Blanka Vlašić vratila se u velikom stilu atletici. Poslije dvadeset i jednog mjeseca pauze, 29-godišnja Splićanka pobijedila je na mitingu Dijamantne lige u New Yorku preskočivši 1,94 cm čime je izjednačila rekord mitinga.
Iako nas je razmazila skokovima preko dva metra pa kad ne preskoči tu visinu izgleda kao nije ni nastupila, rezultat ovog puta zapravo nije ni bio u prvom planu Blanki Vlašić, a ni njezinim trenerima Bojanu Marinoviću, koji je s njom još u New Yorku, i Jošku Vlašiću koji sve prati iz Splita.
Najveća je panika bila kako će Blanka reagirati nakon napora koje iziskuje natjecanje. Hoće li zglob ostati čitav? Je li sa stopalom sve OK? To su pitanja koja su mučila Joška Vlašića kada je u nedjelju ujutro, dan poslije natjecanja, iščekivao vijesti iz New Yorka.
- Zbog vremenske razlike ulazimo u dan šest sati ranije, pa u vrijeme kad sam znao da se Blanka probudila čekao sam hoće li stići kakva poruka. Znao sam da bi se Blanka javila ako bi bio neki problem ili ako je situacija alarmantna, ali poruke nije bilo. Zato sam se javio prvi i pitao kako je. Odgovorila je ‘boli, ali nije tako strašno, mogu hodati...’ - prepričao nam je Joško Vlašić tu situaciju od jutra poslije.
Kaže da će još proći dosta vremena dok jutro poslije natjecanja Blanka neće osjećati bolove.
- Da budem iskren, strepio sam od te situacije i od toga kako će reagirati poslije ozljede i tolike pauze. Obično kad skačeš i u puno boljim uvjetima osjećaš bolove dan poslije. Kad ustaneš i prohodaš odmah je bolje. Dobro je da je Blankina reakcija pozitivna. Vrlo brzo je ušla u ritam natjecanja, a najvažnije je da ovo natjecanje nije izazvalo nikakav negativan efekt - ističe Vlašić.
Rezultat od 1,94 više je nego zadovoljavajući s obzirom na uvjete u kojim se skakalo.
- Bilo je prohladno, padala je kiša, puhao je vjetar. To nisu dobri uvjeti za skok u vis. Ona se sjajno snašla. Odgovorila je na sve zahtjeve. Čak su se i sprinterice pokazale OK. Dosta su dobre i ne proklizavaju. Ovo natjecanje donijelo nam je puno dobrih stvari. Znali smo da će za povratak trebati ići teškim i dužim put, ali New York je donio čitav niz dobrih stvari. Blanka se vraća kući s dobrim ozračjem i dobrom nadom da su stvari krenule nabolje.
Blanka se vraća kući u srijedu jer je u međuvremenu imala sponzorske obveze s Adidasom. Čekaju je novi nastupi, sljedeći je u Rimu...
- Zbog svega što smo prošli jako ćemo inzistirati na regeneraciji, oporavku. Dosta se posvećuje stopalu, hladi ga i grije, čini sve da ga sačuva. Ono što je bitno je da ćemo voditi računa o tome da između dva natjecanja prođe najmanje šest, sedam dana. Izbjegavat ćemo situacije kao prošlih godina kada je Blanka znala skakati tri puta u tjedan dana. Još će joj trebati dosta vremena da potpuno eliminira bol, ali to je nešto što smo znali da će nas pratiti i na to smo se pripremili - zaključuje Joško Vlašić.
Blankina ahilova tetiva trpi 15 puta veći teret od njezine tjelesne mase
Problem s Ahilovom tetivom najčešći je kod sportaša skakača. Primjerice kod skoka u vis opterećenje Ahilove tetive 15 puta je veće od tjelesne težine skakača. Premda se kod ozljede Blanke Vlašić na početku činilo da će sve proći bez operacije, pokazalo se da je optimizam bio preuranjen. Haglundov sindrom, odnosno izbočenje na petnoj kosti gdje se ona spaja s Ahilovom tetivom moralo se operirati. U suprotnom, svaki bi put pritiskalo tu tetivu, što je vrlo bolno uvijek kad se ispruži noga ili stane na petu, odnosno kad dolazi do povlačenja stopala prema potkoljenici jer se stvara pritisak izrasline na stražnju stranu tetive.
Zbog toga je Blanki rađena tzv. kalkaneoplastika, i to artroskopski. Izraslina se isbrusila, ali uklonjen je i dio hrskavice u zglobu te gornjeg dijela gležnja. No, poseban problem nastao je kad je došlo do sepse, što je značajno usporilo Blankin oporavak. Njezin povratak i dalje je popraćen s boli, što je i očekivano jer će nozi trebati vremena da se privikne na napore natjecanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....