ULJARA BOŽIĆ

‘Govorili su mi da je okus preintenzivan, ali oblica iz Svirča pomela je New York‘

‘Zasad imamo četiri vrste ulja i svako je pikantno i gorko na svoj način, te kao da bocka grlo kad ga progutate‘
Božidar i Petra Balić, vlasnici OPG Božić
 
 Zeljko Hajdinjak/Cropix

Obitelj Balić iz mjesta Svirče na otoku Hvaru ove je godine potvrdila kvalitetu svojih ekstra djevičanskih maslinovih ulja Božić, osvojivši, treći put, zlatnu medalju na prestižnom međunarodnom natjecanju u New Yorku.

Njihova Oblica pomela je konkurenciju od 900 uzoraka iz čitavog svijeta te je ovo malo hvarsko mjesto stavila na svjetsku kartu najboljih maslinovih ulja. Očekivali biste da se iza ovakvog uspjeha kriju stogodišnja tradicija i tajna koja se pažljivo prenosi s koljena na koljeno. Prevarili biste se.

image
Božidar Balić
Zeljko Hajdinjak/Cropix

- Moj vam je djed bio mesar, a otac prvi autoprijevoznik na otoku - započinje obiteljsku priču 40-godišnji Božidar Balić, vlasnik Uljare Božić, te nastavlja:

- No, moj je otac Ante bio pravi inicijator obiteljskih poslova pa se osim prijevoza počeo baviti i turizmom. Nakon vojske i fakulteta vratio sam se na otok s 24 godine i lagano počeo preuzimati poslove. Uljara je zapravo došla tek 1996. godine, kad je moj otac napravio svoje prvo ulje. Donio ga je doma, a djed mu je samo rekao: ‘Pa dobro sinko, što si ovo napravio’ - smije se danas ovaj uspješan hvarski poduzetnik koji se osim uljima i maslinama bavi i građevinom.

Prvo ulje obitelji Balić, koju na otoku svi poznaju kao Božić, bilo je po tadašnjim standardima preintenzivno jer ljudi nisu bili naviknuti na hladno prešanje pa je stare otočane bilo vrlo teško privoljeti i educirati na tom polju. Kako nam je pojasnio Božidar, ulja prije tridesetak godina bila su vrlo blagog okusa i zapravo nisu smjela dominirati hranom.

image
OPG Božić
Zeljko Hajdinjak/Cropix

- Danas, ako naravno želite, nekim jelima možete promijeniti okus ako stavite dovoljno ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Mi za sada imamo četiri vrste ulja i svako je pikantno, odnosno gorko na svoj način te kao da bocka grlo kad ga progutate. No, ne smijemo zaboraviti ni na miris koji im je itekako poseban. Ostaje dugo u sjećanju - ističe Božidar koji je sa svojom suprugom Petrom prije nekoliko godina pokrenuo i degustacijski prostor u sklopu svoje uljare, gdje dolaze turisti sa svih strana svijeta.

Obitelj Balić trenutno ima 1500 maslina, što mladih, što starih, što im je dovoljno za 50 posto potreba, dok ostatak otkupljuju od kooperanata, a godišnja im prodaja iznosi od šest do osam tona. Većina njihovih maslinika nalazi se južno od mjesta Brusje, a na istoj lokaciji nalaze se i posjedi s lavandom, što ulju daje specifičan miris ove poznate dalmatinske biljke. Dio maslinika se nalazi u Ageru, blizu Starog Grada.

image
OPG Božić
Zeljko Hajdinjak/Cropix

Nagrade i priznanja nisu strana stvar u ovoj obitelji. Još je otac Ante pokrenuo osvajanja na Noćnjaku, da bi sin Božidar polako, ali sigurno počeo skupljati plakete i izvan granica Lijepe Naše. Kako nam je priznao, ove su godine očekivali zlato jer su znali da u rukama drže jedno posebno ulje.

- Izrazito mi je drago da je baš Oblica osvojila zlatnu medalju jer je to autohtona sorta južne Dalmacije. Ovo ulje odlikuju izrazita aroma i okus ploda masline. Ima blago začinjen i gorak okus s intenzivnom slatkoćom te je monosortno ulje, zbog čega je nagrada još slađa. Naime, jako je teško u takvim uljima manipulirati okusima, što možete u selekcijama. Svaka sorta ima svoje karakteristike što se tiče mirisa, pikantnosti i gorčine, no za ovakva prestižna natjecanja vrlo je važno da nijedna od karakteristika ne dominira - pojašnjava nam Božidar te dodaje da se kod monosortnih ulja to postiže u suradnji s prirodom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. rujan 2024 10:27