Isplatom gotovo milijun i pol kuna odštete u presudi koja je postala hrvatski pravosudni presedan s obzirom na visinu odštete kao i na činjenicu da je utvrđena odgovornost jedinice lokalne samouprave zbog događaja na manifestaciji koju je organizirala, za Grad Karlovac nije prestao slučaj Vranić. Riječko odvjetničko društvo Barić ovih dana je podnijelo novu tužbu protiv Grada u kojoj traže isplatu naknade za izgubljenu Hrvojevu zaradu do 65. godine.
Izračunali su da je prosječna plaća osobe sa završenom višom ekonomskom školom, kakvu ima Hrvoje, 6400 kuna te od Grada potražuju taj mjesečni iznos svaki mjesec od 1. lipnja 2010. do 2042. godine, pa se moguća odštetna svota penje na gotovo 2,5 milijuna kuna. Na ruku tuženiku moglo bi ići to što Hrvoje radi u splitskom DES-u, udruzi za rehabilitaciju i resocijalizaciju invalidnih osoba, i mjesečno prima 4000 kuna, pa bi mu, dok ostvaruje neki prihod, isplaćivali samo razliku do proračunate svote od 6400 kuna.
Teški moždani udar
U Gradu Karlovcu potvrđuju da su izvršili svoju obvezu po pravomoćnoj sudskoj presudi, ali sudeći prema odgovoru koji smo dobili od glasnogovornice Ane Župančić, tu namjeravaju i stati.
- Županijski sud odbio je zahtjev tužitelja u dijelu koji se odnosio na isplatu rente na ime izgubljene zarade za budući period, odnosno nakon 1. lipnja 2010., kao neosnovan - kaže glasnogovornica Župančić.
Hrvojevi odvjetnici to potvrđuju, ali objašnjavaju da su od strane suda odmah upućeni u novu parnicu, što su i učinili. Gradu su prije toga ponudili nagodbu, ali je karlovački gradonačelnik Damir Jelić odbio mogućnost da Grad obveže financijskim teretom na tako dugo razdoblje.
I o ovoj će odšteti tako odlučivati sud, ali na temelju već dokazane odgovornosti Grada Karlovca, pa će svota na naplatu vjerojatno doći puno brže.
Podsjetimo, Hrvoja i njegova brata Tomu karlovački huligani pretukli su zbog njihova splitskog naglaska. Blizanci Vranić imali su tada 22 godine i iz rodnog Splita došli su Karlovac kod bake, iskoristivši vikend za izlazak.
Tomo se nekako obranio, Hrvoja su srušili i divljački ga udarali. Jedan manijak pokušao mu je strgnuti lančić i teško mu oštetio vratnu žilu, zbog čega je Hrvoje 12 sati poslije doživio teški moždani udar. Prognoze su bile loše, one najbolje govorile su da će ostati doživotni invalid i više nikada neće moći čitati i pisati.
Nastavljaju borbu
Sud nikad nije utvrdio tko su bili napadači, imali su samo jednog, Slavena Bajca koji nije htio odati ostatak bande. On je osuđen na 100 sati društveno korisnog rada. Grad od njega tužbom planira naplatiti pola iznosa isplaćenog za Hrvojevu odšetu jer je sud utvrdio njihovu solidarnu odgovornost.
Hrvojeva oca, Josipa Vranića, nije iznenadio ovakav stav Grada prema drugom dijelu odštete njegovu sinu jer je, kaže, godinama bio izložen pritiscima, kako on i obitelj, tako i prijašnji suci, pa čak i Hrvojevi odvjetnici.
- Činilo se sve da mi odustanemo ili izgubimo taj sud. Dobili smo, a tako ćemo i ovu tužbu - uvjeren je otac Josip Vranić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....