NAJANGAŽIRANIJI POLITOLOG NA SVIJETU

Ian Bremmer: Izrael neće napasti Iran. Novi rat ugrozio bi za Obamu već dobivene izbore

Najvažnije od svega jest činjenica da je era kojom je dominirao 9/11 gotova. Bin Laden je mrtav, datum povlačenja trupa iz Afganistana je određen. Istodobno, povećali su se rizici sukoba diljem Bliskog istoka. Ipak, mislim da malo buke vezane uz Iran nije naš najveći problem

Tijekom ovotjednog druženja Davida Camerona i Baracka Obame u SAD-u svijet je podigao obrve. Dvojica su lidera povijesnih velesila odlučno naglasila da je “posebna veza” susjeda s dvije strane Atlantskog oceana “jača nego ikada do sada”.

Sve to miriše na nježnu najavu novih sukoba. Svijet ključa. Toliko da oni najparanojičniji već predviđaju Treći svjetski rat. Više nije teško zamisliti da se nemiri na drugom kraju svijeta, na povijesno nerazumljivom Istoku, mogu odraziti na Zapad; naš svijet se promijenio, s bogatstvom u kesama nekih novih sila. I tu je nafta. Cijena barela postala je alat prijetnje svjetskoj ekonomiji, uzrok neobjašnjivih poteza velikih i tragične svakodnevnice malih.

Državnički susret u Washingtonu poklopio se sa sve glasnijim planovima Izraela da napadne Iran. Neki predviđaju da se radi o pitanju dana, najavljujući napad Izraela već s dolaskom proljeća. Cijene nafte već su počele rasti i prije nego što je ispucan prvi službeni metak.

Diplomatski igrokaz

U SAD-u se provode istraživanja javnog mnijenja; potezi nametnutog saveznika Izraela gotovo automatski povlače upitnik nad SAD-om. Žrtve, sada se već jasno pokazalo, besmislenog rata protiv terorizma, još nisu niti izbrojene, preostale trupe u idućih 24 mjeseca spremaju kući, a istodobno raste strah od najave odlaska novih, da izraelskim snagama pomognu napasti Iran s navodnim nuklearnim oružjem, za koji još nismo niti sigurni postoji li.

Ian Bremmer, uvjerljivo najangažiraniji politolog na svijetu, nastup Obame i Camerona u Washingtonu smatra zgodnom epizodom predizborne kampanje, baš kao i Obamin stav prema Izraelovim nastojanjima da ga se uvuče u oružani sukob s Izraelom. Bremmer, predsjednik kompanije Eurasia Group čije izračune političkog rizika i njegovih ekonomskih posljedica koriste i vlade brojnih zemalja, smatra da je realan rizik od rata s Iranom preuveličan. Manji je fatalist od svoga suradnika Nouriela Roubinija, javnosti poznatog kao osoba “koja je predvidjela globalnu recesiju 2008.”. Autor pojma “zemlje u nastajanju” i bestselera “Kraj slobodnog tržišta” i “G Zero”, Bremmer vjeruje da je situacija između Izraela i Irana svojevrsni diplomatski igrokaz kojim Izrael želi potvrditi svoj važan diplomatski status te privući pažnju iako nema stvarne namjere da napadne Iran u skorije vrijeme.

Koliko je ozbiljna kriza između Izraela i Irana?

- Znatno manje ozbiljna nego što se čini. Ovo je na neki način javni nastup Izraela koji se poigrava s tajmingom izbornih napetosti u Sjedinjenim Američkim Državama. Budimo realni, Obama po svaku cijenu želi izbjeći bilo kakve tenzije i porast cijene nafte. Republikanci situaciju s navodnim nuklearnim programom Irana koriste u svoju korist, kako bi Obamu prikazali kao slabog i nekompetentnog. Izraelski premijer Netanyahu to zna. Ne zaboravite: Netanyahu nije donio odluku da će napasti. On shvaća da mu je trenutačno najbolje praviti se da će napasti jer mu to daje bolju pregovaračku poziciju.

Ipak, prateći američke medije, čini se da je atmosfera u SAD-u znatno napetija nego kakvom je Vi prikazujete?

- Amerikanci su prvenstveno zabrinuti zbog povećanja cijena goriva, jer je to nešto na što nisu navikli. Moram naglasiti da, baš kao što ne biste trebali vjerovati medijskim napisima o eurozoni koji dolaze iz Londona jer će po definiciji biti negativni, isto vrijedi i za napise o Iranu u SAD-u. Ovdje se prikazuje samo jedna strana situacije - i to ona izraelska, koja poručuje da je katastrofa neizbježna. Govori se o tome da ne možemo živjeti u svijetu u kojem Iran ima nukleranu bombu, a u isto vrijeme živimo u svijetu u kojem Pakistan i Sjeverna Koreja imaju nuklearnu bombu. Ono što želim reći je sljedeće: ako čitate američke novine, steći ćete dojam da je rat između Irana i Sjedinjenih Američkih Država neizbježan. To, jednostavno, nije točno.

Dakle, Amerikanci ne žele rat?

- Amerikanci si ga ne mogu priuštiti. Obama se ne želi upletati u vojne sukobe protiv Irana, po svaku cijenu ih želi izbjeći, pogotovo sada prije izbora. No, ono što je zanimljivo jest da se ni mnogi Izraelci ne žele upuštati u rat. Najnovija istraživanja pokazuju da se čak 58% Izraelaca protivi tome da Izrael uđe u rat s Iranom. Netanyahu ima jedan problem - njegova je država ipak demokratska. Mora se nositi s mišljenjem svoga naroda, bez obzira na to koliku popularnost uživa.

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Magazina Jutarnjeg lista

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 17:57