PROBUDIO STOTINE

NEUROKIRURG IZ KB DUBRAVA 'Schumacher će prohodati s mojim mikročipom u mozgu'

Dr. Chudy, šef Neurokirurgije u bolnici Dubrava govori kako ga je kontaktirala obitelj slavnog vozača
 Neja Markičević/CROPIX

Raspitujući se kod nekih uglednih svjetskih neurologa ima li novosti o zdravstvenom stanju Michaela Schumachera jedan od njih, u potpunoj diskreciji, povjerio nam je gotovo nevjerojatnu vijest. Zatražen je kontakt s hrvatskim liječnicima, timom koji predvode dr. Darko Chudy i dr. Vedran Deletis, dvojcem koji postiže izvanredne rezultate primjenom duboke mozgovne stimulacije kod pacijenata koji su u vegetativnom ili minimalnom stanju svijesti.

Za docenta dr. Chudyja, profesora i šefa neurokirurgije u zagrebačkoj bolnici Dubrava, bio je ovo inače naporan tjedan, uostalom kao i svaki.

Ni najmanja pogreška

U Veroni, u sveučilišnoj bolnici, sedamanaestogodišnjoj djevojci koja je doživjela prometnu nesreću i završila u komi, ugledni neurokirurg nakon višesatnog zahvata ugradio je u mozak mikročip koji bi trebao pomoći da dođe svijesti.

Već krajem tjedna Chudy se vratio u Zagreb i nastavio s operacijama na odjelu na kojem se godišnje izvede čak 1000 zahvata. O detaljima trenutačnog Schumacherova stanja, kao liječnik, naravno ne može govoriti, a nerado i potvrđuje da postoji raspoloženje da ga kontaktiraju.

Na pitanje može li mu pomoći, zagrebački neurokirurg samo kratko odgovara “mogu, kako ne”. U Japanu se dosta radilo baš na primjeni stimulatora kod tako teških slučajeva, ali iskustvo imaju i Francuzi.

Liječnik koji nam je priopćio vijest da bi se i naši stručnjaci mogli uključiti u Schumacherovu rehabilitaciju rekao nam je da se s pažnjom proučavaju iskustva hrvatskog tima. Stručna javnost ionako godinama prati sve što rade, a posebno je zapaženo da dr. Darko Chudy, koji je ugradio kod stotinjak pacijenata stimulator, nije ni jedanput učinio ni najmanju grešku, iako je riječ o vrlo preciznoj operaciji koja zahtijeva izuzetnu koncentraciju i pažnju.

Na odjelu neurokirurgije bolnice u Dubravi, nakon jutarnje vreve, vladao je potpuni mir. Na svom laptopu dr. Chudy pokazuje videosnimke pacijenata koji su na odjel došli u teškom stanju, neki s minimalnim stanjem svijesti, neki u vegetativnom stanju. Scene su dramatične. Dvojici mladih ljudi zatajilo je srce, jedna djevojka imala je tešku prometnu nesreću, a jedna je doživjela električni udar u kući. Posljedice su za sve četvero bile teške. Oni u minimalnom stanju svijesti mogli su tek povremeno komunicirati, a pacijentica koja je bila u vegetativnom stanju nije uopće komunicirala.

Nevjerojatna poboljšanja

“Mladom Splićaninu, koji je imao sedamnaest godina kada mu je za vrijeme nastave u školi zatajilo srce, nakon sedamdeset i pet dana ugradili smo stimulator u mozak, a poboljšanje se vidjelo već mjesec dana poslije. Iz bolnice je izašao sam, bez pomoći”, kaže dr. Chudy, pokazujući snimke mozga odmah nakon što je mladiću pozlilo i dva mjeseca poslije. Jasno se vide oštećenja, kao što se vidi i mjesto gdje je stavljena elektroda. Sa stimulacijom je započeto 75. dan nakon zatajenja srca, a trideset dana kasnije mladić je ušao u stanje svjesnosti i nakon dva se mjeseca oporavio i mogao hodati i govoriti.

Srce je stalo i dvadesettrogodišnjem N. R. iz BiH, koji je 65 dana bio u minimalnom stanju svijesti i nakon toga mu je ugrađen stimulator. Trebalo je proći još 45 dana da dođe u stanje svijesti, a nakon 165 dana liječnici su mogli konstatirati da se stanje popravilo i da pacijent može hodati. M. R. je doživjela tešku saobraćajku i bila je dugo vremena u minimalnom stanju svijesti, a imala je i oštećenja motorike. Nakon 300 dana započelo se s terapijom, a 220. dan je počela hodati. Nakon što je stradala od strujnog udara, M. L. je bila u vegetativnom stanju i trebala je čekati 120 dana da joj liječnici ugrade stimilator, da bi četiri mjeseca poslije došla u stanje svijesti.

Ne treba, naravno, imati iluzije da je riječ o čudima, jer za mnoge pacijente posljedice su ipak ostale, ali nema sumnje da je nakon ugradnje stimulatora u mozak došlo do nevjerojatnog poboljšanja. Pacijentima iz Splita i BiH nakon poboljšanja stimulator je izvađen iz glave.

(...)

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Nedjeljnog Jutarnjeg

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. prosinac 2024 10:18