu zabrinuti, no gubi se povjerenje u sustav i stvara se medijski linč, posebno na ljude koji rade u školama. Pa, tko će više raditi u školama?! Odgajamo li na takav način i mijenjamo li tako ljude koji su sad djeca, a jednoga dana činit će naše društvo - pita se Zoričić.
Što se tiče novih mjera u školama, od sutra će osam pulskih osnovnih škola imati zaštitare, a sve škole imaju i videonadzor.
- Neke su škole zadovoljne postojećim mjerama. Ovo je privremena mjera. Na javnom savjetovanju je ‘operativni radnik‘ koji će biti zaposlen u školama, a dotad će biti angažirani zaštitari. U petak smo imali sastanak s načelnikom Policijske postaje Pula, predstavnikom zaštitarske službe te ravnateljima škola. Dogovoreno je da će policija obilaziti škole - zaključila je Ivana Sokolov, pulska pročelnica za društvene djelatnosti, mlade i sport.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....