IZAZIVAČI 2012.

Marin Soljačić: Genij koji mijenja hi-tech svijet

Diplomirao je na elitnom MIT-u, gdje je sad i profesor, a doktorirao je na Princetonu. Kao dječak je maštao da će postati izumitelj.
 Dragan Matić/CROPIX

Diljem svijeta postao je poznat u ljeto 2007. godine kada je uspješno demonstrirao Witricity, koncept bežičnog prijenosa energije na sobnoj udaljenosti, zbog čega je u medijima prozvan “novim Teslom”.

Svemirski brodovi

Marin Soljačić nedavno je sa samo 37 godina postao redovni profesor na Massachusetts Institute of Technology (MIT) u Bostonu, jednom od najboljih svjetskih sveučilišta koje je dalo 76 nobelovaca .

Soljačić je rođen u Zagrebu u obitelji sveučilišnih profesora, a u osnovnoj školi maštao je da postane izumitelj.

- Stalno sam crtao neke izume, primjerice svemirske brodove i motore - prisjetio se Soljačić. U Zagrebu je završio osnovnu školu i MIOC, a 1992. godine otišao je na studij u SAD, na glasoviti MIT, koji mu je dao stipendiju.

Na MIT-u je diplomirao fiziku i elektrotehniku, a doktorirao je na Princetonu kod nobelovca Franka Wilczeka. Nakon doktorata, 2000. godine vratio se na MIT, gdje je formirao svoju grupu.

- U američkom akademskom sustavu lakše je postati samostalan znanstvenik dok si mlad.

Američki je sustav jako dinamičan i otvoren stranicima: kada se odlučuje koga će se zaposliti, gotovo nikada se ne postavlja pitanje zemlje porijekla ili državljanstva - priča Soljačić.

Dosad je objavio 111 radova, a ima i 22 patenta. Dobitnik je niza prestižnih priznanja, uključujući “Adolph Lomb Medal” američke udruge za optiku te TR 35, nagradu koju najstariji tehnološki časopis na svijetu - Technology Review - dodjeljuje najboljim mladim inovatorima. Dobio je i glasovitu “stipendiju za genije” zaklade MacArthur, a njegov koncept Witricity ugledni mediji poput New York Timesa i Scientific Americana 2007. proglasili su jednim od najvažnijih tehnoloških prodora te godine.

Primjena na iPhoneu

- Većina razvoja oko bežičnog prijenosa energije trenutno se vodi u kompaniji Witricity, koju sam utemeljio zajedno s nekoliko kolega. Kad smo prvi put predstavili naš koncept, to je bilo jako udaljeno od znanstevnog mainstreama.

No, danas se bežičnim prijenosom bave mnogi znanstvenici i kompanije. Vjerujem da će bežični prijenos energije svoju primjenu naći u iduće dvije-tri godine, i to kod uređaja poput mobitela, iPhonea, iPadea i sličnih - zaključio je Soljačić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. siječanj 2025 08:22