TJEDAN U 10 PITANJA

Lesar: Parola vlasti ‘sretan je tko radi’ zvuči kao vijest iz 19. stoljeća

Premijerku Kosor Dragutin Lesar nedavno je usporedio s Vickom iz Štrumfova, koji stalno viče ‘Iznenađenje’. Tko su oko nje Mrgud i Gargamel, otkriva nam osnivač Hrvatskih laburista, stranke rada
 Damjan Tadić/Cropix

Zašto laburisti, a ne šljakeristi?

- Naziv smo odredili prema pojmu rad, što je nešto šire od radnik. Labor, rad, pravo na rad. Želimo biti u zaštiti svih onih koji žive od svojega rada. Osim radnika, to su i seljaci, službenici, namještenici slobodne profesije, umirovljenici i svi oni koji bi htjeli raditi, a ne mogu jer su nezaposleni.

Kojem je radniku danas potrebna veća pomoć, onom u koji radi u državnom ili u privatnom vlasništvu?

- Ne bih radio veliku razliku. Više od 70.000 radnika danas radi, a ne prima plaću, više od 317.000 je nezaposlenih... Jedina je razlika što zaposleni u državnom vlasništvu imaju redovitija i sigurnija primanja.

U kakvom je stanju danas radnik?

- Naši radnici danas žive na određeno vrijeme. Njih 87 posto radi na određeno vrijeme. Zamislite što vlast poručuje: moraju biti sretni oni koji rade. Kada sam to čuo, mislio sam da je to neka vijest iz 19. stoljeća.

Parolom ‘Ne u vlast po svaku cijenu, ne vlast sa svakim’ kao da već sanjate o nekoj vlasti?

- Ne, upravo obrnuto. Naša parola znači da s onima koji su u pretvorbi, privatizaciji, a kasnije i korupcijom opljačkali Hrvatsku svakako nećemo. Ni druga strana nema naše bjanko-obećanje i spremni smo ostati u oporbi ako poslijeizborni dogovori o vlasti ne budu u funkciji zaštite radnika.

Tko su vaši torijevci? S kim svakako ne biste koalirali, a tko vam je poželjan?

- Već sam rekao. Svakako ne bismo s HDZ-om i krpeljima oko njega, a nema za sada ni onih za koje bih mogao reći - sigurno s njima.





Zašto mislite da je loše to što se se ljevica zauzima za neoliberalni kapitalizam?

- Neoliberalni kapitalizam kakav poznajemo u Hrvatskoj poznaje samo zakon tržišta koje je podređeno interesu kapitala i profita. Mi laburisti polazimo od toga da je društvena solidarnost temelj stabilnosti društva. A sastavni dio te solidarnosti je pravednija raspodjela društvenih dobara.

Ovakvih smo se parola već naslušali. Ne vidim ništa novo, revolucionarno kod vas laburista. Za što ćete se boriti?

- Nemojte misliti da ćemo borbu za ostvarenje našeg programa voditi samo putem medija. Očekuje nas borba za vrednovanje rada, za pravo na rad. Da naknadu na rad ne određuje samo jedna strana nego dogovor s onima koji rade. Taj društveni dogovor zove se kolektivni ugovor. Kod nas čak i Vlada potiče raskidanje kolektivnih ugovora, što je završni potez u kojem će zavladati interesi neoliberalnog kapitalizma kakav je kod nas zaživio.

Kako ćete u borbu s ovakvim sindikatima?

- Mi želimo biti prirodni saveznik sindikatima. Do sada je vrijedilo pravilo da vlast spočitava sindikatima da se bave politizacijom društva kada govore o političkim problemima. Sada smo tu mi, laburisti, koji imamo puno pravo probleme donijeti u tu, političku sferu.

Premijerku Kosor nedavno ste usporedili s Vickom iz Štrumfova, koji stalno viče ‘Iznenađenje’. Tko su oko nje Mrgud i Gargamel?

- Možete ih vidjeti svaki dan. ‘Vicka’ je uvjek je u društvu istih članova Vlade. Mogu samo reći da jedan ima brkove, a drugi ne.

Rad ljevice usporedili ste sa svojim seksualnim životom - ‘konstruktivno, ali suzdržano’. Kako to izgleda?

- Ako me pitate u političkom smislu, onda mogu reći da ne znam, ali znam da laburisti tako neće raditi. A što se tiče ovog drugog, žao mi je. Supruga mi je nakon te izjave zabranila da prepričavam naš seksualni život.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 09:23