Mali Brijun, koji je nekako ostao u sjeni svog velikog brata, Velog Brijuna, konačno se otvara za javnost zahvaljujući EU projektu "Novo ruho Brijuna”. Točnije, do rujna ove godine stare vojne barake iz vremena Austro-Ugarske na južnoj obali Malog Brijuna, trebale bi biti pretvorene u svojevrsni mini hostel. Ideja je da tu dolaze i odsjedaju biolozi, geolozi, zoolozi, agronomi, šumari, učenici i studenti iz cijelog svijeta, održavaju predavanja, konferencije i školu u prirodi te izvode razne znanstvene radionice. Na raspolaganju će imati 65 ležajeva u četiri smještajna objekata, jedan restoran, recepciju, kao i osoblje Parka koje će imati svoju zasebnu kućicu.
Radionice i istraživanja
Putujući iz Rovinja za Pulu htjeli smo pogledati kako napreduju radovi. Najavili smo svoju namjeru ravnatelju Nacionalnog parka Brijuni Marnu Milotiću, koji je pristao da nas primi i da nam bude vodičem.
Tako smo nakon najave svog dolaska u 10 sati ujutro uplovili našim brodom Nautičke patrole u luku Veli Brijun, odakle smo, prema dogovoru, gliserom, u pratnji ravnatelja Milotića i glasnogovornice mu Petre Lukež, krenuli u obilazak Malog Brijuna.
- Tu će biti jedna sasvim drugačija priča. Kako imamo kulturni i prirodni dio očekujemo dolazak znanstvenika i turista. Tu će obrazovne ustanove iz cijelog svijeta imati svoje radionice, škole u prirodi, istraživanja i konferencije. Turisti, kao i nautičari, imat će ovaj vojni i kulturni sadržaj – priča ravnatelj.
Otok čuva sedam baraka na južnoj obali u zagrljaju svojih krakova, oblikovan kao potkova. Radovi teški 14 milijuna kuna, kako se vidi na terenu, u završnoj su fazi. Još samo sitno pituranje. Kućice su postavljene u dva reda. Svaka je dobila bijelu fasadu, rumeni krov i žarko zelene grilje. Restaurirane su, veli ravnatelj, prema zahtjevu konzervatora, što znači da su baš tako izgledale tamo 1900. kada su se tu tiskali austrougarski časnici, a onda poslije njih i jugoslavenski. U svakoj će biti kreveti na kat i zajedničke sanitarije.
Mol za pristajanje brodom je ravno ispred njih, a još se sprema uređenje okoliša. Ravnatelj kaže da će hortikultura biti tipično mediteranska - bor, lavanda, čempres, cedar, smilje. Od sedam objekata, četiri će biti za smještaj znanstvenika, studenata i učenika, a preostala tri će biti infrastrukturna. Jedan za čuvara prirode i vatrogasca.
Drugi, pod imenom Objekt 4, služit će kao Infocentar, to jest svojevrsna recepcija za taj znanstvenjački hostel, a treći, Objekt 5, bit će restoran. Taj će restoran ujedno činiti i prijeko potrebno mjesto za odmor i okrjepu nautičara koji dosad tamo nisu imali nikakav sadržaj izuzev četiri bove za privezivanje svojih plovila.
- Ovo nije klasični hotelski smještaj jer ovdje znanstvenici neće dolaziti zbog komfora već kako bi radili i istraživali – objašnjava ravnatelj provodeći nas kroz smještajne objekte u kojima će biti relativno skromne spavaonice na dvadesetak kvadrata te kupaonice s tuševima.
U fazi razvoja
Nedaleko bivših vojnih spavaonica nalazi se i napuštena tvornica Siemens koja je za vrijeme Austro-Ugarske proizvodila municiju i elektromotore za vojne potrebe, a napuštena je nakon Prvog svjetskog rata. Kako kaže Milotić, tamo planiraju napraviti predavaonice i dvorane – kao na fakultetima - iako je taj projekt još uvijek u fazi razvoja.
Osim toga, u sklopu projekta „Novo ruho Brijuna“, u rujnu bi iz Tehnomonta trebao izaći i poseban katamaran „Mali Brijun” za 150 ljudi vrijedan 15,4 milijuna kuna. On bi trebao specijalno prevoziti radnike, znanstvenike i turiste od Fažane do Malog Brijuna što dosad zbog plitkog prilaza nije bilo moguće sa starim brodovima. Dosad je redoviti brod s turistima pristajao na Velom Brijunu - on plovi svaki dan od 9 sati ujutro do 11 sati navečer, a onda bi se brijunskim gliserima išlo za Mali.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....